Komunikacja w Gdańsku – jak się poruszać po sercu Trójmiasta?
W panoramie polskich miast znaleźć można co najmniej kilka prawdziwych perełek, które znacznie różnią się od pozostałych – klimatem, architekturą albo... strukturą i organizacją życia miejskiego. Jednym z takich miejsc jest niewątpliwie Gdańsk, który nie tylko zachwyca jedyną w swoim rodzaju atmosferą będącą efektem wielowiekowego przenikania się wpływów różnych kultur, ale też wraz z Gdynią i Sopotem tworzy duży ośrodek metropolitalny – Trójmiasto. Jak odbija się to na jakości miejskiej komunikacji publicznej? Czy poruszanie się po Gdańsku może sprawiać miejscowym i turystom jakieś trudności? Przekonajmy się!
Jak wygląda transport zbiorowy w Gdańsku?
Struktura komunikacji miejskiej w Gdańsku (i w całym Trójmieście) różni się nieco od tego, co znamy z innych polskich miast. Szkielet transportu zbiorowego stanowi tu bowiem Szybka Kolej Miejska (SKM), która łączy nie tylko Gdańsk, Gdynię i Sopot, ale też inne miejscowości sąsiadujące z obszarem metropolitalnym – Rumię, Redę, Wejherowo, Lębork, Kościerzynę i Żukowo. Na głównym odcinku trójmiejskiej SKM Gdańsk Śródmieście – Gdynia Cisowa częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu wynosi 7,5 minuty, a poza szczytem – 15 minut. Wszystkie stacje na tym odcinku są także wyposażone w biletomaty.
Poza SKM po Gdańsku można też przemieszczać się autobusami i tramwajami. Na terenie miasta funkcjonuje 70 dziennych, 11 nocnych i 2 sezonowe linie autobusowe, a także 11 całorocznych i 3 sezonowe (w tym 2 nocne) linie tramwajowe. Całość transportu miejskiego w Gdańsku jest zarządzana przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM Gdańsk). Wielu mieszkańców Gdańska korzysta z autobusów i tramwajów głównie po to, by przesiąść się z nich w SKM – stacje są zlokalizowane tak, by można to było zrobić szybko i sprawnie.
Co ciekawe, od dość dawna – bo od 2007 r. - funkcjonuje Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej (MZKZG), w skład którego obok Gdańska wchodzi 12 sąsiednich miast i gmin. Celem utworzenia tej formacji było stworzenie efektywnego, ujednoliconego biletu metropolitalnego, który pozwalałby na podróżowanie wszystkimi środkami transportu na tym terenie. W praktyce jednak system, obsługiwany przez wielu przewoźników, okazuje się nieco skomplikowany. Według jego krytyków problemem jest też wysoka cena okresowych biletów sieciowych.
Transportową atrakcją Gdańska są bez wątpienia tramwaje wodne, funkcjonujące w sezonie letnim – między 1 maja a 30 września. To promy kursujące między najbardziej turystycznymi punktami Gdańska i okolic, z których korzystają przede wszystkim turyści. Aktualnie tramwaj wodny działa na dwóch trasach: F5 Żabi Kruk – Brzeźno przez Westerplatte oraz F6 Targ Rybny – Sobieszewo.
Taxi Gdańsk – jak korzystać?
Mimo dość dobrze rozwiniętego systemu komunikacji miejskiej w Gdańsku coraz więcej osób decyduje się na przemieszczanie się po mieście taksówkami. W kwestii taxi Gdańsk boryka się z tymi samymi problemami, co każde inne duże i turystyczne miasto. Stawki za przejazd są dość wysokie, a trasy, którymi kierowcy wożą swoich klientów, nie zawsze okazują się trafione i najszybsze w danym momencie.
Jak zatem najlepiej korzystać z taxi w Gdańsku? Bardzo pomaga w tym aplikacja iTaxi, która, współpracując tylko z uczciwymi i sprawdzonymi kierowcami, gwarantuje rozsądne ceny i szybki czas przejazdu. Zamawiając iTaxi, widzisz oferowane stawki za kilometr, czas przyjazdu po Ciebie i wybierasz tę stawkę, która Ci najbardziej odpowiada. Nie musisz się martwić, że padniesz ofiarą oszustwa. Co więcej, kierowcy iTaxi zawsze doskonale znają swoje miasto – wiedzą więc, jaką trasę wybrać, by jak najszybciej dowieźć Cię do celu i nie utknąć przy tym w kilometrowych korkach.
Jeśli więc często przemieszczasz się po Gdańsku i wybierasz się gdzieś, gdzie trudno dostać się SKM, tramwajem lub autobusem, albo po prostu zależy Ci na komforcie i szybkości przejazdu, warto wesprzeć się takim rozwiązaniem – tańszym, szybszym i bezpieczniejszym niż zwykła taksówka.
Udanej podróży!
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!