Niedziela, 05 Lutego 2023 | Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

'Ze skutkami finansowymi sobie poradzimy. Nie są one aż tak wielkie'

Z posiedzenia komisji budżetu. Niektórym radnym temat związany z proponowaną podwyżką burmistrza ewidentnie był nie w smak. Podobnie, jak i urzędnikom, którym konkretne liczby nie chciały przejść przez gardło.  Mimo kilkukrotnie zadanego  pytania o to, jakie następstwa dla budżetu miasta przyniesie wzrost pensji burmistrza, ale i innych urzędników, Bartosz Bluma nie usłyszał odpowiedzi. Za to chętnie odsyłano go do ustawy.

Przy mikrofonie dyrektor generalny UM Robert Wajlonis, obok radny Kazimierz Jaruszewski i zastępca burmistrza Adam Kopczyński.

Reklama | Czytaj dalej »

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, która ma zastosowanie od sierpnia br. wysokość uposażenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie może wynieść więcej niż 20041 zł i nie mniej niż 16 tys. zł. W przyszłym tygodniu na sesji Rady Miejskiej Chojnic, stanie projekt dot. wynagrodzenia burmistrza Arseniusza Finstera. Znalazła się w nim maksymalna stawka wynagrodzenia zasadniczego, tj. 10340 zł, a także dodatku funkcyjnego - 3450 zł. Wraz z innymi składowymi uposażenie burmistrza ma wynieść 19995 zł.


Miejski budżet gotowy na podwyżki

O to, jakie argumenty zadecydowały o ustaleniu wysokości wynagrodzenia włodarza bliżej górnej granicy, a także o ewentualne obowiązki Arseniusza Finstera związane z dodatkiem specjalnym, na posiedzeniu komisji budżetu, pytał Bartosz Bluma. Radnego interesowało również, jaki będzie skutek finansowy wszystkich podwyżek dla budżetu Chojnic, w końcu ministerialne rozporządzenie zmienia także wynagrodzenie innych urzędników, w tym zastępcy burmistrza, skarbnika czy dyrektorów wydziałów.

- Ze skutkami finansowymi sobie poradzimy. Nie są one aż tak wielkie. Budżet jest przygotowany - odpowiedziała Wioletta Szreder. Jako, że żadna kwota z ust skarbniczki nie padła radny dalej drążył temat. Z jakim procentowym wzrostem pensji włodarza mamy do czynienia chciał z kolei wiedzieć Jan Koperski.  

- Musimy pamiętać, że burmistrz miał istotnie zmniejszone wynagrodzenie przez okres 3 lat - odpowiedziała jedynie Wioletta Szreder. W sukurs przyszedł jej przewodniczący komisji. - Jest to znaczący wzrost - stwierdził Kazimierz Jaruszewski. Szerszej odpowiedzi na pytania miał udzielić dyrektor generalny ratusza.Burmistrzowi dodatek specjalny się należy

Robert Wajlonis radnego Blumę odesłał do ustawy i rozporządzenia dot. pracowników samorządowych. Poinformował, że burmistrz czy chce, czy nie dodatek specjalny w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego musi otrzymać.

- Dodatek specjalny nakazuje ustawa, więc my nie jesteśmy zobligowani pytać burmistrza, jakie dodatkowe kwestie związane z jego pracą są w ramach dodatku specjalnego. (...) Burmistrzowi ten dodatek specjalny należy się z racji tego, że 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, przez 12 miesięcy w roku jest burmistrzem i bierze odpowiedzialność za wszystko, co w tym mieście się dzieje. Ten dodatek jest dodatkiem za ryzyko jakie burmistrz w całości ponosi za pracę swoich pracowników - mówił dyrektor UM.

Umowę o pracę z włodarzem podpisuje przewodniczący RM, ale wysokość wynagrodzenia ustala rada. W Gminie Miejskie Chojnice jej większość stanowią radni z komitetu burmistrza. - Państwo zetrzecie się w  ferworze walki na forum rady, gdzie będziecie dyskutować na temat wynagrodzenia burmistrza miasta Chojnice. Państwo będziecie podejmować tę decyzję i tylko w zakresie 20 proc. wskazanej stawki, bo o więcej takiego wynagrodzenie obniżyć nie możecie - zwrócił się do opozycyjnego radnego Robert Wajlonis. O skutkach podniesienia wypłat w ratuszu na razie nie sposób mówić, ponieważ Arseniusz Finster jeszcze nie podjął decyzji w tym zakresie  -  maksymalne wynagrodzenia zastępcy i skarbnika też do sprawdzenia w ustawie...

 

Teraz wielkie larum, a 3 lata temu?

Już wyraźnie podenerwowany dyrektor UM, nawiązał do wydarzeń sprzed 3 lat, kiedy to rada ministrów obcięła samorządowcom pensje o 20 proc. - Gdzie pan był, kiedy obniżono wynagrodzenie burmistrza? To było naprawdę skrajne świństwo, jeśli chodzi o pracodawcę - wykrzyczał do radnego dyrektor ratusza. Rosną nie tylko pensje  samorządowców, ale i parlamentarzystów, dlaczego więc "robi się problem" tylko w odniesieniu do tych pierwszych? - Każdy zasługuje, aby jego wynagrodzenie zwaloryzować - podkreślił urzędnik.

- Przepraszam, ale my na ten temat nie rozmawiajmy, bo najpierw trzeba podjąć stosowną uchwałę dot. wynagrodzenia burmistrza. Pana wypowiedź uznaję za merytorycznie wyczerpującą - stwierdził Kazimierz Jaruszewski, obawiając się "akademickiej dyskusji" ww. temacie.

- Nie neguję faktu podwyżek, waloryzacja wynagrodzenia jest uzasadniona, ale zadałem jedno konkretne pytanie:  - Co zadecydowało, że wybraliśmy stawkę górną? - nie odpuszczał Bartosz Bluma. - Szacunek do Rady Miejskiej w Chojnicach, bo nie ja, ani burmistrz, ani jego zastępca, ani pani skarbnik  nie jesteśmy od tego, żeby narzucać radzie określone stawki. My podajemy maksymalne stawki zgodnie  z rozporządzeniem, a to rada miejska ma swoje uprawnienia  w tym zakresie i byłoby  niegrzeczne z naszej strony gdybyśmy radzie zaczęli coś narzucać - odrzekł urzędnik.

Zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 25 października 2021 r. maksymalny poziom zasadniczego wynagrodzenia dla  zastępcy burmistrza, jak i skarbnik w gminie powyżej 15 tys. do 100 tys. wynosi 9040 zł, a dodatku specjalnego 3650 zł.

Nowelizacja ustawy niesie też korzyści dla radnych. O tym w oddzielnej publikacji.

Na zdjęciu Bartosz Bluma i Janina Kłosowska w klubu PiS.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~gosc
~Unoduetre
A o Dalecką i jej stanowisko też się zapytasz, czy jednak nie te progi? Kto miał wg ciebie w tej kwestii rozmawiać i zadawać pytania? Wymień nazwisko radnego/radnej. Bo, że PiS ci nie pasuje, to wiemy. A jak nie oni, to kto? Może A. Kreft z PchS? Jak by był Brunka, to by pocisnął, ale brak gościa. Puść cugle wyobraźni.
21 Listopada 2021, godzina 16:09
Oceniono 22 razy 2
~Artykuł zawiera błędy merytoryczne
10.340 zł nie jest stawką maksymalną dla włodarza w mieście powyżej 15 tys. mieszkańców. Natomiast dla włodarza w mieście do 15 tys. mieszkańców stawka maksymalna wynosi aż 10.250 zł! Pani redaktor jak widać nie sprawdziła przepisów.
19 Listopada 2021, godzina 16:25
Oceniono 87 razy 7
~ixi
Serio, Panie Wajlonis? Burmistrz bierze odpowiedzialność za to, co dzieje się w mieście i to " 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, przez 12 miesięcy w roku"?

To zapytam Pana jak praktyk w dziedzinie prawa drugiego praktyka - z jakich regulacji ta odpowiedzialność wynika, co dokładnie obejmuje, czy w historii nowożytnej naszego kraju jakikolwiek włodarz został z tego tytułu do odpowiedzialności pociągnięty i jakie realne konsekwencje poniósł?

