Agata Wiśniewska - 2021-09-10 17:38:54
Jak handlowcy organizują galę, to nawet burmistrz na niej gra
Wczoraj (9.09) w Chojnickim Centrum Kultury odbyła się spóźniona gala z okazji otwarcia zmodernizowanego targowiska przy ul. Młodzieżowej. Wydarzeniu towarzyszyła premiera filmu dokumentalnego, wystawa zdjęć i wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu plastycznego. Mimo uroczystej oprawy wydarzenia sztampą nie wiało ani przez moment, co też zaowocowało fajną interakcją między prowadzącymi galę a jej uczestnikami. Maciej Werochowski, prezes Stowarzyszenia Targowisko Młodzieżowa udowodnił, że ma nie tylko smykałkę do handlu. Za jego namową wspólnie utwór muzyczny wykonali, m.in. burmistrz Arseniusz Finster i wicestarosta Mariusz Paluch.
Na zdjęciu Maciej Werochowski, prezes Stowarzyszenia Targowisko Młodzieżowa w towarzystwie Ireny Jarczyńskiej, jednej ze stałych klientek targowiska i zarazem księgowej stowarzyszenia
Budowa hali przy ul. Młodzieżowej zakończyła się w listopadzie 2020 roku i kosztowała ponad 6 mln zł. Ze względu na wzmożone obostrzenia sanitarne, związane z pandemią koronawirusa, wtedy jedyną formą świętowania było przecięcie wstęgi i słodki poczęstunek pod chmurką. Po dziesięciu miesiącach przyszła pora na coś więcej. Stowarzyszenie Targowisko Młodzieżowa, które od ponad 10 lat zabiegało o poprawę warunków na targowisku, zaprosiło na uroczystą galę. W czwartkowe (9.09) późne popołudnie na widowni Chojnickiego Centrum Kultury zasiedli członkowie stowarzyszenia, stali klienci rynku, a także samorządowcy, urzędnicy i fachowcy, których połączone działania zmieniły oblicze placu z pawilonami handlowymi. To już nie barachło a hala z XXI w. Na głowę w końcu nie pada, a i buty po zrobionych zakupach pozostają suche. Jest porządne oświetlenie, monitoring i sanitariaty, a w krótce będzie i muzyka. Galę poprowadzili: Beata Czapiewska "wierna klientka targowiska" i Maciej Werochowski, prezes Stowarzyszenia Targowisko Młodzieżowa i zarazem handlowiec z 30-letnim doświadczeniem.
Zanim w sąsiedztwie blaszaka pojawili się handlujący warzywami czy owocami funkcjonowała tam giełda samochodowa. - W 1988 r. tata kupił nam na niej, na spółkę z bratem, Simsona. Pierwszą noc motorower spędził w naszym pokoju - wspominał pan Maciej, który na kultowym już jednośladzie wjechał na scenę. Towarzyszył mu syn Czarek.
Do sentymentalnej podróży w czasie skłoniła też wystawa fotografii, na której nie zabrakło zdjęć z początków rynku, tj. roku 1990 czy 1991 i lat późniejszych, kiedy na placu ulokowano boksy handlowe. Burmistrz Arseniusz Finster pamiętał dobrze i giełdę i rynek. Ba, nawet sam miał epizod związany z targowiskiem. - W roku 1990 też handlowałem na targowisku na Młodzieżowej. Zatrudniłem czterech uczniów, wśród nich był Mariusz Paluch, obecny wicestarosta i sprzedawałem choinki. Kupiłem z Klosnowa 2 hektary choinek. My je wszystkie sprzedaliśmy - wspominał włodarz Chojnic, gratulując prowadzącym działalność na rynku osiągniętego celu. - Mówi się o budżetach obywatelskich, partycypacji społecznej, a przecież wy sami tą inwestycję wykreowaliście jako stowarzyszenie. Świadczy to o tym, że jak się chce, to można osiągnąć założony cel - dodał.
