Kolejne dzieło Ebnera wydane w Chojnicach
W ramach trwających Chojnickich Dni Tischnerowskich w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w środę (9.10) odbyła się promocja książki Ferdynanda Ebnera „Słowo i miłość. Aforyzmy 1931 i inne późne pisma”.
Spotkanie rozpoczął Przemysław Zientkowski, przedstawiciel organizatorów i redaktor naukowy przekładu, który podkreślił, że jest to pierwsze wydanie książki i ukazało się ono w Chojnicach. Przedstawił także Krzysztofa Skorulskiego, który dokonał przekładu zawartych w książce dzieł Ebnera. – To jest już drugie dzieło Ebnera, które ukazuje się w Chojnicach i dzięki Chojnicom – powiedział na wstępie Krzysztof Skorulski. W dalszej kolejności przedstawił sylwetkę tego austriackiego filozofa. Jak mówił Ferdynand Ebner był nauczycielem, a filozofia była dla niego sprawą egzystencjalną. – Najważniejsze w jego poglądach było logos, czyli słowo – twierdził. Dodał także, że myśliciel był propagatorem filozofii dialogu, nurtu, który zrodził się na początku XX wieku i dzisiaj jest bardzo popularny. Przedstawicielem tego nurtu jest także ks. Józef Tischner.
Reklama | Czytaj dalej »
Następnie prelegent przeszedł do omówienia promowanej książki i jej układu. Podkreślił, że poza słowem wstępnym o zawartych w niej późnych dziełach Ebnera, znalazły się w niej trzy zasadnicze teksty austriackiego filozofa: „Aforyzmy 1931”, „O problemie mowy i słowa” i „Posłowie”. – Pisma te dokumentują przemianę myślenia Ebnera – stwierdził Krzysztof Skorulski. Dodał również, że najłatwiej czyta się aforyzmy, ponieważ widać w nich zastosowanie filozofii w rzeczywistości. Zaś pisma dotyczące problemów mowy i słowa filozof zaczął tworzyć po publikacji swojego głównego dzieła „Słowo i realności duchowe”. Ostatnim tekstem filozoficznym, który wyszedł spod jego pióra jest prezentowane w książce „Posłowie”. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać kilku fragmentów książki, które najbardziej obrazują przemianę myślową filozofa. – Ebner jest ważnym myślicielem, bo odkrył dialogiczność człowieka – podsumował Krzysztof Skorulski.
Na zakończenie uczestnicy zadawali pytania i mogli otrzymać pamiątkowy wpis od autora przekładu Krzysztofa Skorulskiego. Publikacja dofinansowana została przez Miasto Chojnice i Czesława Szmaglińskiego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Katoliki broń swojej wiary, to skarb. To biblijna perła. Nie handluj czystości wiary za ich ideologię.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!