Jak urządzić wąski przedpokój?
Wąski przedpokój jest problemem, z którym musi radzić sobie wielu właścicieli mieszkań. Jest to pomieszczenie, które nie tylko musi wyglądać estetycznie (w końcu jest to pierwsze miejsce, które wchodząc do mieszkania, widzą goście), ale przede wszystkim komfortowe i funkcjonalne. Na szczęście istnieje wiele trików, których zastosowanie pozwoli na satysfakcjonujące urządzenie nawet bardzo wąskiego przedpokoju.
Każdy centymetr ma znaczenie
Urządzenie długiego i wąskiego przedpokoju wymaga bardzo starannego przemyślenia wielu kwestii, między innymi tych dotyczących zagospodarowania każdej dostępnej przestrzeni. Wybierając meble, warto stawiać przede wszystkim na modele długie oraz płytkie, które nie będą zajmowały zbyt wiele cennego miejsca, jednak zapewnią odpowiednią ilość miejsca do przechowywania odzieży czy butów, czyniąc przedpokój bardziej funkcjonalnym. W takim przypadku jednym z najkorzystniejszych rozwiązań jest zastosowanie sięgającej sufitu zabudowy bądź piętrowego zagospodarowania przestrzeni.W przypadku wąskich przestrzeni warto stosować triki optyczne, które sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało na nieco większe, niż jest w rzeczywistości. Jednym z najlepszych i najkorzystniej działających sposobów jest stosowanie luster, które przy wąskich pomieszczeniach powinny być umieszczane na dłuższych ścianach. Tu obowiązuje jedna zasada - im tafla jest większa, tym lepszy efekt można uzyskać. Poza lustrami dobrym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia mogą być płytki podłogowe pokryte wzorami np. szachownicy czy poprzecznych pasów.
Reklama | Czytaj dalej »
Jaka kolorystyka w wąskich przedpokojach sprawdzi się najkorzystniej?
W wąskich pomieszczeniach bardzo ważną rolę odgrywa właściwy dobór kolorystyki, zarówno ścian i podłogi, jak i znajdujących się w nich mebli. W przypadku zamiaru optycznego powiększenia przedpokoju najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnej kolorystyki (idealnie sprawdzą się tu beże, jasne odcienie szarości czy złamana biel) ścian. Jeśli chodzi o meble, to w przypadku wąskiego i długiego przedpokoju warto wybierać białe, które nie tylko powiększą optycznie pomieszczenie, ale także nieco je rozjaśnią. Kolorystyka podłogi w pomieszczeniu zależy od dostępności światła dziennego - przypadku jego braku warto by terakota (czy jakiekolwiek inne zastosowane podłoże) była w jasnych kolorach, choć przynajmniej o ton ciemniejszych niż te, które zastosowane zostały na ścianach czy suficie.
Jeszcze do niedawna podłogi w przedpokojach wykonywane były przede wszystkim w formie dobrze zaimpregnowanych drewnianych parkietów. Dziś już takie rozwiązanie traci na popularności, ustępując jej nieco terakocie oraz laminowanym panelom podłogowym, które są rozwiązaniem nie tylko stosunkowo tanim, ale również i niespecjalnie wymagającym, jeśli chodzi o utrzymanie podłogi w czystości. W przypadku wąskich przedpokoi warto stosować posadzkę taką samą jak w pomieszczeniach sąsiadujących, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie lepszego efektu przestronności.
Oświetlenie wąskiego przedpokoju
W znacznej części przypadków długi i wąski przedpokój całkowicie bądź częściowo jest pozbawiony dostępu do naturalnego źródła światła. W takim przypadku niezwykle istotny staje się dobór i rozmieszczenie oświetlenia w pomieszczeniu, które pozwoli na jego optyczne powiększenie i uczynienie takiego miejsca bardziej przytulnym. W wąskich pomieszczeniach znacznie lepiej od dużej lampy sprawdzą się niewielkie, punktowo rozmieszczone źródła światła, dające równomierne oświetlenie. Jest to także bardzo dobry sposób na zaakcentowanie i uczynienie widocznym najbardziej interesujących elementów wystroju przedpokoju (np. popularną w ostatnim czasie ścianę z cegły). Przy wyborze stylistyki oświetlenia do wąskich pomieszczeń warto kierować się minimalizmem, pomijając nadmierną ilość ozdób czy innych wizualnych efektów. Oświetlenie przedpokoju, szczególnie tego wąskiego nie może być zbyt dominujące. Dla osiągnięcia lepszego efektu warto postawić na wyeksponowanie wyposażenia i dodatków, a nie zastosowanych lamp.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!