O Kociewiu mówiła prof. Maria Pająkowska-Kensik
Gościem trwających w Chojnicach Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej była prof. Maria Pająkowska-Kensik – językoznawca, wykładowca Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zajmująca się dialektem kociewskim. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 21 października w Czytelni MBP.
Prof. Maria Pająkowska-Kensik jest autorką licznych artykułów i publikacji naukowych oraz popularnonaukowych, takich jak „Popularny słownik kociewski”. Jak podkreśliła Janina Kosiedowska, z chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, jest kontynuatorką dzieła ks. Bernarda Sychty i uznanym naukowcem w dziedzinie dialektologii. Nazywana jest ambasadorem Kociewia.
Uczestnicy spotkania obejrzeli dwie prelekcje. Pierwsza zatytułowana była „Etnograficzny wianuszek wokół Bydgoszczy”. Maria Pająkowska-Kensik omówiła, co łączy Kaszuby z Kociewiem i wspomniała o badaczach tych regionów – ks. Bernardzie Sychcie oraz Florianie Ceynowie. Scharakteryzowała różnorodność etnograficzną ziem leżących w obrębie województwa kujawsko-pomorskiego. A są to: Krajna, Bory Tucholskie, Kociewie, ziemia chełmińska, Kujawy i Pałuki. Omawiając obszar Kociewia, który obejmuje powiaty tczewski, świecki i starogardzki, zauważyła, że kwestią sporną jest, czy Czersk należy zaliczać do Kociewia. Zaprezentowała specyfikę tych regionów, w tym haft, tradycyjne budownictwo i słowa regionalne.
Reklama | Czytaj dalej »
Druga prezentacja, „Kociewie było, jest i będzie”, przybliżyła zebranym region kociewski ze stolicą w Starogardzie Gdańskim. Prelegentka mówiła, że Kociewie podzielone jest przez… gęsi, gdyż na południu, środku i północy tego obszaru inaczej wymawiane są słowa gęś i gęsi. Omówiła także kociewski hymn, strój i gwarę. „W gwarach jak w bursztynie zachowały się dzieje tej ziemi” – można było przeczytać na jednym ze slajdów prezentacji. Autorka wymieniła publikacje dotyczące Kociewia. Niektóre z nich można było obejrzeć na wystawie. Zdradziła także, że przygotowuje słownik kociewski z kontekstami, który będzie uzupełnieniem słownika Sychty.
W czasie spotkania w Czytelni czynna była pokonkursowa fotograficzna wystawa „Kaszëbë sztótã zatrzimôné 2019”, prezentująca prace nadesłane na konkurs ogłoszony przez Technikum nr 3 im. Bohaterów Szarży pod Krojantami w Chojnicach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!