Nowa publikacja o zasłużonych chojniczanach
W ramach obchodów stulecia powrotu Chojnic do Ojczyzny w czwartek 23 stycznia 2020 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyła się promocja najnowszej książki regionalnej „Poczet zasłużonych chojniczan. Słownik biograficzny XX wieku”. Autorem publikacji jest regionalista Kazimierz Ostrowski.
Spotkanie prowadziła bibliotekarka Anna Maria Zdrenka, która na wstępie przybliżyła zawartość książki. – „Liczy ona 392 strony i zawiera biogramy 74 osób, które włożyły swój wkład w życie społeczne i kulturalne miasta. Są to biogramy przede wszystkim osób o nazwiskach już utrwalonych w naszej regionalnej historii, zwłaszcza z okresu międzywojennego oraz wczesnych lat po II wojnie światowej. Osób, które pozostawiły po sobie dorobek piśmienniczy, działaczy społecznych i sportowych, osób, które wzbogaciły dziedzictwo kulturalne regionu czy pozostawiły dzieła sztuki” – stwierdziła. Przeczytała również kilka zdań ze wstępu, a następnie zapytała autora o okoliczności powstania publikacji.
Reklama | Czytaj dalej »
– „Pomysł na książkę na początku był inny. Chciałem napisać o ludziach, których miałem okazję poznać, a którzy już odeszli. Miały to być moje wspomnienia” – mówił Kazimierz Ostrowski. Jednak z czasem doszedł do wniosku, że należy opisać osoby, które zasłużyły się dla naszego miasta. Jak podkreślił, są to przedstawiciele różnych grup społecznych, którzy zapisali się w historii Chojnic. Zarówno osoby, które mieszkały tu całe życie, jak i te, które tylko na chwilę zatrzymały się w Chojnicach, aczkolwiek pozostawiły po sobie jakiś dorobek. Autor zamieścił także życiorysy zasłużonych, którzy odeszli kilka czy kilkanaście lat temu.
W książce znajdziemy biogramy przedstawicieli władz miejskich, m.in. Alojzego Sobierajczyka, Jana Kaletty, Feliksa Kopickiego, Janusza Palmowskiego czy Leszka Chamier-Cieminskiego. A także życiorysy lokalnych twórców: Otylii Meyer, Jana Duraja, Klemensa Szczepańskiego czy Olgierda Turka. – „Sporą grupę stanowią nauczyciele, którzy wychowywali kolejne pokolenia chojniczan i byli aktywnymi współtwórcami życia społecznego w mieście” – stwierdził Kazimierz Ostrowski. Znaleźli się wśród nich m.in. Helena i Bogumił Hoffmannowie, Leon Wagner i Stefan Bieszk. Autor podkreślił, że w publikacji zawarł także życiorysy kilku duchownych, którzy się zasłużyli i wpływali na ukształtowanie mentalności mieszkańców, jak choćby Arkadiusz Liss, Roman Lewandowski oraz Aleksander Kłos.
W dalszej części spotkania Kazimierz Ostrowski wspominał osoby, które udało mu się poznać i przytoczył kilka ciekawostek z ich życia. Nie obyło się także bez podziękowań, zarówno autora, jak i osób, które pojawiły się na promocji książki. Na zakończenie można było uzyskać pamiątkowy wpis do książki.
Organizatorami spotkania byli Urząd Miejski w Chojnicach i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!