'Dworek Polski' patriotycznie na Kociewiu
Stowarzyszenie „Dworek Polski” z Chojnic po raz pierwszy wzięło udział w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza w Piasecznie. Tegoroczna edycja była 22. odsłoną tego wydarzenia.
Przegląd w Piasecznie k. Gniewu rozpoczął się od uroczystej mszy św. w piaseckim sanktuarium oraz przemarszu do słynnej studzienki, gdzie corocznie we wrześniu odbywa się odpust parafii.
W konkursie podczas drugiego dnia festiwalu zaprezentowały się 3 zespoły oraz 4 kapele folklorystyczne. Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” działający przy Chojnickim Centrum Kultury zajął I miejsce w kategorii „zespoły” oraz II miejsce w kategorii „kapele”.
Reklama | Czytaj dalej »
"Dworek Polski" wystąpił gościnnie na zakończenie festiwalu w programie patriotycznym. - Misją stowarzyszenia jest prezentacja i promocja polskiej kultury, a także przedłużanie tradycji dworku polskiego oraz polskiej tożsamości. Nasz zespół tworzy młodzież, która z pasją oddaje się nauce tańców i polskich pieśni, ale też działa na rzecz lokalnej społeczności regionu chojnickiego organizując imprezy w święta narodowe oraz zajęcia artystyczne - mówi Anna Piekarska - Więcławek, prezes stowarzyszenia.
W Piasecznie "Dworek Polski" zaprezentował wybrane pieśni i tańce z różnych epok, które niejednokrotnie wzruszają i pozwalają poczuć się jak w domu, któremu na imię Polska. Znane melodie spowodowały, że pieśni wykonywane przez młodych artystów na scenie podjeła też publiczność.
Szefująca stowarzyszeniu, Anna Piekarska - Więcławek, do Piaseczna przyjechała z sentymentem, gdyż z tych okolic pochodzi jej rodzina od strony dziadka Kazimierza Ubowskiego. Jego ojciec, Maksymilian Ubowski, urodził się w Rakowcu k. Piaseczna. Rodzice, Marcin i Prakseda Ubowcy wspierali i regularnie nawiedzali sanktuarium w Piasecznie. Z rodzinnym wspomnieniem dziadka i przekazywaną w rodzinie historią związana jest choroba jego babci Praksedy Ubowskiej, która na odpust w okresie przedwojennym przyjechała na pierzynach wozem drabiniastym, a po zakończonej mszy odpustowej przy studzience mogła poruszać się o własnych siłach. Marcin i Prakseda Ubowscy wychowywali swoje potomstwo w duchu miłości do Ojczyzny, a ich syn Maksymilian Ubowski za swoje zasługi w walce za Ojczyznę został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.
Zadanie "Kultywowanie dziedzictwa narodowego przez Stowarzyszenie Dworek Polski" dofinansowane zostało przez Miasto Chojnice i Powiat Chojnicki. Partnerem zadania jest Chojnickie Centrum Kultury.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!