Jak rozpoznać anginę, zapalenie migdałków i zapalenie gardła u niemowląt?
Określenie, jaka choroba męczy niemowlaka, jest wyjątkowo trudne. Dziecko nie potrafi samo powiedzieć, co mu dolega, więc to do rodziców należy postawienie pierwszej diagnozy, aby wiedzieć, co przedstawić lekarzowi. Jak rozpoznać tak – mogłoby się wydawać – typowe choroby, jak te związane z infekcją gardła?
Po czym rozpoznać, że dziecko jest chore?
Jakiekolwiek zmiany w zachowaniu niemowlęcia – nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie, płaczliwość czy też jego nagła apatia i senność – powinny wzbudzić czujność rodzica. Jeśli chodzi o choroby związane z okolicami gardła, to właśnie bezpodstawne marudzenie dziecka, a także problemy z jedzeniem są najczęściej pierwszymi sygnałami. A jak rozpoznać i odróżnić do siebie najpowszechniejsze schorzenia?
Zapalenie gardła u niemowlaka
Ból gardła u niemowlaka to problem, którego diagnostyka może być nie lada wyzwaniem. U niemowląt bowiem objawia się zupełnie inaczej niż u dorosłych, co więcej – można go nawet pomylić z innymi problemami. Najczęściej bowiem o bólu gardła dziecko informuje wzmożoną płaczliwością, brakiem apetytu, ślinotokiem, wyraźnym grymaszeniem podczas karmienia, a także próbami drapania się w okolicach gardła. Najprostszym sposobem, by określić, czy coś jest nie tak z gardłem, jest sprawdzenie jego koloru, co jednak nie jest łatwe do jednoznacznej oceny. Jeśli stan dziecka nie polepsza się, płacz staje się nieutulony, pojawia się gorączka, trudności w obracaniu główki i przełykaniu śliny oraz odmowa jedzenia – należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Angina u niemowląt
Może być wywołana przez bakterie lub wirusy. U niemowląt występuje dość rzadko, a objawy są charakterystyczne - pojawiają się dość gwałtownie w postaci gorączki i na tyle silnego bólu gardła, że dziecko odmawia jedzenia przez problemy z przełykaniem. Mogą także pojawiać się wymioty. Szybko dochodzi także do obrzęku węzłów chłonnych za uszami i pod żuchwą. Znacznie łagodniejsze są objawy zakażenia wirusowego niż bakteryjnego – wówczas symptomy przypominają przeziębienie, może się pojawić także katar lub kaszel.
Zapalenie migdałów u niemowląt
Dość łatwo pomylić je z bólem gardła – objawy nie są gwałtowne, jak przy anginie, ale do płaczu, problemów z jedzeniem i przełykaniem dochodzi także wyraźne zaczerwienienie gardła i migdałków, które mogą być powiększone. Może pojawić się kaszel, katar, chrypka oraz powiększenie i tkliwość szyjnych węzłów chłonnych.
Choroby gardła u dzieci są trudne do zdiagnozowania, ze względu na zachowanie niemowląt, które w wielu sytuacjach jest po prostu takie samo – płaczliwość może być związana z przemęczeniem czy przestymulowaniem, a objawy bólu gardła z łatwością można pomylić np. z kolką. Tym, co z pewnością powinno zwrócić większą uwagę, są problemy dziecka z jedzeniem, odmawianie go, odwracanie głowy i przetrzymywanie pokarmu w jamie ustnej. W takich sytuacjach warto zajrzeć do buzi dziecka i sprawić, czy nie pojawił się stan zapalny.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!