Samochodem do pracy i na urlop
Starostwo Powiatowe w Chojnicach ma na stanie 6 służbowych aut. Najnowsze z nich pochodzą z 2020 roku, to Volvo XC40 i Toyota Proace Verso. Wraz z pojawieniem się tych wozów w urzędzie, starosta Marek Szczepański zmienił zarządzenie w sprawie wykorzystywania służbowych samochodów, dopuszczając ich używanie także do celów prywatnych. Urzędnicy służbowym autem mogą pojechać nawet na urlop, ale to akurat nie nowość!
Nowe auta, nowe zarządzenie
Starosta Marek Szczepański, planując zakup nowego auta deklarował, że to będzie używane zgodnie z Zarządzeniem nr 55/2009, jakie wprowadził jego poprzednik Stanisław Skaja. Wspomniany dokument do prowadzenia samochodu służbowego w Starostwie Powiatowym w Chojnicach upoważniał: pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy z ważnym "świadectwem kwalifikacji", bądź innego pracownika posiadającego ważne prawo jazdy i okresowe badania lekarskie. Po dość kontrowersyjnym zakupie Volvo XC40 (Marek Szczepański nie skorzystał z zapytania ofertowego, a jedynie dokonał rozeznania cenowego w salonach) i Toyoty Proace Verso włodarz zdecydował się jednak wydać nowe zarządzenie w sprawie wykorzystywania służbowych samochodów. Swoją osobę starosta uwzględnił już w pierwszym punkcie, poszerzając tym samym grono pracowników upoważnionych do korzystania ze służbowych pojazdów. Kolejna zmiana dot. pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy (od kilku lat w starostwie nie ma takiego etatu). Zgodnie z zarządzeniem z 12 lutego 2020 r. nie musi on już posiadać "świadectwa kwalifikacji". Istotne novum to zapisy o samochodzie wykorzystywanym do celów służbowych i prywatnych. Jego przekazanie następuje na podstawie umowy. Użytkujący takie auto jest zobligowany jedynie do składania miesięcznych sprawozdań dot. zużycia materiałów pędnych i oleju. Właśnie w ten sposób starosta użytkuje volvo.
W obu zarządzeniach "dopuszcza się korzystanie z samochodu służbowego w czasie urlopu na podstawie pisemnego zezwolenia starosty".
Reklama | Czytaj dalej »
Sześć służbowych aut i 12 upoważnionych
Starostwo Powiatowe w Chojnicach posiada obecnie 6 służbowych aut, z czego 4 należą do segmentu B. Poza ww. VOLVO XC40 i Toyotą Proace Verso (2020) na stanie starostwa są jeszcze dwa Fordy Fusion r. 2003 i 2004, a także Ford Focus (2007). Drugi z większych samochodów do dyspozycji urzędników to Volkswagen Crafter (2007).
Stan technicznych aut powiatu jest na tyle dobry, że każde z nich jest w użyciu. W roku ubiegłym urzędnicy wyjeździli łącznie 60527 km. Na koniec 2020 r. największy przebieg - 15 044 km - miało najstarsze z aut, 17-letni Ford Fusion. Starosta Marek Szczepański swoim volvo w tym samym roku pokonał 7255 km. Dwa z sześciu aut powiatu garażowane są w starostwie, jedno w bazie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Chojnicach.
Rzecznik prasową starostwa pytamy, czy pracownicy dojeżdżają służbowymi pojazdami do domu, tak jest to w przypadku starosty, który może i użytkuje służbowe auto również do celów prywatnych. - Zdarzają się sytuacje, że pracownicy dojeżdżają autami służbowymi do domów. Wiąże się to z koniecznością realizacji obowiązków służbowych. Do czynienia z taką sytuacją mamy między innymi w przypadku zimowych dyżurów - odpowiada Monika Garstecka, rzecznik prasowy urzędu.
Uprawnionych do korzystania z samochodów służbowych w chojnickim starostwie jest 12 osób. To dwa razy tyle, co przed rokiem. Wśród wspomnianej wcześniej dwunastki, jest tylko jeden członek zarządu powiatu - Marek Szczepański. Pozostali zasiadający w zarządzie mogą zawnioskować do włodarza o stosowne upoważnienie. Pracownicy starostwa mają też możliwość skorzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych, jeżeli złożą stosowny wniosek. W roku ubiegłym brak było takowych. Z pojazdów starostwa mogą również korzystać jednostki podległe, o ile zgłoszą taką potrzebę.
