Wtorek, 05 Grudnia 2023 | Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Chcieliby dalej uprawiać ogródki, ale miasto ma inne plany

Działkowcy z ul. Portowej w Chojnicach otrzymali wypowiedzenia umowy dzierżawy. Po wielu latach, a w niektórych przypadkach i dekadach uprawiania owoców i warzyw, trudno im sobie wyobrazić okres od wiosny do jesieni bez "działki". Burmistrzowi wypominają, że zaledwie kilka tygodni temu obiecywał, że żadne ogrody działkowe w Chojnicach nie będą likwidowane. Arseniusz Finster odpowiada, że jego zapewnienie dotyczyło Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a nie działek należących do miasta. - Nie ma lepszego miejsca na budowę żłobka, niż młode osiedle - przy okazji włodarz zdradza plany inwestycyjne ratusza, co do wspomnianego terenu a działkowców zaprasza na rozmowę, przyznając, że coś w komunikacji na linii urząd - mieszkańcy zawiodło.


Na zdjęciu część użytkowników ogrodów przy ul. Portowej. Dla nich praca na działce, to prawdziwa przyjemność.

Działki przy ul. Portowej (dawnej Ceynowy) graniczą ze Schroniskiem dla Nieletnich w Chojnicach i Przedszkolem "Promyczek". Dawniej należały do "poprawczaka", potem przejęło je miasto. Państwo KazimierzJadwiga Dobrowolscy mogą się pochwalić najdłuższym stażem. Przysłowiową marchewkę uprawiają tutaj od 38 lat. Jak wspominają, na początku lat 90. poprawczak odciął działkowcom dostęp do wody. Ludzi to nie zniechęciło bynajmniej do dbania o ogrody. Obecnie na zdecydowanej większości z 17 działek (3 nie są uprawiane) jest wzorowy porządek. Znajdziemy tu grządki z warzywami, drzewa i krzewy owocowe. - Zbieramy deszczówkę do beczek, niektórzy także do niewielkich stawów. Wystarcza na podlewanie - mówią kolejni spotkani przez nas chojniczanie. Do ogródków, są bardzo przywiązani, bo te dają im wytchnienie od wielkiej płyty. Wysiłek przy doglądaniu swoich owoców i warzyw należy do tych przyjemnych, w przeciwieństwie do znoszenia upałów zwłaszcza na wyższych kondygnacjach bloku. Po południu na działkach ruch spory, to też dołączają do nas następni rozmówcy. - Jak najbardziej jesteśmy za tymi działkami. Wszystkim, którzy dostali wypowiedzenia, jest żal i przykro. Nawet nie wiemy, co tutaj będą robić. Chodzą słuchy, że żłobek - przyznają działkowcy. - Większość z nas to emeryci. My z żoną dopiero też, co przeszliśmy na emeryturę. Byłoby więcej czasu, żeby popracować i posiedzieć na działce, a trzeba ją oddać. Wielka szkoda - dodaje jeden z mężczyzn. Dzierżawa została wypowiedziana z dniem 1 listopada br. - Kopania ogródków na jesień nie będzie, bo pewnie wiosną wjadą tu buldożery i zrównają z ziemią wszystko to, o co dbaliśmy przez tyle lat - mówią chojniczanie ze smutkiem. Nieliczni wraz z otrzymaniem pisma z urzędu zaprzestali pracy na działce.
Po drugiej stronie nie ma działek i nie ma też obiecanego parkingu

Kilka lat temu miasto wypowiedziało umowę dzierżawiącym ogródki po drugiej stronie drogi z myślą o budowie parkingu na potrzeby boiska Modrak. Do dzisiaj nic w temacie się nie dzieje. - Nie ma działek, nie ma parkingu, jest za to miejsce dla bezdomnych. Nie chcemy, aby taki sam los spotkał ogródki, które uprawiamy - zauważa pani Jadwiga Dobrowolska. Chojniczanie nie ukrywają, że są źli na urzędników, w tym burmistrza, który na ostatniej swojej konferencji zapewniał, że ogrody działkowe w mieście nie będą likwidowane. - My już nie będziemy głosować za Panem Finsterem, a do tej pory go chwaliliśmy, za to jak dba o miasto - dodaje pani Jadwiga.

 

Kluczowe będą środki zewnętrzne

Jak sprawa przedstawia się ze strony urzędu? Pierwszy telefon wykonujemy do dyrektora Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami, skąd wyszły wypowiedzenia umowy. Jacek Marczewski informuje nas, że na terenie obecnych działek, liczącym 0,5 ha, ma powstać żłobek. - Nikt nie ma dzierżawy na tym terenie w przyszłym roku, umowa nie ma trwania na przyszły rok - odpowiada urzędnik i z dalszymi pytaniami odsyła nas do dyrektora wydziału edukacji. - Miasto przygotowuje się do aplikowania o środki z Tarczy Antykryzysowej na budowę żłobka, w którym opiekę miałaba znaleźć setka dzieci. Jeśli tutaj się nie uda, to wystartujemy jeszcze do programu Maluch plus - informuje Grzegorz Czarnowski. Korzystniejsze finansowanie dla samorządu zapewnia tzw. tarcza (możliwe, że pod koniec roku znane będą wyniki konkursu), gdyby z niej udało się pozyskać środki, urząd musiałaby w

przeciągu pół roku wyłonić wykonawcę inwestycji.

W 2015 r. samorząd sprzedał parter żłobka, teraz chce budować nową placówkę

Kompletny projekt żłobka był już gotowy w roku ubiegłym, ale przy jego prezentacji nikt nie wspominał, że znajdzie się na terenie ogródków działkowych. Mówiono o terenie za poprawczakiem. - Tutaj od zawsze była tzw. rezerwa oświatowa. Tę lokalizację, najsensowniejszą w mieście, wybraliśmy razem z Wydziałem Gospodarowania Nieruchomościami. Wspomniany wydział już w roku ubiegłym rozpoczął procedurę wypowiadania umów. Trzeba było się z tym liczyć, że my prędzej czy później, gdzieś na jakiś cel związany z edukacją, opieką będziemy chcieli, ten teren wykorzystać. Teraz jest potrzeba społeczna, żeby gdzieś budować żłobek, powiększać liczbę miejsc żłobkowych, bo zawsze jest z tym kłopot - mówi szefujący miejskiej oświacie.
- Ale nie byłoby potrzeby budowy nowej placówki, gdyby miasto 6 lat temu nie sprzedało parteru żłobka przy ul. Młodzieżowej - zauważamy. - Ten temat dla mnie jest już zamknięty. Wtedy, kiedy było prywatyzowane Przedszkole "Skrzaty", połowa tego budynku, gdzie mieści się nasz żłobek, już była używana do prowadzenia przedszkolnych oddziałów integracyjnych. Prywatyzacja  miała na celu też sprzedaż tej części budynku. Nigdy nie będzie tak, że tych miejsc żłobkowych w miejskim systemie będziemy mieli wystarczającą ilość. Dlatego fajnie, że jest system mieszany, że mamy kilka żłobków niepublicznych, które uzupełniają nam tę lukę. Zwiększając o te 50  miejsc, obojętnie czy byłoby to w starej lokalizacji czy nowej, to i tak powodowałoby duży nakład środków. Stary budynek żłobka wymagałby nakładów finansowych i to znacznych, żeby doprowadzić go do stanu o wysokim standardzie współczesnej architektury. Też to byłby koszt kilkumilionowy. Decyzję, czy pozostawić tę cześć złobka czy nie zostawiam w gestii rady i burmistrza. Natomiast ja  myślę, że mimo wszystko powinniśmy sprzedać tamtą część żłobka a dzieci, które tam są, przenieść i zrobić nabór na drugie 50 - odpowiada dyrektor Czarnowski. Urzędnik nie wyklucza, że część drzew z obecnych działek można by oszczędzić przy realizacji inwestycji. - My jako miasto jesteśmy zawsze za tym, żeby ta zieleń była. To na pewno byłby ładnie zaaranżowany obszar.


