2 sprawdzone sposoby na automatyzację magazynu
Magazyny oraz centra dystrybucyjne borykają się z wyzwaniami, które spowodował Covid-19. Dodatkowo, wiele obiektów ma problemy z pozyskaniem siły roboczej. Na ulicach polskich miast przybywa ogłoszeń zachęcający do podjęcia pracy w halach należących do znanych koncernów. Jakby tego było mało, konsumenci oczekują coraz szybszej dostawy, coraz częściej tego samego dnia. Automatyzacja magazynu może być rozwiązaniem powyższych problemów.
1. Automatyzacja magazynu poprzez wdrożenie przenośników
Przenośniki magazynowe umożliwiają automatyzację poszczególnych procesów realizowanych w magazynie. Na temat genezy rozwoju, historii oraz rodzajów przenośników przeczytacie w przewodniku na stronie wyłącznego dystrybutora marki Crown, tutaj: Przenośniki w magazynie – kompendium.
Kluczowe zalety automatyzacji magazynu poprzez wdrożenie przenośników to powtarzalność operacji, niższe koszty operacyjne oraz relatywnie tanie wdrożenie. Pracownicy mogą zostać przesunięci do mniej uciążliwych zadań.
Przenośniki w magazynie można wykorzystać do:
-
transportu międzyoperacyjnego ciężkich ładunków,
-
transportu pionowego w przypadku różnicy poziomów,
-
jako jeden z elementów konstrukcyjnych systemu sortującego,
-
jako główną ścieżkę przepływu produktów w przypadku znacznych odległości na terenie hali,
-
przepływu surowców, półproduktów, wyrobów gotowych z produkcji do magazynu i z magazynu na produkcję.
System przenośników można zazwyczaj łatwo rozbudować – automatyzacja magazynu może przebiegać etapami. Dzięki modułowej konstrukcji, możliwa jest realna ocena przepustowości, redukcji poziomu błędów czy też poziomu uszkodzeń produktów w procesie magazynowania.
2. Automatyzacja magazynu poprzez cyfrową transformację
Automatyzacja magazynu poprzez wdrożenie systemu informatycznego do zarządzania obiektem niesie za sobą szereg korzyści:
-
oprogramowanie klasy WMS jest relatywnie niedrogie i charakteryzuje się szybkim zwrotem z inwestycji,
-
zarządzanie w oparciu o precyzyjne dane otwiera nowe możliwości i gwarantuje ścisłą kontrolę zapasu, a co za tym idzie, redukcję strat,
-
zbieranie informacji może być doskonałym wejściem w automatyzację magazynu – jesteśmy w stanie dokładnie określić na jakie rozwiązania postawić,
-
możliwa jest szybsza obsługa zamówień – kompletacji, pakowania i wysyłki.
Magazynowe systemy informatyczne przenoszą procesy realizowane w hali na zupełnie nowy poziom mobilizując cały personel poprzez uproszczenie zadań i eliminację błędów. Praca i przepływ ładunków odbywają się wzdłuż zoptymalizowanych ciągów komunikacyjnych, a niepotrzebne czynności zostają zredukowane do minimum.
Wiele firm decyduje się na integrację magazynu z systemem zarządzania zasobami przedsiębiorstwa typu ERP co przekłada się na mniejsze ryzyko operacyjne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są systemy identyfikacji towaru w obiekcie, jak RFID, które zwiększają komfort pracy w magazynie i przyśpieszają proces realizacji zamówień.
Czy konieczna jest automatyzacja magazynu?
Automatyzacja magazynu jest obecnie dostępna w wielu formach oraz zakresach. Kluczowe jest dobranie rozwiązań zarówno do swoich potrzeb, jak i możliwości. Wdrożenie rozwiązań automatycznych w magazynie może obejmować zarówno aspekty fizyczne, jak cyfrowe. Może prowadzić do automatyzacji całego obiektu, jak i poszczególnych operacji. Każdy proces jest inny, a sukces wdrożenia powinien być poprzedzony gruntowną analizą potrzeb.
Automatyzacja magazynu wydaje się być konieczna w przypadku przedsiębiorstw, w których warunki pracy są trudne – obiekty typu mroźnia lub chłodnia. Centra dystrybucyjne, w których realizowane są złożone operacje logistyczne, a przepływ ładunków jest duży, powinny zastanowić się na oprogramowaniem informatycznym klasy WMS.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!