Kotły w 5 klasie czystości. Jaki kocioł wybrać?
Powietrze, którym oddychamy, może być bardzo zanieczyszczone. Aby uchronić środowisko od nadmiernego wystawienia na szkodliwe substancje pojawiające się w powietrzu, wprowadza się klasy czystości, które każdy kocioł musi spełnić. Wiele gospodarstw domowych zmuszona jest do zmiany starego systemu na nowy, co może przynieść dużo korzyści, nie tylko dla zdrowia, ale także dla portfela. Dlaczego opłaca się wymieniać kotły i jakie dokładnie korzyści przynoszą? Podpowiadamy!
Normy emisji domowych kotłów
Normy emisji domowych kotłów zostały wprowadzone całkiem niedawno, bo dopiero około 20 lat temu. To właśnie na przełomie wieków powstały pierwsze normy i certyfikaty, które były dobrowolne, zatem każdy, kto chciał, mógł się do nich stosować. Dla normy EN 303-5 istniały klasy od 1 do 3, które dzisiaj już nie są brane pod uwagę. Na pierwsze rozporządzenie mówiące o wymogu posiadania certyfikatu normy emisji dla wszystkich nowych kotłów musieliśmy poczekać aż do 2017 roku. Przepisy niestety były nieco niespójne, dlatego ich skutek nie był zbyt widoczny, a niespełniające norm kotły wciąż mogły być sprzedawane. Dopiero w styczniu 2020 roku weszła dyrektywa Unii Europejskiej „Ecodesign”, która jasno stanowiła o tym, że każdy nowy kocioł, kominek oraz piec musi spełniać najwyższe normy emisyjne.
Co to jest kocioł 5 klasy czystości?
Jak już wspominaliśmy klasy norm emisyjności w ciągu ostatnich 20 lat przeszły sporą transformację. Dzisiaj normę liczymy od klasy 3 do 5, mamy zatem trzystopniową skalę:
-
3 klasa czystości – najniższa klasa czystości, czyli najwięcej emisji substancji do atmosfery. Paradoksalnie jeszcze przed zmianą technologiczną, kotły 3 klasy były tymi najbardziej czystymi, dzisiaj generują sześć razy więcej dwutlenku węgla w porównaniu do klasy piątej.
-
4 klasa czystości – podobnie jak w przypadku swojej poprzedniczki, czwarta klasa czystości w dzisiejszych zaostrzonych normach również jest już przestarzała i nieprzystosowana do użytkowania.
-
5 klasa czystości – po zmianach i dyrektywach, dzisiaj nie da się kupić kotła innego niż tego w piątek klasie czystości. Kotły tego rodzaju najczęściej opalane są peletem albo ekogroszkiem. Dzięki świetnej wydajności kotły generują dużo ciepła i mało spalin.
Jaki kocioł wybrać? Rodzaje kotłów
W ofertach sklepów specjalistycznych dostępne są kotły, które można podzielić na kilka kategorii ze względu na rodzaj paliwa:
-
Kotły na ekogroszek – ekogroszek jest to nic innego jak wysokokaloryczny węgiel kamienny lub brunatny o bardzo niskiej zawartości siarki i innych substancji, dlatego podczas spalania wytwarza nieporównywalnie mniejsze ilości tlenków siarki. Kotły na ekogroszek często zaopatrzone są w automatyczne podajniki, dlatego groszek musi zachować niewielki rozmiary do około 20 mm stąd jego nazwa. Dzięki temu, że są przyjazne środowisku i nie zajmują wiele miejsca, kotły na ekogroszek są jednymi z najczęściej wybieranych przez klientów.
-
Kotły na pellet – pellet to granulat drzewny, który z natury rzeczy jest materiałem czystym i dość wysokoenergetycznym. Kotły na pellet mają wile zalet takich na przykład jak łatwe zachowanie czystości i brak konieczności szczególnego dbania o piec (częstego czyszczenia i konserwacji). Zautomatyzowany podajnik i zapłon w zasadzie wykonują całą pracę same, a my możemy po prostu cieszyć się ciepłem.
-
Kotły zagazowujące drewno – nowoczesne kotły opalane drewnem to zdecydowanie ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Przyjazne środowisku drewno jest wysokoenergetyczne, dzięki zbiornikom asymilacyjnym w kotłach jeden ładunek może palić się nawet kilka godzin. Dzięki akumulacji ciepła jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu palenia w pomieszczeniach utrzymywana jest odpowiednia temperatura.
Artykuł powstał we współpracy z artbud.pl
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!