Sezonowy szturm na sklepy zoologiczne - czego szukają właściciele psów i kotów wraz z początkiem wiosny? Oczywiście skutecznych środków na kleszcze
Przełom marca i kwietnia, gdy temperatury z dnia na dzień zaczynają odczuwalnie wzrastać to czas, kiedy właściciele psów i kotów szturmują sklepy zoologiczne, w poszukiwaniu wsparcia w walce z pasożytami. W wysokiej trawie, pośród łąk i leśnych zagajników, a coraz częściej również w obrębie zieleni miejskiej kryje się ich niezliczona ilość.
Przełom marca i kwietnia, gdy temperatury z dnia na dzień zaczynają odczuwalnie wzrastać to czas, kiedy właściciele psów i kotów szturmują sklepy zoologiczne, w poszukiwaniu wsparcia w walce z pasożytami. W wysokiej trawie, pośród łąk i leśnych zagajników, a coraz częściej również w obrębie zieleni miejskiej kryje się ich niezliczona ilość.
Szok! Sezon na kleszcze trwa cały rok
Jeszcze nie tak dawno o inwazji kleszczy w lutym czy na początku marca, gdy srogie zimy dawały się we znaki aż do Wielkanocy, nikt nie słyszał, tym bardziej w miastach. Niestety, dynamicznie postępujące zmiany klimatyczne sprzyjają wczesnej aktywności tych szczególnie niebezpiecznych zarówno dla psów, jak i ich opiekunów pasożytów. Wśród nich dominują kleszcz pospolity, psi i łąkowy. Ich ukąszenie potrafi być drastyczne w skutkach – każdy z wymienionych przenosić może patogeny takich chorób, jak borelioza, babeszjoza, anaplazmoza czy erlichioza.
Fakt, że kleszcze mogą przenosić naraz kilka z nich utrudnia prawidłową diagnostykę oraz opóźnia wybór odpowiedniej metody leczenia czworonoga. Strach opiekunów psów i kotów przed znalezieniem u pupila wczepionego w skórę pasożyta jest w pełni uzasadniony – walka z każdą z wymienionych chorób odkleszczowych to udręka i loteria zarazem. A czynnikiem decydującym zawsze jest czas i trafność postawionej diagnozy.
Wybieraj tylko skuteczne i sprawdzone preparaty kleszczobójcze
Aby skutecznie chronić czworonoga przed chorobami odkleszczowymi, należy przygotować się na nadchodzący sezon na pasożyty dostatecznie wcześnie. Właściwa ochronna, dzięki prawidłowo dobranym do potrzeb psa lub kota preparatom kleszczobójczym, uważna obserwacja i oglądanie okrywy włosowej zwierzęcia po każdym wyjściu, a także stały kontakt z zaufanym weterynarzem pozwoli jednak przetrwać kolejny okres inwazji tych powszechnie nielubianych insektów.
Warto zatem poświęcić czas na przeanalizowanie dostępnych rozwiązań i dokładniejsze poznanie nowości wśród środków przeciwpasożytniczych, dostępnych w sklepach. To pozwoli indywidualnie dopasować je do potrzeb zwierzęcia i ostatecznie wybrać takie, które sprawdzą się u psa lub kota najlepiej.
Krople typu spot-on, czyli przez skórę do pełnej ochrony
Farmakologiczne zabezpieczenie psa i kota przed inwazją możliwe jest kilkoma drogami. Do wybieranej najczęściej należą krople typu spot-on aplikowane na kark zwierzęcia. Nie tylko działają one kleszczobójczo, ale również odstraszająco, jednak dopiero po 24 lub nawet 48 godzinach po podaniu.
Aby zapewniły one doskonałą ochronę czworonoga należy jednak pamiętać o regularnej aplikacji przypominającej co nie więcej niż 4 tygodnie. Wśród najpopularniejszych i najczęściej wybieranych propozycji znajdziemy produkty Sabunol, gwarantujące ochronę dzięki wyselekcjonowanym składnikom aktywnym, jednocześnie skutecznym i bezpiecznym dla czworonoga.
Krople spot-on, dawkowane na skórę (nie sierść!) psa i kota według masy ciała, z każdym przypomnieniem gwarantują większą skuteczność, dlatego aby zapewnić maximum ochrony warto rozpocząć ich podawanie dostatecznie wcześnie.
Obroże przeciwkleszczowe – jeszcze dłuższa ochrona bez ryzyka
U psów z gęstym podszerstkiem i sierścią trudną do rozdzielenia, lepszym rozwiązaniem będzie obroża aktywna, której skuteczność przeciwpasożytnicza jest znacznie dłuższa. Produkty Francodex, opierające swoje działanie na silnych, a jednocześnie w pełni bezpiecznych ekstraktach roślinnych, działają odstraszająco na pchły i kleszcze, a ich skuteczność, po odpowiednim dopasowaniu jej do masy ciała zwierzęcia oraz gatunku wynosi do 4 miesięcy.
Rozwiązanie to nie wymaga ciągłej kontroli czasu aktywności preparatu i pilnowania daty kolejnej aplikacji, jak w przypadku spotów, dlatego coraz więcej właścicieli decyduje się właśnie na nie z uwagi na szczególną wygodę użytkowania.
Nowoczesna technologia w walce z kleszczami i insektami – sprawdź to!
Na rynku dostępne są również tabletki i spray’e, a także nowoczesne akcesoria, wykorzystujące innowacyjne rozwiązania. Urządzenia Tickless, pozbawione aktywnych środków chemicznych, odstraszają kleszcze i inne insekty, pozostając jednocześnie neutralnymi dla otoczenia psa. Bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży stanowią interesujący i coraz chętniej wybierany produkt Tickless do walki z pasożytami zewnętrznymi.
Zastanawiając się nad wyborem najlepszego preparatu przeciwkleszczowego, warto uwzględniać styl życia zwierzęcia, jego aktywność zewnętrzną (poza domem i opryskiwanym okresowo ogrodem przydomowym) oraz inne czynniki ryzyka, występujące w jego otoczeniu. Sprawdź tutaj, co jeszcze wpływa na skuteczność preparatów na kleszcze.
Nie ma jednego złotego środka do walki z kleszczami. Może okazać się, że skuteczny dotychczas środek wymaga zmiany lub dodatkowego wsparcia akcesoriami odstraszającymi. Dlatego zawsze warto mieć w zanadrzu alternatywę, o której wiemy dostatecznie wiele, by podać ją naszemu ukochanemu pupilowi bez cienia wątpliwości, co do jej skuteczności i bezpieczeństwa.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!