Kupno samochodu – jakie formalności na Ciebie czekają?
Kupno samochodu to duże wydarzenie, któremu bardzo często towarzyszą emocje. W końcu niecodziennie wydaje się tak dużą kwotę. Warto jednak wiedzieć, że na zakupie auta transakcja się nie kończy. Nabywca ma bowiem do wykonania kilka czynności. W tym tekście opowiemy o Twoich obowiązkach jako kupującego.
Auto jest już u Ciebie? Dowiedz się co dalej
Jeśli samochód jest już u Ciebie, to znaczy, że jesteś w połowie drogi do zakończenia transakcji. Poniżej opisaliśmy obowiązki, jakie ciążą na Tobie jako na nabywcy nowego pojazdu. Więcej informacji o kupnie i sprzedaży auta znajdziesz tu: https://autoumowa.pl/
Podatek od kupna
Zazwyczaj sytuacja wygląda tak, że to Ty musisz opłacić podatek od wzbogacenia się. Żeby opłacić podatek, udaj się do właściwego Urzędu Skarbowego i wypełnij formularz PCC-3 zwany inaczej Deklaracją od czynności cywilnoprawnych. Wysokość tej daniny to 2% wartości rynkowej samochodu. Na dokonanie opłaty masz 14 dni od dnia zakupu. Pamiętaj też, by nie godzić się na namowy sprzedającego na obniżenie wartości pojazdu w umowie. Urzędnicy mogą bowiem w każdej chwili sprawdzić, jaka jest realna kwota, za którą można kupić konkretny samochód.
Rejestracja pojazdu
Druga, ale nie mniej ważna jest rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji. W przypadku, gdy będziesz tego dokonywać pierwszy raz w życiu, uzbrój się w cierpliwość. Rejestracji możesz dokonać w urzędzie miasta, urzędzie starostwa powiatowego lub online. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę internetową właściwego Wydziału Komunikacji. Do rejestracji będziesz potrzebował:
-
wniosku o rejestrację
-
dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu),
-
dowodu własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży),
-
karty pojazdu (o ile została wydana),
-
dowodu rejestracyjnego pojazdu,
-
dowodu opłacenia wszystkich niezbędnych należności.
Na zarejestrowanie pojazdu masz równe 30 dni od dnia zakupu. Pamiętaj jednak, że nie ma co zwlekać z wypełnieniem formalności. Im szybciej, tym lepiej.
Wykupienie OC
Jeśli nie zdecydowałeś się na skorzystanie z polisy ubezpieczeniowej sprzedającego, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem i zaopatrzyć się w OC. Najwygodniej będzie, jeśli zrobisz to w Internecie. Bardzo często bowiem ceny ofert online są o wiele niższe niż w stacjonarnych biurach. Nie ryzykuj i ograniczaj kontakty międzyludzkie. Sprawdź, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w regionie.
Badanie techniczne
Sprawdź koniecznie, czy pojazd, który kupiłeś, ma ważny przegląd techniczny i do kiedy obowiązuje. Jeśli okaże się, że badanie nie jest aktualne lub zaraz się kończy, powinieneś zgłosić się do stacji diagnostycznej i sprawdzić auto. Pamiętaj, że brak pieczątki w dowodzie rejestracyjnym może skutkować mandatem w razie policyjnej kontroli.
Pamiętaj o umowie
Podczas zakupu używanego auta bardzo ważne jest, by umowa kupna-sprzedaży, była sporządzona zgodnie z obowiązującymi przepisami. To Twoim zadaniem jest sprawdzenie, czy wszystko się zgadza. Jeśli jednak nie chcesz brać na siebie takiej odpowiedzialności, zaproponuj sprzedającemu skorzystanie z gotowego wzoru umowy kupna sprzedaży auta. Dokument znajdziesz na stornie: https://autoumowa.pl/wp-content/uploads/2014/01/umowa-kupna-sprzedazy-wsk.pdf
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!