Ból mięśni i stawów – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?
Bóle mięśniowo-stawowe mogą być objawem wielu różnych chorób – nie tylko samych mięśni, ale również schorzeń układu nerwowego, dolegliwości ogólnoustrojowych czy infekcji wirusowych. Dowiedz się, skąd biorą się bóle stawów i mięśni oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić.
Przyczyny bólu mięśni i stawów
Powodów występowania bólów mięśniowo-stawowych jest wiele. Zazwyczaj są one skutkiem urazów, nadmiernego rozciągania czy przeciążenia. Pacjenci zgłaszają się jednak do lekarza zazwyczaj z bólami przewlekłymi, których przyczyną mogą być różnego typu schorzenia, choroby i infekcje. Bóle stawów często są objawem występującego w ich obrębie zapalenia.
Wspomniana bolesność stawów oraz mięśni może być spowodowana ostrymi infekcjami wirusowymi. Może więc wystąpić w przebiegu m.in. grypy, przeziębienia, różyczki czy ospy wietrznej. W przypadku pierwszej z chorób, bóle są zazwyczaj bardzo silne, z towarzyszącym osłabieniem mięśni i bolesności całego ciała. Różyczka z kolei rozpoczyna się utrzymującymi się przez kilka dni objawami, które przypominają grypę, w tym m.in. właśnie bólami mięśni i złym samopoczuciem. W ospie wietrznej natomiast bóle stawów i mięśni pojawiają się zwykle na 1-2 dni przed wystąpieniem wysypki.
Bolesność stawowo-mięśniowa występuje także w przypadku chorób reumatycznych. Fibromialgia, zapalenie skórno-mięśniowe i wielomięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów czy polimialgia reumatyczna to tylko niektóre ze schorzeń reumatycznych, których jednym z objawów są wspomniane bóle. Do innych należą również m.in. toczeń rumieniowaty, choroba Stilla, ostra gorączka reumatyczna, twardzina układowa, zespół Sjogrena i wiele innych.
Poza chorobami reumatycznymi i wirusowymi, do przyczyn bólów stawowo-mięśniowych mogą należeć również borelioza, zespół przewlekłego zmęczenia, niedoczynność tarczycy, zespół niespokojnych nóg, fasciomialgia, a nawet niedobór potasu.
Jak można więc zauważyć, przyczyn bólów i dolegliwości stawów i mięśni może być naprawdę sporo. Aby postawić prawidłową diagnozę, należy udać się do lekarza. Specjalista powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem, zlecić wykonanie niezbędnych badań, a następnie rozpocząć konieczne leczenie.
Sposoby na bóle mięśni i stawów
Metody radzenia sobie z dolegliwościami stawów i mięśni zależą przede wszystkim od przyczyny bólu. Inaczej bowiem należy postępować w przypadku zwykłego stłuczenia, a inaczej w sytuacji wystąpienia ospy wietrznej, reumatoidalnego zapalenia stawów czy rwy kulszowej. Każdy utrzymujący się przez dłuższy czas ból stawów czy mięśni powinien zostać skonsultowany z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki.
Natomiast w przypadku bólu, który może być efektem intensywnego treningu, wyczerpującej górskiej wędrówki, stłuczeń spowodowanych np. uderzeniem nogą czy łokciem o kant stołu czy innym sposobem nadwyrężenia mięśni albo stawów, można sięgnąć po leki i środki dostępne bez recepty. Występują one w różnej formie, m.in. żelów, maści, kremów, spray’ów, okładów, kompresów, plastrów rozgrzewających czy też jako tabletki na bolesne dolegliwości związane ze stawami. Wybierając odpowiedni specyfik, należy zwrócić uwagę, aby dobrać go odpowiednio do przyczyny i stopnia nasilenia bólu. Zawsze również należy obowiązkowo zaznajomić się z ulotką dołączoną do opakowania i stosować środek zgodnie z przedstawionymi w niej zaleceniami. Pamiętaj, że jeśli pomimo stosowania środka na ból mięśni i stawów, dolegliwości nie mijają, najlepiej jest wybrać się do lekarza-specjalisty.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!