O Kaszubach na podkaście
Pandemia, kwarantanna, izolacja – te słowa towarzyszą nam już od dłuższego czasu. Sytuacja, którą obrazują te słowa wpłynęła na działalność instytucji kulturalnych.
Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach znalazł się w położeniu podobnym do innych podmiotów z „branży” kulturalnej i artystycznej. W swojej dotychczasowej działalności GOK bardzo cenił sobiebezpośredni kontakt z odbiorcami. Obecnie jednak trudno jest o aktywności prowadzone „na żywo”. Żeby wypełnić swoją misję i jednocześnie dostosować się do obecnego reżimu sanitarnego pracownicy GOK opracowali projekt „Kultura kaszubska medialnie i multimedialnie”. Zadanie zyskało aprobatę Narodowego Centrum Kultury i zostało dofinansowane w ramach Programu „Kultura w
Reklama | Czytaj dalej »
W ramach projektu pracownicy przeszli cykl szkoleń na temat tworzenia oferty kulturalnej on line. Jeden z warsztatów dotyczył nagrywania podcastów. Ta forma przekazu jest obecnie bardzo rozpowszechniona, nie tylko wśród młodych ludzi. Nie wymaga tyle uwagi i zaangażowania, co np. oglądanie filmików. Starszym kojarzy się z popularnymi niegdyś audycjami i słuchowiskami radiowymi, młodsi doceniają fakt, iż można ich słuchać w trakcie innych aktywności - podczas uprawiania sportu czy sprzątania.
Pracownicy GOK w Chojnicy postanowili wykorzystać potencjał podcastów, ażeby promować kaszubszczyznę. Powstały pierwsze nagrania dotyczące kultury i tradycji kaszubskich.
W pierwszym z nich skorzystali z doświadczeń profesjonalnego dziennikarza Jacka Nalewajka, który przeprowadził interesującą rozmowę z Katarzyną Bellingham, ogrodniczką i właścicielką pokazowego ogrodu naturalnego w Zgorzałem. Pani Katarzyna jest promotorką tradycyjnego podejścia do ogrodnictwa. W swoich wypowiedziach zachęca do uprawiania gatunków rodzimych. Przywołuje takie rośliny jak głóg, lwie paszcze, piwonie, lilie i dalie… Wszystkie te rośliny, prócz niewątpliwych walorów estetycznych dają wiele innych korzyści – w kuchni, medycynie, kosmetyce. Są też w przeciwieństwie do popularnych obecnie iglaków i trawników pożytkiem dla pszczół.
Kolejny z podcastów to rozmowa etnografki – Kingi Turskiej Skowronek z hafciarką i instruktorką hafciarstwa – Aleksandrą Lubińską. Rozmowa o sztuce haftu kaszubskiego staje się barwniejszą poprzez nawiązanie pani Aleksandry do czasów wojny i okupacji.
Ostatni z podcastów to wywiad z garncarzem – Ryszardem Arkuszyńskim. Pan Ryszard opowiada historię wielopokoleniowej rodziny garncarzy, a także obrazuje swoje podejście do tego rzemiosła na przestrzeni lat, co tworzy bardzo ciekawą opowieść.
Zachęcamy do odsłuchania podcastów - są dostępne poprzez stronę i profil FB Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!