Czwartek, 13 Czerwca 2024 | Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot. Monika Garstecka Starostwo Powiatowe w Chojnicach

Podwyżki, które mają ‘obrzydzić ludziom samorządowców’ przyjęte

Diety radnych powiatowych zostały podniesione, choć w dyskusji, jaka poprzedziła głosowanie, pojawiła się nawet propozycja ich całkowitej likwidacji. Podczas wczorajszej sesji rady powiatu (30.11) przeszła także 86 proc. podwyżka dla starosty. Marek Szczepański wywołany do tablicy przyznał, że wzrośnie też wynagrodzenie szeregowych pracowników starostwa - o 5 proc.

Opozycja, która opowiedziała się przeciwko podwyżkom diet radnych, średnio na poziomie 60 proc., argumentowała, że takie działanie nie przystoi w obliczu inflacji, czy też trwającej pandemii koronawirusa, która też ma odzwierciedlenie w pracy radnych - rzadsze posiedzenia komisji i sesje, mniej okazji do spotkań z mieszkańcami. Poszły za tym konkretne wnioski. I tak Sławomir Rząska domagał się wykreślenia w ogóle diet radnych. Jego zdaniem rajcy powinni otrzymywać jedynie zwrot kosztów dojazdu. Mecenas starostwa nie znalazł, podstawy prawnej, aby diety radnych „wyłączyć”, to też radny swój wniosek musiał wycofać.

Reklama | Czytaj dalej »

W imieniu klubu radnych PiS wniosek złożyła Mirosława Dalecka. - Jeżeli nawet ustawodawca dał możliwość podniesienia diet radnym, to my jako radni nie musimy z tego korzystać. A jeżeli już mamy korzystać, to możemy wprowadzić takie podwyżki diet, że dla szeregowego radnego będzie to kwota o 100 zł wyższa do 250 zł dla przewodniczącego – mówiła radna. Wniosek ten poddany pod głosownie nie uzyskał wymaganej większości.

Wiceprzewodnicząca rady powiatu zauważyła natomiast, że nikt o podwyżki się nie prosił i nikt z nich powodu nie skacze z radości. - Ustawa, którą uchwalił rząd PiS, nie miała karmić głodnych ani napoić spragnionych. To jest ustawa, którą ewidentnie wrzucono po to, żeby obrzydzić samorządowców, obrzydzić urzędników, którzy mają dostać podwyżki, czy chociażby nawet radnych – dodała Bożena Stępień. Tym, którym większa dieta nie jest potrzebna radziła przekazać ją na cele dobroczynne. - Możecie nie głosować za podwyżką, ale myślę, że chętnie ją przyjmiecie – zwróciła się do opozycji.

Czy w ogóle budżet powiatu stać na podwyżki dla radnych (w sakli miesiąca to 16,5 tys. zł więcej) i włodarzy dopytywał Mariusz Pokrzywiński. Starosta Marek Szczepański informował, że tak. W końcu powiat jest też beneficjentem PIT-u. - Matrix jakiś, bo jak ma być zrobiona jakaś droga, to słyszymy, że nie ma kasy – skomentował Marek Rodzeń.

Maciej Jakubowski upomniał się natomiast o podwyżkę dla szeregowych pracowników starostwa. - Jest przewidziana na poziomie 5 proc. - poinformował włodarz powiatu.

Za podwyżką dla radnych opowiedziało się 13 osób, przeciw były 4 (Mirosława Dalecka, Mariusz Pokrzywiński, Marek Rodzeń, Sławomir Rząska), od głosu wstrzymały się kolejne 3 (Maciej Jakubowski, Tomasz Orzłowski, Marek Szmaglinski).

Po zmianach szeregowy radny otrzyma dietę w wysokości 2008 zł, przewodniczący rady 3103 zł. Pomiędzy 2372 zł a 2920 zł plasują się stawki diet dla przewodniczących komisji i członków zarządu powiatu.

 

Krócej, ale nie mniej „soczyście” dyskutowano nad zwiększeniem wynagrodzenia dla starosty. W imieniu klubu radnych PiS, tym razem Marek Rodzeń, zawnioskował o ustanowienie podwyżki na minimalnym poziomie jaki dopuszcza ustawa, czyli 60 proc. Oznaczałoby to wynagrodzenie na poziomie 16800 zł brutto, a nie 19800 zł – 86 proc. (taka kwota znalazła się w projekcie uchwały).