Zaproszenie do rozmów z konkretną propozycją

Ostatni telefon wykonujemy do burmistrza, adresata listu działkowców, w którym ci apelują o pozostawienie ogrodów. - Trzy umowy działkowcom kończą się z końcem tego roku, tutaj więc nie musieliśmy  wypowiadać umowy. Faktycznie umowę wypowiedzieliśmy 14 rodzinom - informuje Arseniusz Finster. Z działkowcami zamierza się spotkać na początku sierpnia i przedstawić plany miasta. Proponuje też pewien kompromis. - Wysłane wypowiedzenia będą skutkować dopiero wtedy i tylko wtedy, kiedy my dostaniemy dotacje na budowę żłobka. Jeśli jej nie otrzymamy, to ja je wycofam i kolejny rok będą mogli użytkować działki - zapewnia. Jednocześnie włodarz przekonuje, że jeśli budować w Chojnicach żłobek, to tylko na najmłodszym osiedlu.  - Miasto ma coraz mniej terenów inwestycyjnych. My jesteśmy stłamszeni, zduszeni. Musimy szukać, niestety kosztem takich quasi ogródków działkowych, bo to nie jest ROD, a przypominam, moja decyzja dotycząca Rodzinnych Ogrodów Działkowych jest w mocy, natomiast tutaj niestety są, to tereny dzierżawione przez miasto, tak jak to było na ul. Młyńskiej czy AngowickiejLokalizację dla żłobka  wskazali moi urzędnicy i ona zyskała akceptację radnych, którzy wiedzieli, że tam są ogródki działkowe.

Arseniusz Finster informuje również, że to nie jedyna inwestycja, jaka szykuje się w pobliżu Modraka. - Chcemy budować drugiego Modraka, tam w ramach planu miejscowego jest też teren pod budownictwo wielorodzinne - mówi burmistrz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

7 komentarzy

~(&)
no tak, "wysoki standard współczesnej architektury" w szczególności prezentuje nowo wybudowany budynek przy ul. Dworcowej
22 Lipca 2021, godzina 17:22
Oceniono 13 razy 13
~nie działkowiec
Ja nie działkowiec i nie prawnik. Jedno co mogę poradzić to udać się do prawnika bo jest coś takiego co nazywa się zasiedzenie. Powodzenia nie podawajcie się.
22 Lipca 2021, godzina 14:58
Oceniono 14 razy 6
~chojniczanin
Ten Burmistrz i Radni jego bloku bez mojego głosu w wyborach
21 Lipca 2021, godzina 21:21
Oceniono 23 razy 13
~Przyszła Mama
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Lipca 2021, godzina 12:17
Oceniono 26 razy -12
~ktoś
"wysokim standardzie współczesnej architektury."
No tak, faktycznie, bo ten nowy żłobek jest zaprojektowany również w wysokim standardzie współczesnej architektury.
21 Lipca 2021, godzina 09:24
Oceniono 36 razy 8
Drugi modrak na tym samym osiedlu? Są w mieście osiedla bez porządnego boiska, np słoneczne. Dzieci stąd żeby pokopać piłkę w godnych warunkach, muszą iść przez ruchliwą Bytowską do szkoły nr 7. Ale co tam, finster i jego banda robi co chce.
21 Lipca 2021, godzina 08:16
Oceniono 35 razy 5
~śle-dzik
My już nie będziemy głosować za Panem Finsterem, a do tej pory go chwaliliśmy, za to jak dba o miasto - dodaje pani Jadwiga.

hahaha ile razy już to słyszałem. Elektorat Finstera niezadowolony z jego rządów podczas kolejnych wyborów zapomina wszystkie jego "grzeszki" i dalej chłop siedzi. Sprzeda kilka głodnych gadek i ma ich z powrotem w kieszeni.
20 Lipca 2021, godzina 18:19
Oceniono 42 razy 20

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 405.00 DKKDKK 51.00 54.80
EUREUR 428.00 438.00 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 451.00 464.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 498.00 511.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-05 16:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.91 403.39 DKKDKK 51.50 54.70
EUREUR 430.82 436.32 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 453.64 459.98 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 500.96 507.35 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-05 16:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-04

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.52 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij