Nowy rok szkolny – nowe wyzwania
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dniem 1 września br. szkoły zostaną otwarte w systemie tradycyjnym. Nie wyklucza się jednak zajęć w formie zdalnej lub mieszanej.
Zdaniem Grzegorza Czarnowskiego, dyrektora Wydziału Edukacji, Wychowania i Zdrowia, istnieją pewne obawy co do powrotu dzieci i młodzieży do szkół, a pierwsze dwa tygodnie września będą kluczowe w kwestii wymiaru pandemii na terenie Chojnic.
W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z dyrektorami chojnickich szkół w celu omówienia zasad funkcjonowania placówek w nowym roku szkolnym. Ustalono, że oprócz wytycznych GIS, takich jak częste mycie rąk czy unikanie kontaktu z większą grupa uczniów np. podczas przerw, Wydział Edukacji, Wychowania i Zdrowia będzie rekomendował dyrektorom miejskich szkół i radom pedagogicznym własne zasady obowiązujące we wszystkich szkołach, między innymi:
- Noszenie maseczek poza salami lekcyjnymi.
- Rotacja nauczycieli – każda klasa będzie mieć lekcje przez cały dzień w jednej sali i to nauczyciele będą dochodzić do uczniów (z wyjątkiem sal tematycznych, np. pracowni komputerowej).
- Zajęcia z wychowania fizycznego w miarę możliwości będą odbywać się na zewnątrz.
- Zakaz wchodzenia do budynków szkół osobom postronnym.
- Utworzenie stref odbioru najmłodszych dzieci, gdzie rodzice będą je doprowadzać, a nauczyciele odbierać i wprowadzać do budynku.
- Zakaz organizowania wycieczek klasowych.
- Zakaz otwierania sklepików szkolnych.
Ponadto każda szkoła otrzyma maseczki oraz środki do dezynfekcji.
Reklama | Czytaj dalej »
Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa szkoły będą funkcjonowały w trzech wariantach:
wariant A – tradycyjna forma kształcenia
W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.
wariant C – kształcenie zdalne
Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.
Jak informuje dyrektor Czarnowski, chojnickie szkoły oraz nauczyciele są przygotowani na ewentualny powrót nauczania zdalnego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!