Sławomir Rząska, który na sali obrad chojnickiego starostwa niejednokrotnie słyszał głos uskarżający się na rządzących, nie mógł się nadziwić, jak korzysta się z otwartej przez nich furtki. - To deal PiS i PO – skwitował. Mirosława Dalecka wyliczyła, że na 20 proc. obniżce pensji trzy lata temu starosta Marek Szczepański stracił ok. 72 tys. zł, a przez planowaną podwyżkę (86 proc.) zyska przez najbliższe 2 lata ok. 270 tys. zł. Radna wyraziła nadzieję, że przy wynagrodzeniu sięgającym prawie 20 tys. zł miesięcznie starosta zaniecha korzystania ze służbowego auta na cele prywatne. - Mieszkańcy zgłaszają, że z budżetu powiatu nawet bagażnik na rowery został zakupiony – podnosiła. Mirosława Dalecka pokusiła się także o stwierdzenie, że „zapewne niektórzy mają już na koncie nowe wynagrodzenie wraz w wyrównaniem, a pan starosta zapewne dostanie dziś”. Stanowczo zaprzeczyła temu skarbnik powiatu Elżbieta Smaglinska: - Wypłaty poszły 25 listopada zgodnie z obowiązującymi umowami.

Wniosek o zakończenie dyskusji złożył wicestarosta Mariusz Paluch doceniając „cnotę, moralność i geniusz ekonomiczny” przedmówców.

Za podwyższeniem wynagrodzenia starosty o 86 proc. rękę poniosło 12 radnych, przeciw 5 (Mirosława Dalecka, Mariusz Pokrzywiński, Marek Rodzeń, Marek Rząska, Marek Szmaglinski), od głosu wstrzymały się 3 osoby (Maciej Jakubowski, Tomasz Orzłowski, Marek Szczepański). W trakcie wczorajszej sesji nieobecny był Wojciech Rolbiecki.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~Kh
A podwyzki dla burmistrza i starosty nie wystarcza
Lekarze nauczyciele i pracownicy urzediw tez chcieli

Obrzydliwe, rzygac sie chce

Moze volvo wymienic bo juz dwa lata ma, tyle nowych modeli na rynku sie pojawilo. Pozniej jeszcze glupi lud ktory na was glosuje bedzie chcial karetke ale szczepanski juz raz pokazal ze volvo jest priorytetowe.

Niedobrze sie robi kak sie patrzy na to miasto powiat ksiezy itd
04 Grudnia 2021, godzina 23:33
Oceniono 22 razy 20
~Kh
Trzeba byc nieprzyzwoitym zeby przyjmowac 85proc podwyzki i innym dac 5 proc.

Ale chojniczanie wy nic nie pamietacie wszystko wybaczacie wybierzecie ich po raz kolejny.