Na starych fotografiach odnalazł siebie, m.in. Grzegorz Łoniewski z Lichnów, plantator truskawek.
Maciej - uparty, zawzięty, upierdliwy
Ile nerwów i stresu, ta droga do upragnionego celu kosztowała Macieja Werochowskiego, dobrze wiedzieli zaproszeni goście, którzy nie raz pełnili funkcję jego "konfesjonału". Dlatego też, nie bez kozery nazywali go wczoraj "Maciejem upartym" czy też "zawziętym". W końcu to jego wiercenie dziury w brzuchu radnym i włodarzom doprowadziło do wpisania do programu wyborczego KWW Arseniusza Finstera modernizacji targowiska. Irena Jarczyńska, stała klientka rynku i prowadzącą księgowość stowarzyszenia, ujęła to jeszcze bardziej dobitnie: - Maciej, byłeś upierdliwy. A Mariusz Paluch wyraził pogląd, że ta upierdliwość, jest jedną ze składowych sukcesu.
Rynek i jego ludzie na filmie
Jak przebiegała realizacja wielomilionowej inwestycji i że targowisko dla handlujących, to nie tylko miejsce pracy, można było zobaczyć na filmie dokumentalnym Jędrzeja Kejny. Mieszkaniec Gdyni realizował go przez dwa lata. - My gdynianie nie wyobrażamy sobie, aby nasz hala targowa mogła zniknąć z pejzażu miasta. Życzę wam również, żebyście wy na karcie historii Chojnic zapisali kolejne 30 albo i więcej lat, żeby ten film był dla was najlepszą pamiątką - mówił już po projekcji twórca dokumentu.
Program artystyczny zapewniły dzieci i ... samorządowcy
W trakcie gali członkowie stowarzyszenia podziękowali osobom zaangażowanym w modernizację targowiska, od samorządowców po wykonawców. Sami zebrali ogrom życzeń, m.in. większych obrotów. Radnych i burmistrza zatrzymali na scenie zlecając zadanie, w którym trzeba było wykazać się dykcją. Za wykonanie wiersza Jana Brzechwy "Na straganie" samorządowcy zebrali gromkie brawa, ale prawdziwym hitem wieczoru okazała się muzyczna niespodzianka.
Wiersz Brzechwy przeczytali (od lewej): Antoni Szlanga, Arseniusz Finster, Renata Dąbrowska, Marek Szank, Marek Bona i Stanisław Kowalik.
Piosenkę "Moje miasteczko Chojnice" wykonał zespół w następującym składzie: Małgorzata Werochowska (wokal), Ewa Brzezińska - Cielepa (keyboard), burmistrz Arseniusz Finster (gitara), gość honorowy gali - były sołtys Rytla Łukasz Ossowski (trąbka), wicestarosta Mariusz Paluch (harmonijka) i Maciej Werochowski (akordeon). Wcześniej przerywniki muzyczne serwowali uczniowie chojnickiej Szkoły Muzycznej. Potem już przy kawie i kawałku tortu, w iście rodzinnej atmosferze, można było wymienić wszystkie wrażenia i porozmawiać o ewentualnych następnych inwestycjach związanych już z halą.
Burmistrz Arseniusz Finster woli grać na akordeonie, ale wczoraj musiał zadowolić się gitarą.
W ramach wydarzenia rozdano też nagrody laureatom konkursu plastycznego pn. "Targowisko XXI wieku", do którego stowarzyszenie zaprosiło Szkołę Podstawową nr 5 i 8. Jury (Jacek Klajna, Karolina Szczepańska i Aleksander Knitter) w kategorii klas 1-3 przyznało pierwsze miejsce Zofii Muller - SP nr 5, drugie Kai Jurkiewicz - SP nr 8, trzecie Michałowi Popowiczowi - SP nr 5. Natomiast w kategorii klas 4-8 triumfowali: Alan Otto - SP nr 8, Kornelia Pestka i Julia Gierszewska - SP nr 5.
Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!