VIII Letnie Koncerty Organowe 2021r. Drugi koncert
Zapraszamy na „VIII Letnie Koncerty Organowe Chojnice 2021” do Kościoła Gimnazjalnego. Drugi koncert odbędzie się w niedzielę 1 sierpnia o godz. 20:00 w wykonaniu: Ewa Polska - organy (Lublin) oraz duet Krzysztof Biernacki - klarnet i Maciej Drapiński - akordeon z (Bydgoszczy).
Ewa Polska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Ukończyła dodatkowo kierunki o specjalności: Menadżer Kultury oraz Wychowanie Przedszkolne i Wczesnoszkolne. Swoje umiejętności jako muzyk instrumentalista doskonaliła podczas kursów i warsztatów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Regnere, J. Gembalskiego, T. Stangiera i L. Lohmannai wielu innych. Laureatka konkursów organowych i kompozytorskich.
Reklama | Czytaj dalej »
Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji, Francji, w Gdańsku - Oliwie, Bazylice Mariackiej, Jastrzębiej Górze, Zakopanym, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Świnoujściu, Łodzi i wielu innych. Zajmuje się kameralistyką fortepianową, klawesynową i organową.
W latach 2000-2018 związana muzycznie i kulturalnie z miastem Bydgoszcz, w tym w latach 2005-2011 jako nauczyciel akademicki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Na swoim koncie ma projekty kulturalne z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Capellą Bydgostiensis, zespołami kameralnymi oraz takimi nazwiskami jak: Maciej Zakościelny, Tymon Tymański czy Arkadiusz Jakubik. Ewa Polska jest pomysłodawcą, inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym koncertów organowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego, które odbywają się regularnie od 2000 roku. Od roku 2019 związana ze środowiskiem muzycznym w Lublinie oraz Filharmonią Lubelską.
Duet Krzysztof Biernacki / Maciej Drapiński - to muzyczni podróżnicy, prawdziwi poszukiwacze Zaginionej Arki leżącej na pięciolinii. Nie są im straszne żadne gatunki muzyczne i choć wywodzą się z nurtu klasyki, to z ogromnym entuzjazmem imają się folku, rocka, jazzu, muzyki improwizowanej itp. Nadrzędną rolę w każdej muzyce pełnią dla nich emocje i to ich poszukują w każdym wydawanym przez siebie dźwięku. Dźwięki natomiast są jedynie językiem, którym wykonawcy komunikują się z sercem słuchacza doprowadzając je do katharsis, rozpaczy, nostalgii, radości i całej palety innych uczuć, którym meloman da się owładnąć.
Krzysztof Biernacki - klarnecista urodzony w Grudziądzu, w którym też rozpoczął naukę na klarnecie. W roku 2012 ukończył studia licencjackie w klasie klarnetu dr hab. Bogdana Ocieszaka i asystenta Andrzeja Wojciechowskiego w gdańskiej Akademii Muzycznej, a następnie studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie mgra Andrzeja Dudzińskiego .
Swoje umiejętności wykonawcze doskonalił podczas kursów prowadzonych przez klarnecistów światowej klasy m. in. Przez Mieczysława Stachurę, Jean-Marca Fessarda, Eddie Danielsa, Antonio Saiote.
Jako solista brał udział w licznych konkursach, zdobył wyróżnienie na konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Chełmnie, III nagrodę na Konkursie Miniatura w Bydgoszczy.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną grając w rozmaitych zespołach. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką, Fiharmonią Pomorską, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.
Od 2012 r. jest muzykiem solistą w Operze Nova w Bydgoszczy.
Razem z akordeonistą Maciejem Drapińskim w 2008 r. stworzył Duet Chamelleon. Dzięki swojemu nowatorskiemu stylowi i oryginalnym aranżacjom zespół został wyróżniony podczas konkursu „Harmonia Viva” we Wrocławiu (2008 r., II nagroda), podczas IX Międzynarodowego Konkursu Akordeonowym Muzyki Popularnej i Rozrywkowej „Concertina 2009” w Giżycku (III miejsce, 2009 r.).
Od 2011 r. działa w zespole KleZzON (pierwotna nazwa – Bydgoszcz Klezmer Band), który tworzy niepowtarzalne aranżacje na tematy tradycyjnej muzyki żydowskiej. Z tym zespołem zdobył tytuł honorowego laureata na festiwalu „Fama” 41. Międzynarodowy Kampus Artystyczny w Świnoujściu (2011), nagrodę specjalną na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju (2011), I nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej "Concertina 2011" w Giżycku (2011).
Maciej Drapiński - jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu w klasie akordeonu mgr Tomasza Kwiatkowskiego (dyplom w 2007 r.). W 2012 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie akordeonu prof. Jerzego Kaszuby i as. dr Stanisława Miłka, otrzymując dyplom z wyróżnieniem oraz uzyskując wpis do Złotej Księgi Absolwentów.
Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów jak: prof. Yuri Shishkin (Rosja), prof. Alexander Dmitriev (Rosja), prof. Vladimir Cuchran (Słowacja). Jako solista i kameralista prezentował swoje umiejętności muzyczne w różnorodnych koncertach, konkursach i festiwalach w kraju i za granicą (m. in. Austria, Belgia, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Szwecja). W 2011 roku został laureatem prestiżowego stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" za szczególne osiągnięcia artystyczne.
Koncertował m. in. jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Pomorskiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego oraz Jana Walczyńskiego i orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Jacka Rogali. Brał udział w wielu festiwalach m. in. XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz (Busko – Zdrój), VIII Festiwal Muzyki Kameralnej (Urle), V Royal Łazienki Music Festival – Strefa Ciszy (Warszawa), X Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej (Bydgoszcz), Neun Naumburger Nachte (Naumburg, Niemcy), IX Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych (Chełmno, Bydgoszcz), VIII Europejski Festiwal Piosenki Autorskiej i Muzyki Świata (Frankfurt/Słubice), FAMA - 41. Międzynarodowy Kampus Artystyczny (Świnoujście).
Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów i festiwali, m. in.:
- III MIEJSCE na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2010),
- I NAGRODA na VI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Beltinci (Słowenia) (2010),
- I MIEJSCE na X Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej "Concertina 2010" w Giżycku (2010),
- I NAGRODA na Vamö - Akkordeon - Wettbewerb 2010 we Wiedniu (Austria) (2010),
- I NAGRODA na XVI Mławskim Festiwalu Akordeonowym "Od solisty do orkiestry" w Mławie (2010),
- I NAGRODA na V Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Moravskich Toplicach (Słowenia )(2009),\
- II MIEJSCE na XI Prezentacjach Muzyki Akordeonowej "Harmonia Viva" we Wrocławiu (2008),
- II NAGRODA na VIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2008),
- I MIEJSCE na VIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku (2008),
- I NAGRODA na III Złotowskich Spotkaniach Akordeonistów w Złotowie (2001)
Wstęp wolny.
W programie: J.S. Bach, A. Piazzolla, R. Galliano, S. Barber, T. Dubois.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!