Srednia pensja w powiecie 3600 wg gus dla przypomnienia
04 Grudnia 2021, godzina 23:28
Oceniono 19 razy 17
~jotdwatrzy
A czy lekarzom, nauczycielom i zwłaszcza policji też obcięto pensje za to że niektórzy z Platformersi z kumplami kradli?
04 Grudnia 2021, godzina 11:25
Oceniono 12 razy -8
~jotdwatrzy
A czy lekarzom, nauczycielom i zwłaszcza policji też obcięto pensje za to że Szydło z kumplami kradła?
03 Grudnia 2021, godzina 14:03
Oceniono 35 razy -9
~INFLACJA
Podwyżki 100% dla burmistrza, 89% dla starosty, 5% dla reszty, a gdzie podwyżki dla innych budżetowców jak lekarze, policja, nauczyciele????
02 Grudnia 2021, godzina 19:47
Oceniono 49 razy -7
~jotdwatrzy
osobiście będę zawsze krytykował radną Dalecką, bo nie mogę znieść, że jej poglądy są dalekie od Platformy Obywatelskiej. Nie znoszę jej poglądów.
02 Grudnia 2021, godzina 18:44
Oceniono 55 razy -9
~jotdwatrzy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Grudnia 2021, godzina 11:03
Oceniono 65 razy -17
~Marko Polo
~Marko Polo
Stępień brzydzi się tych pieniędzy, ale głosuje za nimi
Prawie jak Beata Szydło " Bo im się te pieniądze po prostu należały "
Wstyd !!!
01 Grudnia 2021, godzina 22:13
Oceniono 77 razy -9
~Volvo
Wyjątkową niechęć wzbudzają ,urzędnicy” zajęci polowaniem na kasę i nieruchomości, trwoniący publiczne środki na dowartościowanie swojego patologicznie rozrośniętego EGO. Do tego narcystyczny image i brak jakichkolwiek standardów moralnych. Kółko wzajemnej adoracji czy raczej skostniały układ kolesiowsko-nepotyczny? Zorganizowana grupa…
01 Grudnia 2021, godzina 20:26
Oceniono 92 razy 48
~do 13.03
Bo te pieniądze im się należały - ro retoryka nie Daleckiej , a Stępieniowej i koalicji rządzącej w Powiecie PO, im się należały te zohydzonej pieniądze jak sama mówiła radna Stępień, która nie ma pojęcia kto jej dał te podwyżki. Z nagrań wynika, że Dalecka nie głosowała za 60% podwyżką diet radnych, a głosowali m.in. Szczepański, Paluch, Skaja, Stępień, Skórczewski, Łankowski, Wirkus, Stasińska, Goliński Klajna i właśnie tym radnym z PO każdego miesiąca te zohydzone pieniądze będą zasilały ich budżety domowe. Nie reprezentują mieszkańców, ale zapewne dbają o kasę nieważne kto im je dał
01 Grudnia 2021, godzina 18:50
Oceniono 88 razy 40
~Do Marko Polo
Trzeba czytać ze zrozumieniem a potem oceniać radnych. Tylko szkoda ze Radna Stepien te zochydzone i tak wysokie podwyżki diet będzie brała każdego dnia ok 3 tys zł. To dopiero hipokryzja i bzdury ze aż wstyd, że radną Stepien takie bzdury na sesji wygadywala, że rząd dal radnym ten podwyżki.
01 Grudnia 2021, godzina 18:08
Oceniono 73 razy 25
~Arek
Przecież nikt nie kazał Wam głosować tak wysokich podwyżek. Wystarczyło zastosować poprawki radnych PISU i myślę, że nikt z obywateli nie brzydziłby się radnymi i starosta. Brak logiki w wypowiedzi p. Stępień.
01 Grudnia 2021, godzina 15:21
Oceniono 85 razy 41
~RADNI MOGA ZRZEC SIE DIET
ROBIC SPOLECZNIE ZA FRIKO W CZEM PROBLEM DLACZEGO SIE NIE ZRZEKNA DIET RADNI DLACZEGO
01 Grudnia 2021, godzina 15:09
Oceniono 96 razy 50
~Czytelnik
Może ktoś wytłumaczy p. Stępień, że ustawy w Polsce uchwala dwuizbowy parlament, a nie rząd. W Senacie większość ma PO!
01 Grudnia 2021, godzina 14:35
Oceniono 91 razy 33
~Wstyd !!!!!
To jest dopiero hipokryzja .....
Większość małych przedsiębiorców walczy z konsekwencjami pandemii żeby utrzymać firmy i pracowników a Nasi wspaniali włodarze podnoszą sobie wynagrodzenia. Jak trzeba pomóc przesiębiorcy w obniżeniu kosztów np. za podatki to znajdą milion bzdurnych wytłumaczeń. Ale jeśli chodzi o podniesienie swoich pensji to oczywiście prawie wszyscy jednogłośnie są na tak. No ale sobie nikt nie weźmie. Boże jacy Wy jesteście obrzydliwi, wymiotować się chce. Brak godności. To tylko pokazuje jak bardzo brakuje nam mężów stanu!!!! Jakbyście mieli mało. Brawo dla tych co byli przeciwko.
01 Grudnia 2021, godzina 13:06
Oceniono 98 razy 52

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.00 407.00 DKKDKK 49.70 53.10
EUREUR 431.00 437.00 RUBRUB 4.00 4.60
CHFCHF 442.00 450.00 NOKNOK 30.20 34.10
GBPGBP 509.00 516.00 SEKSEK 37.60 38.70
Aktualizacja: 2024-06-13 10:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.37 403.40 DKKDKK 49.80 53.00
EUREUR 432.33 436.35 RUBRUB 4.00 4.60
CHFCHF 443.00 448.00 NOKNOK 30.30 34.00
GBPGBP 510.23 515.55 SEKSEK 37.70 38.60
Aktualizacja: 2024-06-13 10:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.61 zł
Circle K 6.64 zł - 6.7 zł 2.6 zł
Mol Chojnice 6.67 zł - 6.73 zł 2.61 zł
MZK 6.6 zł 7.09 zł 6.66 zł 2.59 zł
Orlen 6.67 zł 7.39 zł 6.74 zł 2.61 zł
PKS 6.6 zł - 6.65 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij