Pora na zrobienie domowych przetworów
Lato i jesień to doskonały czas na przygotowanie domowych przetworów, aby można było zajadać się nimi przez następne miesiące. Zanim ponownie rozpocznie się sezon na świeże warzywa, owoce i grzyby, minie sporo czasu. Warto wobec tego poświęcić trochę czasu oraz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i akcesoria pomocne przy wykonywaniu domowych przysmaków. Podstawą są oczywiście słoiki i zakrętki, ale przyda się także suszarka do warzyw, drylownica do pestek, sokownik, przecierak do warzyw i owoców, beczka do kiszenia, lejek, robot kuchenny, termometr i szereg innych akcesoriów do przetwórstwa.
Czego nie może zabraknąć podczas przygotowywania domowych przetworów?
Obecnie robienie domowych przetworów nie jest niczym skomplikowanym, a wszystko to dzięki pomocnym sprzętom i akcesoriom. W przypadku owoców problematyczne są pestki, ale trzeba je wydrążyć. Nie musi być to jednak trudne ani zajmować wiele czasu, mając pod ręką drylownicę do przetworów owocowych. Wystarczy dosłownie jeden ruch, aby pozbyć się pestki i nie trzeba nawet brudzić sobie rąk. Przydatne są również szczypce do usuwania szypułek, jeśli komuś marzy się przygotowanie pysznej konfitury czy chociażby kompotu. Nie może zabraknąć w kuchni obieraczek i krajalnicy do warzyw, owoców. Są to akcesoria, których używa się na co dzień, a w przypadku wykonywania przetworów są wręcz niezbędne. Koniec z martwieniem się o pocięte palce. Wybór krajalnic, siekaczy i tarek jest ogromny. Wspaniale sprawdzi się wielofunkcyjne urządzenie, które pokroi warzywa w kostkę, słupki i plasterki. Bardzo pomocny jest przecierak do warzyw i owoców, które ułatwiają przygotowanie pysznego mus, przecieru warzywnego, dżemu owocowego czy nawet domowego ketchupu.
Jakie akcesoria i sprzęty będą przydatne w przypadku domowego przetwórstwa?
Jeśli komuś marzą się domowe kiszonki pełne witamin i dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego, to powinien zaopatrzyć się w beczki do kiszenia kapusty i ogórków. Kisić można tak naprawdę niemalże wszystkie warzywa i nawet owoce, więc warto eksperymentować. Im więcej zrobi się zapasów na zimę, tym lepiej. Przetwory warzywne i owocowe trzeba oczywiście do czegoś włożyć, aby odpowiednio przechowywać je przez dłuższy czas. Do dyspozycji są wielorakie słoiki na przetwory, które różnią się kształtami i wymiarami. Słoiki muszą być szczelnie zamknięte, jeśli ich zawartość nie ma ulec zepsuciu, zanim uda się je zjeść. Warto wyposażyć się w słoiki do przetworów typu twist-off i weck oraz butelki z korkiem.
Bardzo pomocne są lejki do słoików i butelek, dzięki którym nic się nie wyleje ani nie wysypie. Jako że zawartość słoików musi zostać zapasteryzowana, jeśli nie ma spleśnieć, to potrzebny będzie odpowiedni garnek do ich gotowania z pokrywką. Jest wzbogacony o specjalną nakładkę na dnie, dzięki czemu nie trzeba martwić się o pęknięcie słoików. Przyda się także termometr do konfitur i innych przetworów, aby przeprowadzić prawidłową pasteryzację. Z kolei do wyciągania gorących słoików idealny jest chwytak. Do przygotowania domowych przetworów pomocne będą również sokowirówki, wyciskarki, miksery, wielofunkcyjne roboty kuchenne, blendery, wagi kuchenne.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!