Mimo całkiem sporej bazy aut pracujący w chojnickim starostwie mają także możliwość korzystania z samochodów prywatnych do celów służbowych. - Rozliczanie używania do celów służbowych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy następuje według miesięcznego ryczałtu, przy liczbie kilometrów maksymalnej 300 km. W 2020 i 2021 roku brak było takich umów - informuje Monika Garstecka.
Jaki system za miedzą?
Powiat chojnicki (97 645 mieszkańców, 1364 km2 powierzchni) zestawiliśmy z ościennymi samorządami. Dokładnie, zapytania odnośnie służbowych aut wysłaliśmy do Bytowa i Człuchowa.
Powiat człuchowski (56 085 mieszkańców - dane z 31.12.2019, 1 575 km² powierzchni)
Starostwo Powiatowe w Człuchowie posiada dwa samochody służbowe: Skodę Superb rocznik 2017 i Peugeot Partner rocznik 2007 roku. Samochody nie są garażowane i nie są wykorzystywane do celów prywatnych. Tutejsze starostwo prowadzi ewidencję przebiegu pojazdów. W 2020 roku urzędnicy skodą wyjeżdżali 32250 km. Dużo mniej peugeotem - 4920 km.
- Pracownicy korzystają z pojazdów w zależności od potrzeby, każdorazowo na podstawie polecenia wyjazdu służbowego, delegacji. W zależności od potrzeby tutejsze starostwo stosuje polecenia wyjazdu służbowego. W przypadku jednej osoby, kasjerki, stosowany jest zwrot kosztów używania przez pracownika samochodu prywatnego w celach służbowych do jazd lokalnych, z limitem 100km/miesiąc - informuje starosta Aleksander Gappa. Wysokość stawek ryczałtu określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r.
Powiat bytowski (79 198 mieszkańców, 2 192 km² powierzchni)
Do dyspozycji urzędników ze Starostwa Powiatowego w Bytowie są dwa auta: Skoda Superb (2016) i Renault Fluence (2012). Oba pojazdy są garażowane. - Pracownicy starostwa Powiatowego w Bytowie nie dojeżdżają samochodami służbowymi do swoich domów. Urzędnicy nie mogą też wykorzystywać samochodów służbowych do celów prywatnych - informuje Jolanta Bogusławska, sekretarz powiatu.
W roku ubiegłym służbowa skoda przejechała 25504 km, renault 21352 km. W bytowskim starostwie każdy z pracowników ma prawo do korzystania jako pasażer z samochodów służbowych w celach wykonywania powierzonych obowiązków. Zatrudnieni w urzędzie, o ile specyfika pracy wymaga wykonywania czynności służbowych poza siedzibą starostwa, mogą także odbywać podróże służbowe prywatnymi autami. Rozliczenie takich podróży następuję na podstawie ryczałtu.
O służbowe auta starostwa w marcu br. pytał radny Wojciech Rolbiecki - Zapytanie, Odpowiedź
Zarządzenie starosty z 30 października 2009
Zarządzenie starosty z 12 lutego 2020
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (12)
- Komentarze Facebook (...)
12 komentarzy
Pierwszy krok zrobił swojego pierwszego dnia, prosząc wszystkich, którzy używają służbowych samochodów miasta, aby zwrócili je i przekazali mu kluczyki.
Ci, którzy używali tych samochodów, tak zrobili, dzięki i temu na biurku Stanivukovicia znaleziono ponad 50 kluczy.
„Wszystkie klucze do ponad 50 samochodów służbowych zostały zwrócone o godz. 16.00 na moją prośbę do siedziby Prezydenta Miasta”. Nikt nie ma już prawa do używania samochodów służbowych do celów prywatnych, jak to miało miejsce do tej pory. Ponad 70 proc. samochodów służbowych od lat nie stoi na parkingu przed Urzędem Miasta, po godzinach pracy. Podejmiemy decyzję, że wszystkie samochody służbowe muszą być oznakowane i gotowe, a nowy Regulamin korzystania z tych pojazdów jest gotowy. Musimy położyć kres marnotrawstwu, a to dopiero pierwszy krok w tym planie, dziś wieczorem podejmujemy więcej decyzji - stwierdził burmistrz.
Rzecz dzieje się w mieście Banja Luka, a burmistrzem jest Drasko Stanivuković".
Można? Można.
Btw.
Dla odmiany na poważnie
Gratulacje dla Pani Agaty i portalu. 95% Waszych artykułów to drewno leżące na biegunie od pojęcia etyka dziennikarska, ale powyższy artykuł to świetnie przygotowany materiał. Gratuluję, oby tak dalej.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!