Fotowoltaika – ile kosztuje i na czym polega?
Fotowoltaika. Ciągle o niej słyszysz, ale wciąż nie do końca wiesz czym ona jest i na czym polega jej działanie? Czy to nie to samo co panele słoneczne? Dlaczego tyle ludzi decyduje się na jej montaż? Ile kosztuje i czy się opłaca? Jeśli któreś z tych pytań chodzi ci po głowie – w naszym artykule znajdziesz na nie odpowiedz. Miłej lektury!
Co to fotowoltaika?
Fotowoltaika jest technologią, która umożliwia przekształcanie dostępnej i nielimitowanej energii słonecznej, w niezbędną nam do zasilenia codziennych urządzeń – energię elektryczną. Oznacza to, że posiadając ją wykorzystujemy OZE, tj. odnawialne źródła energii.
Krzem w modułach fotowoltaicznych
Krzem to pierwiastek najczęściej stosowany w fotowoltaice. Przyczyną popularności jest jego struktura. Do podnoszenia przewodności krzemu, w panelach wykorzystuje się tzw. krzem modyfikowany, w formie półprzewodnika typu “n” oraz “p”. Różnica ich potencjałów sprawia, że powstaje napięcie elektryczne w chwili, gdy pierwszy półprzewodnik otrzymuje światło słoneczne.
Fotowoltaika dla domu i nie tylko
Gdzie spotykamy fotowoltaikę? Przede wszystkim w domach, na dachach oraz działkach. Rosnąca popularność tego rozwiązania jest spowodowana m.in. zmianami w cenach prądu, większą konkurencją w branży, która przyczynia się do oferowania klientom atrakcyjnych / promocyjnych rozwiązań. Kolejną przyczyną wzrostu zainteresowania modułami fotowoltaicznymi jest możliwość otrzymania dotacji z Unii Europejskiej na inwestycje w nie. Tego rodzaju dopłata sprawia, że fotowoltaika nie jest już kolosalnym wydatkiem, a inwestycją na około sześć czy siedem lat, po których jesteśmy absolutnie niezależni energetycznie, a prąd z którego korzystamy jest dla nas w pełni darmowy. Warto zaznaczyć, że poza domami jednorodzinnymi, panele fotowoltaiczne zasilają także, np. latarnie, parkomaty czy sygnalizację uliczną.
Fotowoltaika on-grid czy off-grid. Czym się różnią i którą wybrać?
Decydując się inwestycję w fotowoltaikę dla naszej nieruchomości, koniecznie musimy wybrać poprawny tym instalacji. Jeśli nie wiemy co będzie dla nas najlepsze, skonsultujmy temat ze specjalistami, których wiedza oraz doświadczenie utwierdzą Was lub odwiodą od podjętej decyzji. Jeśli szukacie najlepszych, koniecznie skontaktujcie się z pracownikami OZE Projekt. Z pewnością odpowiedzą na najbardziej nurtujące was pytania. Wracając do tematu, różnica pomiędzy rozwiązaniem on- a on-grid polega na niezależności. Instalacja off-grid jest w pełni niezależna i sprawdza się w przypadku np. domków letniskowych. Z racji niezależności, nie musimy się martwić o prąd w momencie awarii sieci, jednak w trakcie zimowych, mało słonecznych i krótkich dni, możemy mieć problem z ilością dostępnej energii. Jeśli chodzi o instalację on-grid, sytuacja wygląda zgoła inaczej. Jest ona podłączona do sieci elektrycznej. Dzięki temu nadwyżki wyprodukowanego prądu możemy magazynować w elektrowni i w razie ewentualnej potrzeby odebrać je z powrotem. Ten rodzaj instalacji fotowoltaicznej jest tańszy w użytkowaniu, a dodatkowo nie musimy się martwić o ryzyko wystąpienia niedoborów prądu.
Fotowoltaika – ile kosztuje
Nie da się tego określić jednoznacznie. Nie istnieją dwie identyczne nieruchomości, zamieszkałe przez dwie rodziny o niemal takich samych potrzebach. Jeśli chcecie obliczyć mniej więcej jakiej instalacji potrzebujcie, aby oszacować ile kosztuje fotowoltaika – z pewnością przyda was się dostępny w sieci, darmowy Fotowoltaika Kalkulator. Koszt paneli będzie różny, a kształtować go będą takie elementy jak:
-
moc paneli. Jednostkowa cena montażu maleje wraz ze wzrostem mocy, co nie zmienia faktu że im większa instalacja, tym będzie ona droższa.
-
Dach. Rodzaju dachu także będzie odgrywał sporą rolę. Dachy skośne, a dodatkowo skierowane na południe będą łatwiejsze i tańsze jako baza do montażu modułów fotowoltaicznych. W przypadku nieregularnych dachów, dachów płaskich, czy chociażby gruntu – konieczny będzie montaż specjalnych wysięgników, które podwyższą finalne koszty inwestycji.
-
Gwarancja. Im dłuższą gwarancją objęta została nasza instalacja – tym jej koszty będą proporcjonalnie większe.
Mamy ogromną nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Wam odrobinę zrozumieć fotowoltaikę, jej działania a także upewnić się w przekonaniu że to niesamowicie opłacalna inwestycja, która w momencie gdy otrzymamy dofinansowanie, spłaci się w przeciągu 6/7 lat, zapewniając nam tym samym niezależność energetyczną i możliwość korzystania z prądu absolutnie za darmo.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!