Nowości książkowe
"Dom Ciszy" to jedna z pierwszych powieści Orhana Pamuka. Wydawnictwo Literackie, po raz kolejny, przygotowało przekład książki tureckiego noblisty. Tytułowy dom na prowincji, jest punktem wyjścia powieści Pamuka.
Mieszka w nim dziewięćdziesięcioletnia Fatma, kobieta zgorzkniała, okrutnie traktująca służących. Ten dom jest miejscem zesłania, na które trafiła wraz z mężem. Doktor Darwinoglu, mąż Fatmy, był człowiekiem, który chciał doprowadzić do rewolucji kulturalnej w Turcji. Dążył do oświecenia, walczył z zabobonami, marzył o zerwaniu fundamentalizmem religijnym. Antidotum na zacofanie tureckiego narodu, miała być wielotomowa encyklopedia zawierająca ogrom ludzkiej wiedzy i doświadczenia. Darwinoglu nie przewidział, że Turcja pod rządami kemalistów dokona przemian bez jego udziału. Dzieło jego życia okazało się nikomu nie potrzebnym zbiorem cytatów z Wielkiej Encyklopedii Francuskiej i innych Zachodnich klasyków. Doktor Selahattin Darvinoglu wygnany ze Stambułu przez nacjonalistycznego przywódcę Mehmeta Talaata Paszę, pozostał na zesłaniu do końca swych dni, a wraz z nim Fatma ,dla której dom na prowincji jest największym przekleństwem.
Reklama | Czytaj dalej »
Tego gorącego lata, na początku lat’80, dom Fatmy odwiedza trójka jej wnuków. Każde z nich reprezentuje inny światopogląd. Komunizująca studentka socjologii, ambitny licealista marzący o studiach w Stanach Zjednoczonych i uniwersytecki historyk, który jest dziedzicem niespełnionych ambicji swojego dziadka. Młodzi ludzie stopniowo odkrywają tajemnice jakie skrywa stary dom, te wakacje będą ostatnimi przed wkroczeniem w dorosłość.
W tle swojej powieści Pamuk umieścił gorący okres w dziejach Turcji. Bojówki na ulicach, wystąpienia młodzieży, wkrótce nastąpi zamach stanu, dokonany przez generała Kenana Evrena, który zapobiegł eskalacji terroryzmu i rozlaniu się fali fundamentalizmu religijnego.
Pamuk tradycyjnie ukazuje Turcję jako kraj targany sprzecznościami, głęboko zakorzeniona religia blokuje intelektualny rozwój państwa. Odszczepieńcy pokroju Darvinoglu skazywani są na izolacje. Pomimo upływu lat, młode pokolenie przezywa te same rozterki, ich polityczne sympatie okazują się jedynie powierzchownym wizerunkiem. Ostatnie chwile beztroski, przepadną wraz z dramatycznymi wydarzeniami i świadomością, że nigdy nie wyrwą się z kulturalnej klatki jaką jest Turcja.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!