31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu
Każdego roku, począwszy od 1987 roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Coroczna kampania jest okazją do podniesienia świadomości społeczeństwa na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu i narażenia na dym środowiskowy oraz do zniechęcania do używania tytoniu w jakiejkolwiek formie. Obchody stanowią również wezwanie do działania, opowiadając się za skuteczną polityką ograniczania konsumpcji tytoniu i angażowania interesariuszy z wielu sektorów w walkę o zdrowie.
Hasło przewodnie zaproponowane w tym roku przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) brzmi: „Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego”.
Reklama | Czytaj dalej »
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi ale też wspiera działania, prowadzące do zmniejszenia konsumpcji wyrobów tytoniowych, szczególny nacisk kładąc na profilaktykę antytytoniową wśród dzieci i młodzieży poprzez realizację w szkołach i przedszkolach takich programów edukacyjnych jak np. „Bieg po zdrowie”, „Czyste powietrze wokół nas”. Prowadzone są również liczne działania skierowane do ogółu społeczeństwa, podejmowane chociażby z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu i Światowego Dnia Rzucania Palenia.
Palenie i używanie tytoniu a COVID-19
Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych - typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia.
Palenie wciąż pozostaje największym wyzywaniem zdrowia publicznego w Polsce. Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17% wszystkich zgonów w Polsce. Szczególnie drastyczne skutki palenia tytoniu obserwuje się wśród kobiet – nowotwory płuca są najczęstszą nowotworową przyczyną zgonu kobiet. Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi!
Niepokojące są także dane dotyczące młodzieży. Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60% osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet – co może się wydawać szokujące – w wieku 8 lat.
Światowy Dzień bez Tytoniu to dla osób palących doskonała okazja do podjęcia wyzwania i rzucenia palenia.
Korzyści wynikające z zaniechania palenia:
- w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi;
- w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu;
- w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc;
- w ciągu 3-9 miesięcy ustępuje kaszel, duszność, zadyszka i trudności z oddychaniem, rozpoczyna się regeneracja rzęsek, które pomagają oczyścić oskrzela i chronią przed infekcjami;
- rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących;
- w okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących;
- 15 lat po zaprzestaniu palenia ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.
Pamiętaj - odstawienie papierosów ZAWSZE jest korzystne dla Twojego zdrowia!
Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów.
Nie czekaj i zaplanuj rzucenie palenia już dzisiaj!
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!