Jaki wybrać projekt domu - dom z garażem czy bez?
Budowa domu to długoterminowy proces, którego celem jest spełnienie naszych oczekiwań oraz zapewnienie komfortu. Zaraz po zakupie działki pod dom kluczową rolę odgrywa wybór projektu. Wiąże się to z podjęciem wielu ważnych decyzji począwszy od wielkości domu, liczby pokoi czy stylu budynku. Zanim zdecydujemy się na wybór projektu należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, lub w przypadku gdy go brak z decyzją o warunkach zabudowy. Znajdują się tam informacje charakteryzujące budynek. Planując budowę domu nie sposób pominąć pomieszczenia gospodarcze. Poniższy artykuł skupia uwagę dla nieodzownego elementu domu w ostatnich latach czyli garażu.
Garaż w domu czy obok?
W dzisiejszych czasach większość osób nie wyobraża sobie życia bez własnego środka transportu. Dotyczy to w szczególności mieszkańców terenów podmiejskich i wiejskich. Znaczna część rodzin do dyspozycji posiada dwa auta, dlatego coraz częściej budowane są garaże dwustanowiskowe. Każdy posiadacz auta wie jak dużą wygodę stanowi posiadanie garażu. Dotyczy to zarówno wygody użytkowania niezależnie od warunków atmosferycznych, ale garaż to również dodatkowa przestrzeń na wiele rzeczy np. opony czy rowery. Decyzja o budowie garażu w budynku bądź obok zależy głównie od kwestii finansowych i prawnych. Budowa garażu w bryle domu jest rozwiązaniem tańszym. Jednak gdy zależy nam na jak największym metrażu domu, a miejscowy plan ogranicza powierzchnię zabudowy, budowa garażu zmniejsza powierzchnię użytkową domu. Z kolei budowa garażu jako oddzielnego budynku wiąże się ze znacznie wyższym kosztem i wymaga większej powierzchni działki. Oddzielny garaż jest bardziej funkcjonalny ponieważ pozwala na zagospodarowanie poddasza. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia optymalnym rozwiązaniem jest budowa garażu w bryle domu, nawet jeżeli będzie dwustanowiskowy.
Podczas wyboru projektu należy uwzględnić wiele innych czynników. Z racji coraz większego zainteresowania budową domów na terenach podmiejskich lub wiejskich pojawił się problem z zagospodarowaniem produkowanych ścieków, gdyż często na takich terenach brak zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. W takiej sytuacji do wyboru jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Wysokie koszty eksploatacji szamba sprawiają, że zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest posiadanie własnej oczyszczalni. Produktem słynącym z bezawaryjnej pracy jest przydomowa oczyszczalni ścieków NV firmy Traidenis-Pol. Oczyszczalnia NV ze względu na dolną część korpusu w kształcie stożka doskonale sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach gruntowo-wodnych. Zbiornik urządzenia NV wykonany jest z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, a więc materiału zapewniającego lekką i wytrzymałą konstrukcję. Dlatego przydomowa oczyszczalnia NV może być montowana pod terenem przejezdnym np. pod wjazdem do garażu. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie powierzchni działki pod montaż oczyszczalni. Na terenie Polski znajduje się około 15 tys. sprawnie działających oczyszczalni NV, co pozwoliło firmie Traidenis-Pol uzyskać opinię lidera w branży. Ponadto na oczyszczalnię NV udzielana jest 20-letnia gwarancja.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!