Na jakiej wysokości umieścić uchwyt dla niepełnosprawnych?
Dostosowanie łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w obiektach użyteczności publicznej jest obowiązkowe. Wynika to nie tylko z przepisów prawa polskiego, ale także unijnego. Jednym z udogodnień dla niepełnosprawnych są uchwyty, które montuje się w strategicznych miejscach w łazience.
Uchwyt dla niepełnosprawnych – gdzie go umieścić?
Uchwyty dla osób z niepełnosprawnościami umieszczane są głównie w toaletach. To w łazience bowiem osoby takie doznają zazwyczaj najwięcej trudności. Bariery, które spotykają na co dzień, nie pozwalają im normalnie funkcjonować i korzystać z życia tak, jak osoby w pełni sprawne. Osobom z niepełnosprawnościami powinniśmy zatem ułatwiać codzienne czynności, na przykład dostosowując toalety do ich specyficznych potrzeb. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład umieszczając na odpowiedniej wysokości umywalkę, zachowując odpowiednią szerokość drzwi, rezygnując z progów czy decydując się na zamontowanie w łazience specjalnych uchwytów, które znacznie ułatwiają takim osobom czynności higieniczno-pielęgnacyjne. Uchwyt dla niepełnosprawnych warto zamieścić na przykład przy wannie lub prysznicu, przy umywalce oraz przy toalecie.
Ważne by pamiętać, iż w budynkach publicznych montaż udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami jest określona przepisami. Dotarcie o nich nie jest jednak takie oczywiste bowiem prawo budowlane omawia tą tematykę bardzo ogólnie. Szerszych informacji warto szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Najbardziej wartościowe i wyczerpujące informacje znajdziecie natomiast w dokumentach prawa europejskiego, w szczególności w normie DIN18040.
Jakie uchwyty wybrać i na jakiej wysokości je zamontować?
Niejednokrotnie zdarza się tak, że uchwyt dla niepełnosprawnych, który miał w założeniu ułatwić im codzienne czynności, wręcz je utrudnia. Bywa tak szczególnie wtedy, gdy uchwyt wykonany jest ze słabej jakości materiałów, a dodatkowo także wtedy, gdy jest zamontowany na złej wysokości lub w sposób niestabilny. Pamiętajmy, aby uchwyt dla niepełnosprawnych był antypoślizgowy, aby nie stwarzać dla takich osób dodatkowego ryzyka niebezpiecznego wypadku. W każdym ze strategicznych miejsc w łazience uchwyty będą montowane na różnych wysokościach. Przykładowo, uchwyt przy toalecie powinien zostać umieszczony na wysokości 70 centymetrów, z kolei uchwyty pod prysznicem powinny znajdować się na wysokości 80 centymetrów. Niekiedy montujemy je także nieopodal wanny, gdzie wystarczy wysokość 110 centymetrów.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!