Agata Wiśniewska - 2021-03-18 09:44:06
Na zdjęciu Adam Kopczyński, zastępca burmistrza Chojnic.
O tym, że środowiska zajmujące się ekologią i urzędnicy muszą zacząć działać razem, w trakcie ostatniego happeningu stowarzyszenia Chojnicki Alarm dla Klimatu, mówił burmistrz Arseniusz Finster. Zainspirowany przez Jana Klepina, długoletniego działacza ekologicznego, włodarz zapraszał walczących o czyste powietrze do okrągłego stołu. Z racji trwającej pandemii trudno o spotkanie w normalnych warunkach, stąd pomysł konferencji online.
Wydarzenie dot. działań na rzecz poprawy naszego klimatu odbędzie się jutro (19.03). Początek o godz. 10:00 na kanale Youtube magistratu.
- Zaprosiliśmy kilku gości na konferencje, poza członkami Stowarzyszenia Chojnicki Alarm dla Klimatu, tj.: radnych, dyrektorów wydziałów w naszym urzędzie, starostę, wójta i innych włodarzy lokalnych gmin ze swoimi pracownikami merytorycznymi - informuje Adam Kopczyński, zastępca włodarza.
W konferencji uczestniczyć będą także goście z Gdańska. Marzena Sobczak, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego, opowie o nowych środkach unijnych na zadania ekologiczne dla gmin i indywidualnych odbiorców. Kwestia możliwości pozyskania funduszy pojawia się także w wystąpieniu Marcina Gregorowicza, kierownika działu doradców energetycznych WIOŚiGW. Urzędnik opowie m.in. o programach obecnie dostępnych, takich jak "Czyste powietrze" czy "Moja woda".
Urzędnicy z Chojnic przedstawią swoich 5 filarów walki ze smogiem. - Będzie też wystąpienie Jacka Domozycha, który opowie o walorach proekologicznych związanych z poprawą gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi, największym projekcie unijnym, jeśli chodzi o retencję wód na terenie woj. pomorskiego - mówi zastępca burmistrza.
Konferencja ma być podzielona na dwa bloki. W pierwszym głos zabiorą goście z Gdańska. Prelekcje (na każde wystąpienie przewidziano około 20 min.) kończyć będą się dyskusją.
Program konferencji:
PANEL 1
10:00 – 11:00- Marzena Sobczak – Dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego - Tematyka RPS w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego i energetycznego
- Marcin Gregorowicz – Kierownik Działu Doradców Energetycznych - WFOŚiGW w Gdańsku – wsparcie działań z zakresu ochrony środowiska
- Dyskusja
PANEL 2
11:15 – 12:30 - Adam Kopczyński – Z-ca burmistrza Chojnic, 5 filarów walki ze smogiem w Gminie Miejskiej Chojnice
- Jacek Domozych – Dyrektor Wydziału Budowlano – Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Chojnicach - Poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi jako przykład kompleksowego rozwiązania problemu retencji wód na terenie miasta Chojnice
- Piotr Siergiej – Polski Alarm Smogowy – Jak wygrać ze smogiem w Chojnicach?
- Chojnicki alarm dla klimatu – działalność stowarzyszenia na terenie miasta Chojnice
- Dyskusja
9 komentarzy
Dyskusja miała rozmydlić temat a miasto głównie prezentowało swoje "osiągnięcia".
A problemy są proste: Bardzo zanieczyszczone powietrze i 18 sztuk dotacji na piece w roku 2021. Kiedy Chojnice skończy wymieniać kopciuch. Nigdy w tym tempie.
Wycinanie drzew w mieście bez nowych nasadzeń
Problem to dopiero powstał. Za duuuże pieniądze zafundowali go włodarze miasta do spółki z Wodami Polskimi.
Naprawdę nie trzeba być ani wysokiej klasy specjalistą, ani prorokiem, aby wobec braku drenaży i odpowiednio umiejscowionych odpływów, ( istniejące są nawet 1m. powyżej aktualnego lustra wody) przewidzieć podniesienie poziomu wód
Swoją drogą komu i w jakim celu potrzebne jest zamknięcie koryta rzeczki? ??
Czyżby na tych bagnach miały powstać kolejne bloki?
Może już ktoś skupuje działki?
Teraz zabierają. Jak zwykle po fakcie xD
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!