Są plany inwestycyjne i obawy związane z ich realizacją
Sytuacja w oświacie zagrożeniem dla miejskich inwestycji? Coraz wyraźniej mówi o tym burmistrz Arseniusz Finster.
Za moment z krajobrazu ul. Nad Dworcem znikną dwie z pięciu zabytkowych kamienic.
- Zupełnie tragiczna sytuacja jest z oświatą. Zawsze subwencja starczała na płace, w tej chwili do płac nauczycielskich dokładamy 10 mln zł. Jeżeli będzie kolejna podwyżka dla nauczycieli, a ma być i będzie w taki sam sposób finansowana jak dwie ostanie, to samorządy pójdą z torbami. Mówiąc kolokwialnie nie będę miały pieniędzy na inwestycje, bo ciągle będą dokładać do oświaty – mówi Arseniusz Finster w odniesieniu do polityki rządu.
Reklama | Czytaj dalej »
Lista miejskich inwestycji w roku bieżącym liczy 25. pozycji. Miasto kontynuować będzie dwa duże zadania. Pierwsze z nich to deszczówki. Jeszcze zimą ma się rozpocząć budowa największego ze zbiorników retencyjnych, tj. przy ul. Sobierajczyka. Drogowcy „rozprują” także kolejne ulice. - Będą problemy z ruchem. Okresowo zamknięta będzie ulica Brzozowa, Prochowa i kilka innych – informuje burmistrz Arseniusz Finster. Na dobry miesiąc wyłączona zostanie ul. Zielona, gdzie regulacja Strugi Jarcewskiej wiązać się będzie z rozbiórką przepustu. Jeszcze w styczniu samorząd dowie się czy otrzyma dodatkowe środki z urzędu marszałkowskiego na realizację programu „Poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi na terenie MOF”.
Druga ze sztandarowych inwestycji prowadzonych przez ratusz w tym roku to modernizacja chojnickiego dworca. Lada moment powinno rozpocząć się wyburzanie dwóch kamienic przy ul. Nad Dworcem, w miejscu których powstanie dworzec autobusowy. Obiekt ma zostać pobudowany do stycznia przyszłego roku, natomiast do września br. PLK S.A. ma uporać się z budową przejścia podziemnego, które ułatwi podróżnym komunikację pomiędzy dworcami.
W trakcie realizacji jest budowa ul. Czereśniowej i Winogronowej, na którą samorząd pozyskał środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Kilkumiesięczna „przeprowadzka” czeka handlujących przy ul. Młodzieżowej. Targowisko miejskie ma zostać zmodernizowane do końca sierpnia za 5,5 mln zł. Wielomilionowa inwestycja zostanie także poczyniona na stadionie Chojniczanki – podgrzewana murawa. Na okres wakacji zaplanowano prace w Szkole Podstawowej nr 1, modernizację toalet i układu komunikacji wewnętrznej. Działo będzie się również na Wzgórzu Ewnagelickim, teren przejdzie rewitalizację. Nowy „look” zyskają kolejne kamienice w obrębie dzielnicy Dworcowej. Rozbudowany zostanie system miejskiego monitoringu.
Na najbliższej sesji do zadań inwestycyjnych ma dołączyć budowa boiska wielofunkcyjnego przy ul. Budowlanych i oświetlenie ulic, w tym Gryfa Pomorskiego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (7)
- Komentarze Facebook (...)
7 komentarzy
z informacji uzyskanych od tej instytucji wynika że
w roku 2012 było zarejestrowanych 8.500 bezrobotnych z powiatu
w roku 2019 było zarejestrowanych 2.500 bezrobotnych z powiatu
Poco zatem tam pracuje tylu ludzi, powinna pracować 1/3 tych pracowników.
Skoro mają takie doświadczenie w znajdowaniu pracy, nie warto ich tam trzymać na siłę.
Bez problemu znajdą pracę.
No ale trzeba mieć garba aby znaleźć te pieniądze na ulicy a nie panie włodarzu chodzić z głową w obłokach.
" Trzeba robić, aby mieć garb od roboty"
nauczyciele - praca jak marzenie, po 3-5h i do domku, wycieczki za free ect. proszę mi nie wciskać kitu bo mam znajomych i w rodzinie nauczycieli więc temat znam od podszewki.
a tak na marginesie proszę sobie zobaczyć ile m.in. w SP5 się nauczyciele "napracują" w styczniu:
http://sp5.chojnice.pl/files/kalendarz_roku-19_20.pdf
wychodzi mi ok 5-7 dni w pracy !!!! żyć nie umierać belfry a wypłata 100% + dodatki: za to że przyszedł do pracy, funkcyjny i 3manie palca w d**ie swojemu dyrektorowi.
a teraz możecie dać upust swoim emocjom i minusować do woli...
No jak co ? Miasto w porozumieniu z ZGM wybudowało budynek wielorodzinny "WIDMO" i przesiedliło mieszkańców.
Nie, nie kochany kochana nic nie wybudowało, bo by nie starczyło na pensje dla prezesa ZGM który łyka 20.000 tys i na premie w 2019 r dla pracusiów w ZGM-ie.
Wiecie ile trwa przygotowanie w tym zakładzie dokumentacji ( PROSTEJ ) miesiąc.
Przygotowanie dokumentacji do remontu, ewentualnej wymiany do 0,5 roku do 3 lat. ( wymiana pieca )
Przygotowanie dokumentacji do wybudowania budynku tej "Firmie" zajęło by około 50 lat.
Żenua no nie ?
Najważniejsze że kabzy mają nabite i rodzinka zatrudniona w komplecie.
Dotyczących korepetycji za godz. 50 zł
Jeśli nawet będą zarabiali więcej, to apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Może za te wyższe pensje, przyłożyli by się do nauczania pociech.
Z tego co pamiętam ze szkoły to trudno było nadrobić tydzień nieobecności. Oni strajkowali 19 dni i co udało im się to nadrobić ? czy zawyżyli oceny ?
Raczej to drugie, bo to największa grupa leserów zaraz po księżach.
Dziękujemy belfry!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!