Sobota, 02 Marca 2024 | Imieniny: Halszki, Heleny, Karola chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Nadwyrężone zaufanie, szereg pytań i oczekiwanie przeprosin

Dlaczego to burmistrz najczęściej zajmuje stanowisko w kwestii pożaru, czy miasto będzie prowadzić remont w placówce, a także jak w kontekście ewentualnej pomocy dla Palium zostanie potraktowane Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum, które prowadzi domowe hospicjum i buduje swoją siedzibę po sąsiedzku. Te i inne pytania zadali burmistrzowi radni.


Radny Bartosz Bluma (w środku) i Janina Kłosowska mieli najwięcej pytań i uwag w związku z tragicznym pożarem.


Wczorajsze (13.01) posiedzenie rady miasta rozpoczęto od minuty ciszy w intencji ofiar tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Następnie burmistrz podzielił się z radnymi posiadanymi informacjami w temacie. To właśnie Arseniusz Finster wykonał telefony do rodzin podopiecznych Fundacji Palium z informacją o dramacie, jaki rozegrał się w murach placówki przy ul. Strzeleckiej. W trakcie poniedziałkowej sesji włodarz zdementował, jakoby wszystkie drzwi wejściowe w hospicjum były zamknięte. - Od ul. Strzeleckiej podjechali strażacy (tam znajdują się drzwi ewakuacyjne – przypis red.). Natomiast drzwi główne są od strony ul. Podlesie. To nieprawda, że te drzwi były zamknięte. W wyniku pożaru 4 pensjonariuszy hospicjum zmarło, kolejnych 20 zostało przewiezionych do szpitali w Chojnicach i Człuchowie. W porozumieniu z pomorskim NFZ ustalono, że do czasu zakończenia remontu placówki jej podopieczni mogą pozostać w szpitalach. - Z tej dwudziestki jeden pacjent zmarł, jeden został przez rodzinę zabrany do Torunia. Ośmiu pacjentów, 2 z Człuchowa i 6 z Chojnic, zostanie przeniesionych do ZOL-u w Jarcewie. Zgłosiła się do nas fundacja, która udzieliła pomocy rodzinom ofiar pożaru.

Była też mowa o ustaleniach z prezes Palium. Samorządy rozważą pomoc dla fundacji, jeśli Barbara Bonna o nią poprosi. - Uzyskałem zapewnienie, że w ramach tych napraw, które będziemy w hospicjum prowadzić, również zostanie zainstalowany system czujek reagujących na dym – mówił burmistrz. Takie oświadczenie zdumiało Bartosza Blumę. - Słuchając burmistrza cały czas słyszę „będziemy prowadzić remont”. Pytanie czy miasto w jakiś sposób fizycznie chce ten remont prowadzić i chce wspomagać szefów fundacji? - pytał szef klubu radnych PiS zauważając, że zaufanie do podmiotu prowadzącego hospicjum zostało mocno nadszarpnięte. Czy Palium faktycznie zamierzało środki zgromadzone na koncie (na koniec 2018 roku było to 1,6 mln zł) przeznaczyć na remont pomieszczeń piwnicznych, jak zapewniał burmistrz, trudno teraz ustalić. - Budzi obawy sam fakt prowadzenia nieprzejrzystej, możliwe nawet, tej finansowej strony, powiązań, moralnej odpowiedzialności. Czy fundacja faktycznie wykonywała swoje obowiązki skrupulatnie i jak należy? - podnosił radny.

Swoje uwagi zgłaszała także Janina Kłosowska. Radna dziwiła się, dlaczego to burmistrz zajmuje się sprawą hospicjum a nie starosta, w którego urzędzie dokonano rejestracji podmiotu. - Nie słyszałam, żeby ktoś z fundacji czy innych władz przeprosił ludzi chorych i ich rodziny. Zwykłe słowo przepraszam, to tak mało kosztuje a bardzo dużo znaczy. Czy doktor Bonna była winna, czy nie była, powinna przeprosić – podnosiła radna podkreślając, że ucierpiało dobre imię hospicjum.

