Znalazł kartę bankomatową i płacił nią za zakupy
Kryminalni z Chojnic zatrzymali 33-letniego mieszkańca gminy Brusy, którego podejrzewali o przestępstwa dotyczące kradzieży z włamaniem. Według policyjnych ustaleń wynika, że sprawca po znalezieniu karty płatniczej10 razy zdążył zapłacić nią zbliżeniowo za zakupy, a następnie po jej zablokowaniu jeszcze 1 raz próbował zapłacić nią rachunek.
Śledczy przedstawili zatrzymanemu mężczyźnie zarzuty dotyczące 10 kradzieży z włamaniem oraz 1 usiłowania tego przestępstwa
Policjanci z Chojnic na początku listopada otrzymali zgłoszenie o przywłaszczeniu karty bankomatowej, którą pokrzywdzona prawdopodobnie zagubiła. Z policyjnych ustaleń wynikało, że sprawca odnalazł ja, a następnie korzystając z tej karty płatniczej, zdążył 10 razy zapłacić zbliżeniowo za zakupy. Dodatkowo śledczy ustalili, że sprawca po zablokowaniu karty kolejny raz próbował uiścić zapłatę za zakupiony towar. Mundurowi ustalili też, że w wyniku przestępczej działalności powstały straty na kwotę kilkuset złotych.
Reklama | Czytaj dalej »
Sprawą tą od razu zajęli się funkcjonariusze z wydziału kryminalnego chojnickiej Policji. Stróże prawa pracując nad tą sprawą wytypowali mężczyznę, który mógł mieć bezpośredni związek z tymi przestępstwami. Mundurowi zatrzymali go i doprowadzili do komendy. 33-latek przyznał się do płacenia cudzą kartą za transakcje w sklepach.
Śledczy przesłuchali już mężczyznę, któremu przedstawili zarzuty dotyczące 10 kradzieży z włamaniem oraz 1 usiłowania tego przestępstwa. Za te przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (3)
- Komentarze Facebook (...)
3 komentarze
Kwalifikacja kradzieży w tej sytuacji wydaje się dyskusyjna, a o włamaniu nie ma w ogóle mowy. Kwalifikacja włamania wymaga, aby nastąpiło przełamanie zabezpieczeń chroniących przedmiot czynności wykonawczej, którym to zabezpieczeniem jest np. kod PIN. Tymczasem zbliżeniowe płatności kartowe do 100 zł tylko wyrywkowo poddawane są kontroli z użyciem PIN-u. Nie ma zatem przełamania zabezpieczeń.
Korzystanie z cudzej karty w celu osiągnięcia korzyści majątkowej typizuje art. 287 kk. Polecam lekturę wyroku SO w Gliwicach z 29 września 2017 r. sygn. VI Ka 639/17 oraz nowszego wyroku SR w Grudziądzu z 29 października 2019 r. sygn. II K 294/19.
Ewentualnie może być tu mowa jeszcze o kradzieży zwykłej (art. 278 par. 1 kk) lub wykroczeniu kradzieży (art. 119 par. 1 kw) - tutaj przykład: wyrok SA w Gdańsku z 27 listopada 2018 r. sygn. II AKa 307/18.
Jeśli natomiast rzeczywiście zostanie oskarżony za kradzież z włamaniem to przy dobrej obronie wyjdzie z sali sądowej zupełnie bez szwanku ze względu na fakt związania sądu aktem oskarżenia i brak możliwości ponownego oskarżenia za ten sam czyn z nową kwalifikacją ze względu na powagę rzeczy osądzonej.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!