8 tysięcy ton azbestu mniej!
WFOŚiGW w Gdańsku rozstrzygnął konkurs, w którym 96 pomorskich gmin otrzymało dofinansowanie na usunięcie i unieszkodliwienie odpadów azbestowych. Najwięcej odpadów zawierających azbest usuniętych zostanie w Brusach i w Chojnicach.
Dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW na terenie woj. pomorskiego usuniętych zostanie ponad 8 000 ton eternitowych pokryć dachowych zawierających włókna azbestowe, w tym około 430 ton w Brusach i 350 ton w Chojnicach. Pomorskie gminy otrzymają dotacje w łącznej wysokości niemal 3 mln zł.
Reklama | Czytaj dalej »
To kolejna edycja konkursu, w ramach którego Fundusz wspiera lokalne samorządy w ich staraniach o zminimalizowanie oddziaływania azbestu na ludzi i środowisko.
Od 2007 roku WFOŚiGW w Gdańsku w ramach konkursu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” udzielił 24 mln zł dofinansowania na usunięcie i unieszkodliwienie 44 500 ton niebezpiecznych odpadów.
Budżet konkursu to środki gdańskiego WFOŚiGW oraz udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania wyrobów zawierających azbest”.
223 000 – tyle ton odpadów azbestowych pozostało jeszcze do unieszkodliwienia w województwie pomorskim, z czego 187 500 ton znajduje się na terenach osób prywatnych. Najwięcej w gminach wiejskich Puck i Chojnice – 7 000 ton, a także Pelplinie, Kartuzach i Sierakowicach, Tczewie – 6 000 ton.
Azbest jest szkodliwy dla zdrowia, może być przyczyną licznych chorób. Niebezpieczeństwo pojawia się na skutek rozpylania w powietrzu włókien azbestowych, uwalnianych w procesie produkcji, obróbki i eksploatacji wyrobów zawierających azbest, a także podczas ich uszkodzenia lub korozji. Szkodliwość włókien azbestowych zależy od ich średnicy i długości. Najbardziej niebezpieczne są włókna długie i cienkie. Przenikają do płuc i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują różne schorzenia. Skutki szkodliwego działania azbestu nie muszą być natychmiastowe. Mogą się ujawnić nawet po kilkudziesięciu latach. Azbest uznawany jest za substancję rakotwórczą.
Warto zaznaczyć, że eternit, który nie jest eksploatowany, nie zagraża zdrowiu i życiu człowieka.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!