Trzecie warsztaty z Karmisferą
3 sierpnia 2021 roku w Czytelni MBP odbyło się trzecie spotkanie w ramach warsztatów o karmieniu naturalnym. Wiedzę teoretyczną i praktyczną przybliżały uczestniczkom promotorki karmienia Dominika Daszkiewicz-Dykiert i Alina Pasionek-Sikora.
Na początku warsztatów Alina Pasionek-Sikora mówiła o siatkach centylowych, które są graficznym przedstawieniem pozycji cechy, np. masy ciała w odniesieniu do normy dla wieku dziecka, płci i populacji. Prowadząca podkreśliła, że są to siatki opracowane przez WHO na podstawie obserwacji dzieci, które były karmione wyłącznie piersią. Pokazała również, w jaki sposób je odczytywać. Dodała, że najistotniejszą rzeczą jest, aby dziecko rozwijało się w obrębie danego centyla, każdy nadmierny wzrost czy spadek do innej grupy może niepokoić. Zauważyła, że normą nie jest 50. centyl, bo każde dziecko rodzi się z inną wagą czy wzrostem.
Reklama | Czytaj dalej »
Dominika Daszkiewicz-Dykiert mówiła o technikach karmienia, w skład których wchodzą trzy bardzo istotne rzeczy, dzięki czemu karmienie będzie dużo prostsze: pozycja matki i dziecka, sposób podania piersi i przystawienie dziecka. Wśród pozycji wymieniła: leżącą lub półleżącą, klasyczną, krzyżową i spod pachy. Prelegentka podkreśliła, że bez względu na pozycję, jaką się wybierze, należy pamiętać o kilku rzeczach: główka, ramiona i tułów dziecka znajdują się w jednej linii, twarz dziecka musi być zwrócona w stronę piersi, dziecka nie powinno się trzymać za pupę ani za główkę, lecz szyję czy plecki, a także ciało malucha powinno przylegać ściśle do ciała mamy.
Promotorki pokazywały również, w jaki sposób podać pierś dziecku. Mówiły o trzech sposobach: chwyt C, chwyt U i chwyt kanapki. Uczestniczki obejrzały kilka filmików, na których pokazane było jak to zrobić, by dziecko się najadało. Dominika i Alina zauważyły również, że bardzo ważne jest przystawienie dziecka, że należy to zrobić od dołu. Maluch powinien uchwycić brodawkę z całą otoczką lub dużą jej częścią, tak aby pierś szczelnie wypełniała jego buzię. Kilkukrotnie podkreślały, że to dziecko jest przystawiane do piersi, a nie pierś do dziecka.
W drugiej części warsztatów uczestniczki ćwiczyły pozycje przystawiania noworodków do piersi. Prowadzące pokazały gadżety, które mogą ułatwić karmienie, m.in. rogala, karmiuszkę czy kurę. Podkreślały jednak, że posiadanie tych rzeczy nie jest konieczne, a zależy jedynie od mamy. Mówiły również na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!