'Nie mam optymistycznego scenariusza na to, co się będzie działo w najbliższym czasie'
Burmistrz Arseniusz Finster podczas dzisiejszej (23.03) sesji mówił m.in. o sytuacji związanej z koronawirusem. Relację z działań urzędu w tym zakresie zdawał także jego zastępca. Na terenie miasta wyznaczono już zastępcze miejsce szpitalne, to Szkoła Podstawowa nr 8. W razie potrzeby w gmachu znajdzie się 100 łóżek polowych.
Radni w maseczkach i rękawiczkach ochronnych, puste miejsca, które zazwyczaj zajmują dziennikarze i tzw. publiczność. Tak dzisiaj (23.03) wyglądały obrady rady miasta. W swoich sprawozdaniach obaj burmistrzowie odnosili się do sytuacji związanej z koronawirusem.
Straż miejska dowozi pakiety żywnościowe dla pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu. MOPS koordynuje pomoc dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych. - Placówka współpracuje z jadłodzielnią i Rycerzami Kolumba - mówił Adam Kopczyński.
Dostępność dla interesantów ograniczył nie tylko urząd, ale i podległe mu jednostki. W Parku Wodnym i Chojnickim Centrum Kultury czas przestoju wykorzystują na remonty i drobne porządki. Kultura przeniosła się do sieci. Najmłodszych ChCK zachęca do udziału w konkursach, a Grzegorz Szlanga oferuje czytanie bajek przed snem. Bywalcom placówki przy ul. Swarożyca zwrócono już środki za bilety na seanse filmowe, koncerty i spektakle, które zostały odwołane przez koronawirusa. - Na pewno odnotujemy spory brak przychodów z powodu zawieszenia seansów i spektakli teatralnych - mówił zastępca burmistrza.
Jeśli chodzi o placówki oświatowe, nauczyciele wdrożyli zdalne nauczanie, co umożliwia też wypłacenie im pełnego wynagrodzenia. Poza "trójką" wszystkie chojnickie szkoły są wyposażone w e-dziennik. - W Szkole Podstawowej nr 3 jesteśmy w trakcie jego wprowadzania. Loginy zostaną przesłane rodzicom pocztą, co przełoży się na koszt 6 tys. zł.
Bez zarzutu odbywa się wywóz śmieci, ale PSZOK został tymczasowo zamknięty.
Reklama | Czytaj dalej »
Realizacja miejskich inwestycji na razie przebiega zgodnie z harmonogramem. - Narady budowlane odbywają się w formie wideokonferencji. To zdaje egzamin - informował Arseniusz Finster. Najbliższej przyszłości burmistrz nie widzi bynajmniej w kolorowych barwach. - Nie mam optymistycznego scenariusza, na to co się będzie działo w najbliższym czasie - mówił nawiązując do sytuacji przedsiębiorców i osób na samozatrudnieniu. - W naszym budżecie 20 mln zł pochodzi z podatków, a urząd miejski jest pracodawcą dla ponad tysiąca ludzi, dlatego nie możemy podjąć decyzji, że zwalniamy wszystkich przedsiębiorców z podatków, bo nie będziemy mieli na wypłaty. Ratusz planuje pomoc w 4 krokach: odroczenie, rozłożenie na raty, anulowanie odsetek, umorzenie podatku. - Każdy przypadek będziemy traktować indywidualnie - zapewniał. Takie samo działanie urząd i podległy mu ZGM obiorą w kwestii najmu.
- Jestem wewnętrznie przekonany, że niezbędne jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Nie mówię tego w kontekście wyborów. Ta epidemia jest katastrofą naturalną, dotyczy każdego człowieka, każdego przedsiębiorcy, który mieszka w Chojnicach, który mieszka w naszym kraju. Apeluję, aby rządzący ogłosili stan klęski żywiołowej i jak najszybciej wdrożyli działania mające pomóc przedsiębiorcom, którzy są w bardzo trudnej sytuacji - mówił włodarz Chojnic. Zdaniem Finstera to samorządy powinny być pomostem pomiędzy rządem a przedsiębiorcami.
- Uważam, że należy przejrzeć budżet naszego kraju i wyłączyć z niego rzeczy zbędne, jak np. budowę portu lotniczego. Te decyzje muszą być podjęte szybko, bo zagrożenie dla codziennej egzystencji każdego człowieka jest olbrzymie - dodał.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!