Jak się skutecznie zrelaksować
Osoby szukające metod na rozładowanie stresu, uwolnienia się od negatywnych emocji, napięcia, gniewu oraz podenerwowania powinny spróbować technik relaksacyjnych. Poprzez ćwiczenia fizyczne oraz psychiczne, nie tylko pomagają one w zmniejszeniu napięcia, ale także uczą, jak zapanować nad reakcjami organizmu w sytuacjach stresu. Wśród najważniejszych technik relaksacyjnych wymienia się oddychanie i rozluźnianie mięśni. Istotną cechą wszystkich technik relaksacyjnych jest koncentracja oraz skupienie.Czym jest stres?
Stres jest reakcją organizmu na trudne, nieprzewidziane, czy niecodzienne sytuacje, na niebezpieczeństwo, a także nadmierne obciążenie fizyczne lub psychiczne. Sytuacje te, o ile stres jest krótkotrwały, powodują reakcje obronne organizmu. Jednak jeśli stres utrzymuje się zbyt długo, może być przyczyną apatii, osłabienia, a nawet prowadzić do dolegliwości fizycznych.
Reklama | Czytaj dalej »
Jak zwalczyć stres?
Chociaż nie ma uniwersalnej metody, która skutecznie pomogłaby w walce ze stresem, to jednak istnieje kilka sposobów, aby stres zmniejszyć.
Jedną z najskuteczniejszych metod w walce ze stresem oraz poprawiania samopoczucia jest poświęcanie czasu na aktywność fizyczną. Ćwiczenia ruchowe pozwalają między innymi na dotlenienie organizmu, rozluźnienie mięśni, a także na poprawę krążenia. Jednak istotne jest, aby ćwiczyć regularnie.
Dobrze jest także mieć zainteresowania, które pomogą oderwać się od codziennych trosk i problemów, a także pozwolą na spędzenie miłych chwil.
Warto też prowadzić zdrowy tryb życia. Przede wszystkim należy zadbać o regularny odpoczynek. Poza tym, istotna jest dieta. Powinna być odpowiednio skomponowana i urozmaicona oraz dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin. Dieta bogata w magnez pomaga pokonywać stres - warto jeść płatki owsiane, kiełki zboża, czy orzechy. Bogata w magnez jest również gorzka czekolada. Warto pamiętać, że kofeina oraz alkohol skutecznie wypłukują magnez z organizmu. Poza tym, powinno się wystrzegać spożywania rzeczy tłustych. Należy także zadbać o to, aby jak najwięcej czasu, najlepiej każdego dnia, spędzać na świeżym powietrzu, uprawiając jogging, nordic walking, jeżdżąc na rowerze, czy po prostu chodząc na spacery.
Techniki relaksacyjne Jacobsona
W latach 30. XX wieku Edmund Jacobson opracował zestaw technik relaksujących, o nazwie Progresywny Relaks Mięśni. Techniki te opierają się na założeniu, iż rozluźnienie psychiczne jest efektem rozluźnienia fizycznego, natomiast długotrwałe stres prowadzić może do napięcia mięśni. Zatem, napinanie i rozluźnianie mięśni zapewnia likwidowanie stresu, niepokoju, czy lęku. Rozluźniania mięśni można nauczyć się stopniowo. Podczas ćwiczeń należy być skoncentrowanym i skupiać się na poszczególnych partiach mięśni. Niektórymi z przykładowych ćwiczeń według Jacobsona jest zaciskanie pięści, wciąganie mięśni brzucha, czy napinanie mięśni pośladka, a następnie rozluźnieniu owych mięśni. Napinanie i rozluźnianie mięśni jest także zalecane po intensywnym treningu.
Ćwiczenia oddechowe
Niewątpliwą zaletą ćwiczeń oddechowych jest to, że można je wykonywać absolutnie wszędzie. Uważa się, że ten rodzaj ćwiczeń najszybciej pomaga rozluźnić się oraz przywrócić równowagę. Ćwiczenia polegają na braniu głębokich, lecz powolnych oddechów. Pozwolą one na dotlenie organizmu i rozluźnienie mięśni. Ćwiczenia można wykonywać dowolnie długo, najlepiej trzy, cztery razy dziennie.
Medytacja
W walce ze stresem można też spróbować medytacji. Medytacja polegać ma na skupianiu się na jednej, przyjemnej rzeczy przez dłuższy czas. Metoda ta pozwala na wyciszenie się, wypoczęcie oraz oderwaniu myśli od zmartwień. Medytować należy w wygodnej pozycji, przez około pół godziny.
Dzięki technikom relaksacyjnym można skutecznie zmniejszyć napięcie, poprawić samopoczucie, a także wzmocnić układ odpornościowy. W walce ze stresem warto też zadbać o codzienne przyjemności takie spotkanie z przyjaciółmi, wyjście do kina, czy relaksująca kąpiel w wannie.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!