Opieka wytchnieniowa, asystent osoby niepełnosprawnej i ‘koperta życia’
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnicach zachęca do udziału w projektach w stu procentach finansowanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Z opieki wytchnieniowej można skorzystać do grudnia br., jeśli chodzi zaś o osobistego asystenta ta usługa zostanie wprowadzona w naszym mieście w pierwszym kwartale 2020 r.
Do udziału w programach zachęcają pracowniceMOPS. Na zdjęciu (od lewej) Dorota Podemska i Agnieszka Lewińska.
Reklama | Czytaj dalej »
Miasto Chojnice do programu Opieka wytchnieniowa przystąpiło w październiku br. - Na dzień dzisiejszy objętych nią jest 20 środowisk, 15 osób dorosłych i 5 dzieci. Mamy jeszcze wolne miejsca – informuje Dorota Podemska z MOPS. Program skierowany jest do członków rodzin i opiekunów sprawujących bezpośrednio opiekę nad osobami niepełnosprawnymi z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, które są niesamodzielne i wymagają pomocy ze strony osób drugich oraz do niepełnosprawnych dzieci z uwzględnieniem kontynuowania całodobowej opieki i pielęgnacji.
Opieka wytchnieniowa realizowana jest w 3 modułach, za dwa pierwsze odpowiada gmina, za trzeci powiat. - Pierwszy moduł obejmuje usługi świadczone w miejscu zamieszkania adresata programu, drugi to udzielenie wsparcia i pomocy w ośrodkach wsparcia (ŚDS, WTZ, DDP – przypis red.), trzeci to przede wszystkim poradnictwo specjalistyczne, głównie psychologiczne i terapeutyczne.
Ważne! W czasie korzystania z programu nie może być świadczona inna forma wsparcia, tzn. nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze oraz pobyt w ośrodkach wsparcia.
Limit na jedną osobę wynosi 14 dni pobytu w ośrodkach wsparcia oraz pomoc w wysokości 240 godzin rocznie. W przypadku wykorzystania limitu istnieje możliwość kontynuacji programu, przy 50-cio procentowej odpłatności dla osób i rodzin, u których dochód nie przekracza 350 proc. kryterium dochodowego określonego w Ustawie o pomocy społecznej.
W pierwszym kwartale 2020 r. chojnicki samorząd zamierza przystąpić do kolejnego programu, w stu procentach finansowanego z ŚFWON - asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. Ten projekt ma przede wszystkim poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych. - Usługi asystenta osobistego mają polegać na pomocy osobom niepełnosprawnym w wyjściu, pomocy lub dojeździe do placówek oświatowych, szkoleniowych, świątyń, placówek służby zdrowia, gabinetów lekarskich, urzędów, znajomych lub rodziny, ale w obszarze województwa, w którym zamieszkuje uczestnik programu – informuje Podemska.
W trakcie trwania projektu nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze. Usługi asystenta mogą być świadczone przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 7 - 22. Limit to nie więcej niż 30 godzin miesięcznie.
Asystentem osoby niepełnosprawnej mogą zostać osoby z odpowiednim dyplomem bądź posiadające minimum wykształcenie średnie i roczne (udokumentowane!) doświadczenie w pomocy osobom niepełnosprawnym. Opiekę wytchnieniową mogą realizować opiekunki zatrudnione w MOPS, osoby z rodziny czy znajomi.
Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez MOPS nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale i starszym, samotnym jest tzw. „koperta życia”. - To program, do którego przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego – mówi Agnieszka Lewińska. Chodzi o to, aby w lodówce umieścić w kopercie wszystkie podstawowe informacje o naszym stanie zdrowia, przyjmowanych lekach i kontakcie do rodziny.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!