Wystawa 'Archeologia Doliny Śmierci'
Chojnickie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na Stary Rynek, gdzie obejrzeć można wystawę poświęconą wynikom badań archeologicznych przeprowadzonych w Dolinie Śmierci.
9 maja 2020 roku rozpoczęły się badania naukowe pod kierownictwem dra Dawida Kobiałki dotyczące niemieckich, masowych mordów, do których dochodziło w czasie II wojny światowej w Dolinie Śmierci.Składały się one m.in. z analizy źródeł historycznych związanych z egzekucjami; zebraniu wspomnień, relacji oraz dokumentów wśród mieszkańców Chojnic i okolic oraz przeprowadzeniu badań archeologicznych mających na celu odnalezienie materialnych śladów niemieckich zbrodni na polskiej ludności. Do przełomowego odkrycia doszło 13 czerwca 2020 roku, kiedy to w trakcie poszukiwań natrafionona spalone szczątki ludzkie oraz liczne artefakty, wśród których były m.in. łuski i pociski od niemieckiej broni krótkiej, monety, guziki cywilne. Instytut Pamięci Narodowej wszczął oficjalne śledztwo na okoliczność masowego mordu.
Reklama | Czytaj dalej »
Od 31 maja 2021 roku prokuratorzy i historycy IPN pod kierownictwem prokuratora Tomasza Jankowskiego oraz zespół naukowców zebranych przez dra Dawida Kobiałkę kontynuowali badania archeologiczne, w wyniku których pozyskano niemalże tonę spalonych szczątków ludzkich. Udało się odkryć ponad 4250 artefaktów, z których duża część to rzeczy osobiste ofiar. Wśród nich są chociażby: obrączki, sygnety, pierścionki, fragmenty różańców, medaliki z wyobrażeniem Matki Boskiej, elementy obuwia, monety, okulary i ich fragmenty czy też różnego rodzaju wojskowe i cywilne guziki. W trakcie badań zabezpieczono także drewno oraz spalone jego elementy w postaci węgli, które Niemcy użyli do budowy stosu ciałopalnego – na nim palono zwłoki ofiar, co było formą tuszowania śladów zbrodni.
Skala i rozmiar odkryć dokonanych w ciągu dwóch ostatnich lat w Dolinie Śmierci oraz multidyscypliarny charakter badań, w które zaangażowanych jest kilkunastu naukowców ma docelowo pozwolić na identyfikację kolejnych ofiar zamordowanych na północnych obrzeżach Chojnic.
Autorem zdjęć jest Daniel Frymark.
Badania w 2020 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Finansowo prace wspierał także Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz Urząd Miejski w Chojnicach. Z kolei badania w 2021 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Finansowo prace wspierał także Urząd Miejski w Chojnicach.
Zapraszamy!
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!