O obietnicy złożonej przez włodarza przed laty wobec podmiotów zajmujących się opieką paliatywną w Chojnicach, Fundacja Palium i Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum, przypomniała z kolei Alicja Kreft. - Przy podzialenie ruchomości przy ul. Strzeleckiej zapewniano, że jeżeli jedno będzie wspomagane to drugie też. Czy w obecnej sytuacji faktycznie oba zostaną potraktowane równo? O potrzebie funkcjonowania dwóch hospicjów w formie stacjonarnej mówił również Andrzej Gąsiorowski. - Dlatego, że oba obiekty wyrosły z miasta czuję się odpowiedzialny za współpracę z nimi. Jeśli pomoc pójdzie do Palium powinniśmy też pomóc TPH – odpowiadał burmistrz.

- Oczywiście nie jestem adwokatem fundacji w żaden sposób, bo sam byłem zaskoczony wielkością tej kwoty jaka była na koncie Palium. Gdyby nie ten pożar, to bym się ucieszył, że jest taka kwota i bym pytał, kiedy dokończą elewację, kiedy zrobią piwnice. Moim zdaniem środki wypracowane z hospicjum czy 1 proc. mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na ten zakres działalności. To nie może być tak, że ktoś sobie te pieniążki wypłaci i kupi domek w Charzykowach czy pojedzie na Kajmany. To są pieniądze, które trzeba przeznaczyć na ten cel – mówił dalej Finster.

Zdaniem włodarza w całej tej sytuacji zawiodły przepisy i te widzi do poprawki. - Prawo w Polsce jest chore nawet jak są 3 łóżka i są osoby niepełnosprawne czy leżące to powinna być czujka dymu. Dlaczego jak jest 100 łóżek, to musi być system oddymiania a przy 95 już nie? To są absurdy, które trzeba uporządkować.

Radny Kazimierz Jaruszewski wyraził prywatną opinię, jak zaznaczył, że samorząd powinien wesprzeć hospicjum w remoncie bez czekania na filantropów.

Reklama | Czytaj dalej »

Zdaniem Kazimierza Jaruszewskiego (po lewej) miasto powinno niezwłocznie wesprzeć remont hospicjum. Na zdjęciu również Stanisław Kowalik i Iwona Skocka.


- Poczekałbym jednak na określenie kosztów remontu i modernizacji. Nie bez znaczenia będą deklaracje fundacji, co chce zrobić ze środkami, które posiada. Rozmowa jest bardzo delikatna. Poczekajmy, nie musimy się spieszyć, to nie jest tak, że Palium pozostaje bez środków i nie może wykonać remontu. Zobaczymy również czy ubezpieczenie będzie – zakończył dyskusję burmistrz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~Gosc
Pomyślcie trochę szerzej, tem zginęli ludzie, dlaczego? Bo jakiś dureń przyniósł papierosy i zapalniczkę do hospicjum, pacjent podłączony do czystego tlenu zapalił i buch....Ten co przyniósł ogień jest odpowiedzialny za pożar i smierć, jest mówiąc krótko mordercą.
A teraz pozostali niewinni chorzy nie mają pomocy, wiec może warto wznieść się ponad podziały i układziki i jak najszybciej uruchomić hospicjum. Chorzy z chorobą nowotworową nie ma czasu czekać....
22 Stycznia 2020, godzina 19:44
Oceniono 6 razy -4
~Marko Polo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
19 Stycznia 2020, godzina 07:03
Oceniono 30 razy -16
~4re
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Stycznia 2020, godzina 17:16
Oceniono 35 razy -15
~Jakie zaufanie?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Stycznia 2020, godzina 07:04
Oceniono 33 razy -15
~tolek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Stycznia 2020, godzina 19:23
Oceniono 35 razy -15
~Do Chojniczanki i Do Chojniczanki
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Stycznia 2020, godzina 13:20
Oceniono 26 razy -16
~Opos
Bluma i ta cala pseudoopozycja zachowuja sie jakby nie mieli na nic checi. Bez animuszu, bez zycia,ciagle gledzacy o in vitro i kosciele, a sprawy mieszkancow w nosie. Po Blumie widac ze boi sie Finstera. O reszcie nie wspomne bo to dygotki takie miejskie tylko przemykaja kolo burmistrza.
15 Stycznia 2020, godzina 18:39
Oceniono 29 razy 9
~Chojniczanka
Pani, która zarzuca mi wprowadzanie mieszkańców w błąd nie ma racji Proszę zapoznać z przytoczonym linkiem i podać konkretnie jaka to Uchwała - numer i data i potem przeprosić mnie.
Można też zapoznać się z artykułem z innego chojnickiego portalu, który jest tutaj:

http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Tak-dla-podgrzewanej-murawy-przy-Mickiewicza/24266

Przywołam tylko ostatnie zdanie z niego: "Ostatecznie za głosowało 14 radnych, 5 wstrzymało się od głosu. Od głosu wstrzymali się radni PiS Bartosz Bluma, Zdzisław Januszewski, Janina Kłosowska, Krzysztof Pestka oraz Alicja Kreft z PChS. Na sesji nie było Kazimierza Drewka i Patryka Tobolskiego."
Wystarczy?