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. :-)
19 Listopada 2021, godzina 14:03
Oceniono 106 razy -2
~Unoduetre
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
19 Listopada 2021, godzina 12:45
Oceniono 95 razy -11
~jotdwatrzy
A pan Bluma na swojej synekurce to ma wynagrodzenie bliżej maksymalnego czy minimalnego? I co o tym zdecydowało oprócz matuszki partii.
19 Listopada 2021, godzina 11:17
Oceniono 94 razy 8
~Przecież p. Szreder
musi bronić bo też dostanie ogromną podwyżkę od włodarza
18 Listopada 2021, godzina 19:15
Oceniono 111 razy 3
~mieszkaniec
Oj tam znowu się czepiacie przecież to wina "pis" że standard życia "włodarzowi" się pogorszył. Cyt. " Ze skutkami finansowymi sobie poradzimy. Nie są one aż tak wielkie. Budżet jest przygotowany - odpowiedziała Wioletta Szreder." No cóż a jak sobie nie poradzą to - co zawsze można wziąć kredyt. A pan dyrektor generalny niech się tak nie denerwuje "włodarz" zapamięta kto o niego walczył.
18 Listopada 2021, godzina 15:37
Oceniono 108 razy -4
~Świństwo, to było gdy kilka lat temu
grupa młodocianych, zdegenerowanych bandytów napadała na chojnickie sklepy. Gdzie wtedy Pan był? Jak Pan pomógł społeczeństwu Chojnic zwalczyć skutki bandytyzmu? Jestem przekonany, że ekspedientki z wyraźnym zdenerwowaniem wspominają te wydarzenia. Ja pamiętam, jak Pan pamięta wydarzenia sprzed 3 lat.
18 Listopada 2021, godzina 08:51
Oceniono 128 razy 14
~fax
RW stoi na czele ratuszowej machiny. Pilnuje interesów grupy trzymającej władzę. Jakiś czas temu użył stwierdzenia, że pracodawca (dyrektor szkoły) może karę upomnienia nałożoną niesłusznie na pracownika ,zawiesić'. Świat radców prawnych zamarł z przerażenia...
17 Listopada 2021, godzina 17:46
Oceniono 162 razy 40
~gość
przecież burmistrz nawet zamknął ulice kolejową aby ludziom w mieście żyło się lepiej, bo jak by była przejezdna to była by tam obwodnica na czas remontu ulicy gdańskiej
17 Listopada 2021, godzina 16:50
Oceniono 144 razy 30
~burmistrz się wyżywi
Dochody budżetowe w 2022 roku mają wynieść ok. 201,8 mln zł; a wydatki ok. 233,4 mln zł. Deficyt wyniesie więc ok. 31,5 mln zł. Miasto planuje zaciągnąć w przyszłym roku kredyt w wysokości ok. 15 mln zł. Część z niego posłuży na spłatę wcześniejszych zobowiązań finansowych. Aktualnie poziom zadłużenia budżetu Chojnic wynosi ok. 80 mln zł.

Wydajemy więcej niż zarabiamy. Musimy brać kolejne kredyty, żeby spłacić zaległe i za takie "zarządzenie" miastem mamy dać kolesiowi podwyżkę. Dobrze, że to nie jest mój "burmistrz", szkoda tylko, że tyle lat siedzi przyspawany do stołka przykręconego do podłogi ratusza.
17 Listopada 2021, godzina 15:54
Oceniono 151 razy 35
~asdf
Jeden szkodnik wspiera drugiego szkodnika. Jaka odpowiedzialność o czym Pan mówi. Zapomina Pan o utopionych milionach na stadionie i innych nietrafionych inwestycjach. Gdzie ta odpowiedzialność ?Może trochę przyzwoitości ,stołki nie są wieczne
17 Listopada 2021, godzina 15:42
Oceniono 153 razy 37

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.00 443.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 466.00 478.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-04 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.00 439.00 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 469.00 475.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 468.00 475.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 522.00 527.00 SEKSEK 40.80 41.80
Aktualizacja: 2023-02-04 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij