Hosting WWW – na co zwracać uwagę?
Hosting to usługa, dzięki której możesz korzystać z zasobów serwera udostępnionych przez firmę, która jest jego właścicielem. W ramach abonamentu uzyskujesz dostęp do określonej ilości zasobów, które możesz dopasowywać do swoich potrzeb. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając hosting WWW?
Hosting WWW – kryteria wyboru
Serwer współdzielony to najczęściej pierwsza tego typu usługa, jaką wybierają klienci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem stron WWW. Serwer to maszyna, na której możesz umieścić pliki swojego serwisu. To on zapewni mu możliwość działania. Dużym plusem serwera współdzielonego są stosunkowo niskie ceny, np. na AZ.pl, w połowie stycznia 2020 roku, pierwsze 12 miesięcy korzystania z hostingu kosztowało mniej niż 10 zł. Oczywiście taka usługa ma również minusy. Przede wszystkim zasoby maszyny są dzielone pomiędzy wielu użytkowników, którzy najczęściej korzystają z tego samego IP. Jeśli jeden z abonentów zanadto obciąży serwer, to odczuć to mogą wszyscy korzystający. Podobnie, jeśli dopuści się wysyłki spamu i IP serwera trafi na czarną listę, to każdy z korzystających będzie mieć problem z dostarczeniem poczty e-mail do adresata. Do plusów usługi trzeba zaliczyć to, że taki hosting WWW wystarczy do prowadzenia serwisu tematycznego, strony firmowej czy bloga. Na co zwrócić uwagę, wybierając usługę?
- Przetestuj przed zakupem – podstawą jest rozpoczęcie korzystania z hostingu od darmowego testu. To okres, który trwa najczęściej od 7 do 14 dni – w tym czasie możesz sprawdzić wszystkie funkcje usługi i nie jesteś zobowiązany do opłacenia abonamentu. Zweryfikuj m.in. jak działa hosting, czy nie sprawia problemów i jakie ma ograniczenia. Co zrobić, jeśli interesująca cię oferta nie uwzględnia darmowego testu? Zrezygnuj z niej i znajdź cenioną na rynku markę, np. AZ.pl, która umożliwia bezpłatne testowanie serwera.
- Sprawdź ograniczenia – musisz się z nimi liczyć, jeśli zdecydujesz się na taką usługę. Po pierwsze transfer – coraz częściej jest on nieograniczony, ale jeśli limity istnieją, to nie martw się – jeżeli prowadzisz stronę firmową odwiedzaną przez kilka osób dziennie, to prawdopodobnie nie wykorzystasz nawet kilku GB transferu. Większe znaczenie mają inne ograniczenia, m.in. dotyczące maksymalnej liczby domen, powierzchni serwera, liczby baz MySQL, plików, wiadomości e‑mail dziennie, skrzynek e-mail czy kont FTP. O części z nich dowiesz się dopiero, kiedy zapoznasz się z usługą – nie znajdziesz tych informacji w ogólnym opisie oferty.
- Dowiedz się, jak działa BOK – biuro obsługi klienta ma w przypadku hostingu WWW szczególne znaczenie. Każdy może potrzebować wsparcia od administratorów, a szczególnie początkujący użytkownicy serwera współdzielonego. Ważne są dostępne możliwości kontaktu, szybkość i jakość odpowiedzi. Poza opcją wysłania pytania poprzez e-mail, powinien być również dostępny kontakt telefoniczny czy przez czat online. Jeśli na odpowiedź czekasz kilka dni albo nikt nie odbiera twojego połączenia, to taka usługa nie jest godna uwagi.
- Upewnij się, ile wynosi uptime – nieprzerwany czas działania serwera określany jest w procentach. Nie musi on wynosić 100 proc. Pamiętaj, że serwer to maszyna, która wymaga aktualizacji oprogramowania czy wymiany podzespołów. Dobry wynik to powyżej 99 proc.
- Zapoznaj się z zasadami promocji – często pierwszy rok korzystania z serwera objęty jest atrakcyjną zniżką. Sprawdź, z czym się to wiąże. Czy wybierając taką usługę, nie masz obowiązku minimum jednego jej przedłużenia? Zweryfikuj to, zanim się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli taki obowiązek istnieje, to wcale nie oznacza, że propozycja nie jest opłacalna. Musisz jedynie policzyć, ile będzie cię kosztowało korzystanie z tego serwera przez dłuższy okres.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!