15 Stycznia 2020, godzina 15:55
Oceniono 22 razy 12
~Do Chojniczanki
Szanowna Pani ~Chojniczanka
Proszę nie wprowadzać mieszkańców w błąd. Pan Bluma i opozycja głosowali przeciw. Można to sprawdzić na stronie urzędu miasta https://bip.miastochojnice.pl/583.html
Było: 6 głosów przeciw, 3 radnych się wstrzymało i 10 radnych było za.
Sugeruję przeprosić Pana radnego. Pozdrawiam
15 Stycznia 2020, godzina 12:00
Oceniono 31 razy 7
~Chojniczanka
Panie Bluma

Miał Pan i ta cała pseudo opozycja okazję zaprotestować i nie zgodzić się z planami Burmistrza odnośnie podgrzewanej murawy na chojnickim stadionie. Mógł Pan zaproponować przekazanie tych pieniędzy na inne cele jak choćby hospicjum jedno czy drugie. Wtedy trząsł Pan spodniami i nie oponował wstrzymując się od głosu. Pana hipokryzji już wystarczy. Jest Pan Radnym który jest "za a nawet przeciw". Tak jak Panu wygodnie i tak jak Panu płacą. Mark Twain kiedyś powiedział: "Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości." Niech Pan to sobie przemyśli i wyciągnie właściwe wnioski.
15 Stycznia 2020, godzina 09:32
Oceniono 43 razy 5
~MYŚLĄCY
To wszystko jest bardzo tragiczne. Natomiast sposób wyjaśniania przyczyny tej tragedii zakrawa na żart.
Czyżby p. burmistrz i niektórzy radni uważali, że chojniczanie nie posiadają żadnej wiedzy związanej z zaistniałą sytuacją? A radny KJ !!!!?
14 Stycznia 2020, godzina 23:01
Oceniono 35 razy 17
~chojniczanin
Jedno pytanie: Ile rocznie fundacja wydaje na swój własny Zarząd?

Do p. Jaruszewskiego: prywatnie? To może z własnej kieszeni? Np. diety radnego do końca kadencji. Czekam na hojność.

Dyskusja dotyczy pieniędzy nas wszystkich - chojniczan. Dlaczego mamy składać się na prywatną działalność p. B.?
14 Stycznia 2020, godzina 18:27
Oceniono 40 razy 24
~Ostroznie
2 pacjentów z Człuchowa i 6 z Chojnic mieli szczęście, a w Jarcewie-niewiadomo.
14 Stycznia 2020, godzina 18:12
Oceniono 19 razy -1
~Marco Polo
Czyli ustalono na niejawnym posiedzeniu w późniejszym terminie że drzwi były jednak otwarte.
Można zatem przypuszczać, że teraz chodzi o wyłudzenie odszkodowania.
Można też przypuszczać że taką opinie mają potwierdzić osoby które pierwsze znalazły się w miejscu tragedii i wywierano na nich nacisk aby zmienili zeznania.
Pielęgniarki mówiły że klucze były w drzwiach ponieważ zamykają się na noc, Fon Bonna że klucze znajdowały się w szafce u pielęgniarek.
Można to określić jako mataczenie.
14 Stycznia 2020, godzina 17:56
Oceniono 38 razy 14
~Żaluzja
Żal - mieć dużo do powiedzenia w sprawie, w której nie ma się nic do powiedzenia...
14 Stycznia 2020, godzina 17:06
Oceniono 28 razy -8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 441.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 446.00 459.00 NOKNOK 33.10 34.80
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.60 38.60
Aktualizacja: 2024-03-01 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.21 402.22 DKKDKK 52.70 55.50
EUREUR 430.43 434.63 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 448.15 454.64 NOKNOK 33.30 34.70
GBPGBP 501.59 508.28 SEKSEK 37.70 38.50
Aktualizacja: 2024-03-01 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.48 zł 7.21 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.42 zł - 6.77 zł 2.87 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.41 zł 7.14 zł 6.77 zł 2.81 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij