Kolejna osoba straciła pieniądze metodą na 'policjanta i prokuratora'
93-latka podała swoje oszczędności oszustom przez okno. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji.
W środę (12.02) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach zostali poinformowani przez członka rodziny, iż ich krewna została oszukana metoda na „policjanta i prokuratora”. Natychmiast po otrzymaniu takiej informacji policjanci z wydziału kryminalnego przystąpili do działania.
- W toku czynności okazało się, że do 93-latki kilkakrotnie dzwonili przestępcy mówiąc, że prowadzą obserwację jej domu, bo mają informację, że może ona stracić swoje oszczędności, które trzyma w domu. W trakcie rozmów wywierając na seniorce presję namówili ją do wzięcia udziału w akcji policyjnej podczas, której miała wyrzucić reklamówkę z pieniędzmi przez okno i przekazać je policjantowi, który czekał przed jej domem. Po przeprowadzonych działaniach przez rzekomych stróżów prawa miała otrzymać całą gotówkę z powrotem - informuje sierż. sztab. Justyna Przytarska.
Reklama | Czytaj dalej »
Przestępcy przekonująco odegrali swoje role. Kobieta przekazała pieniądze wyrzucając je przez okno.
Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi.
Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową stratą, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad.
- Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji, policjanci nigdy nie poproszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu - uczula oficer prasowy chojnickiej policji.
- Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję - dodaje policjantka.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za policjanta, członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.
Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętaj! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Zatroszcz się o osoby bliskie w Twoim otoczeniu. Informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem. W razie wątpliwości kontaktuj się z Policją pod numerem telefonu alarmowego 112.
Policja zwraca się z apelem, również do osób młodych. - Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. rodzinne spotkania, święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności - mówi sierż. sztab. Justyna Przytarska.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!