Krzesła do jadalni – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Krzesła do jadalni to bez wątpienia jedne z najważniejszych miejsc w domu. Bo chociaż to stół zastawiony pysznymi potrawami i otoczony miłym towarzystwem przyciąga jak magnes, aby nikt nie chciał od niego wstawać, potrzebne są jeszcze wygodne miejsca do siedzenia. Z tego względu wybór krzeseł do jadalni wcale nie jest łatwy, a ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. W końcu powinny być nie tylko komfortowe i praktyczne, ale także designerskie. W ten sposób dobrze skomponują się z pozostałymi elementami przestrzeni. Drewniane, metalowe, tapicerowane czy z tworzywa sztucznego – jakie krzesła do jadalni sprawdzą się najlepiej? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Odpowiedź na te oraz inne pytania, znajdziecie w poniższych akapitach.
Krzesła do jadalni – solidność to podstawa
Krzesła do jadalni to z pewnością meble do zadań specjalnych. Dlaczego? Powodem jest przede wszystkim to, że są intensywnie eksploatowane. Jadalnia jest w końcu nie tylko miejscem spożywania rodzinnych posiłków, ale służy spotkaniom w gronie przyjaciół. Czasem może przerodzić się w domowe centrum rozrywki skupiające dzieci i dorosłych przy grach planszowych, innym razem pozwala szybko dokończyć zaległą pracę. Wszystko to sprawia, że krzesło do jadalni powinno być przede wszystkim solidne. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane oraz staranność wykończenia. Drewno i metal to z pewnością najlepsze materiały na konstrukcję krzesła do jadalni, chociaż w ostatnim czasie do głosu dochodzą też tworzywa sztuczne. Nie bez znaczenia jest tapicerowanie. Miękkie siedziska i oparcia są o wiele wygodniejsze niż modele wykonane w całości z drewna lub syntetycznych materiałów, dlatego od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.
Krzesła do jadalni – jakie powinny mieć wymiary?
Wybierając krzesła do jadalni, należy zwrócić uwagę na ich wymiary. Najważniejszym z nich jest wysokość siedziska od blatu stołu. Przyjmuje się, że wartość ta powinna wahać się w granicach od 20 do 30 cm tak, aby zapewnić wygodną pozycję nóg. Pulpit stołu powinien przy tym sięgać połowy żeber, aby umożliwić łatwe sięganie po wszystko, co na nim postawiono. Jednocześnie warto pamiętać, że siedzisko nie powinno znajdować się wyżej niż 50 cm od podłogi. Ważna jest również jego głębokość. Optymalna to taka, w której około 1/3 uda znajduje się poza siedziskiem. W ten sposób stopy są oparte na podłodze, co pozwala zachować odpowiednią pozycję, komfortową dla kręgosłupa. Na uwagę zasługuje też oparcie krzesła do jadalni. Idealnie, jeśli jest miękkie i tapicerowane. Powinno mieć także odpowiednią wysokość, zapewniającą odpowiednie podparcie dla pleców.
Krzesła do jadalni – drewniane czy metalowe? Które sprawdzą się najlepiej?
Krzesła do jadalni różnią się między sobą przede wszystkim materiałami, z jakich są wykonane. Wszystkie mają swoje zalety, a wybór konkretnych mebli zwykle jest uzależniony od indywidualnych preferencji przyszłych właścicieli. Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się krzesła do jadalni na drewnianym stelażu. Najczęściej powstają z drewna bukowego – twardego, odpornego na uszkodzenia i jednocześnie dość lekkiego, pozwalającego na bezproblemowe manewrowanie krzesłami. Drewniana konstrukcja jest stabilna i przyjemna w dotyku. Świetnie sprawdza się dla osób, które cenią ciepłe i przytulne aranżacje. Na przeciwnym biegunie znajdują się metalowe krzesła do jadalni. Ich atutem jest ogromna wytrzymałość oraz stabilność, a także bezproblemowa pielęgnacja. Krzesła jadalniane na metalowym stelażu są chętnie wybierane przez osoby ceniące nowoczesny styl we wnętrzu.
Krzesła do jadalni tapicerowane materiałem czy skórą naturalną? Jakie wybrać?
Wybierając krzesła do jadalni, warto też zwrócić uwagę na ich tapicerowanie. Do wyboru są dwie możliwości: tkanina oraz skóra. Zarówno pierwsza, jak i druga ma swoje zalety. Krzesła tapicerowane tkaniną są bardzo przyjemne w dotyku i dostępne w ogromnej ilości kolorów. Nowoczesne materiały są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bezproblemowe w pielęgnacji. Pokryte powłoką hydrofobową, nie chłoną zanieczyszczeń, co ma szczególne znaczenie w przypadku krzeseł do jadalni. Równie miękkie i komfortowe są krzesła do jadalni tapicerowane skórą. Ich największym atutem jest odporność na zaplamienia – wystarczy jedynie przetrzeć je wilgotną ściereczką, aby pozbyć się zabrudzeń. Skórzane krzesła do jadalni prezentują się niezwykle elegancko. Są ponadczasowe i doskonale spisują się we wnętrzach urządzonych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Krzesła do jadalni – jak dopasować je do stylu wnętrza?
Skoro mowa o aranżacji, warto pamiętać, że krzesła do jadalni powinny dobrze z nią współgrać. Z tego względu należy przede wszystkim dopasować je do wyglądu stołu. Drewniany będzie wspaniale prezentował się w otoczeniu krzeseł, których stelaż jest wykonany z tego samego materiału. W tradycyjnych aranżacjach można pokusić się o modele tapicerowane welurem. Świetnie zdadzą egzamin rozwiązania z podłokietnikami nawiązujące do stylu retro. Z kolei jadalnia w stylu angielskim, francuskim czy glamour będzie pięknie prezentować się, gdy zagoszczą w niej krzesła skórzane. Delikatne pikowanie doda im uroku i pozwoli wyeksponować elegancki charakter wnętrza. Z kolei ze stołami na metalowym stelażu doskonale współgrają krzesła na płozach. To rozwiązania wprost stworzone dla nowoczesnych przestrzeni. Wyglądają znakomicie nie tylko w modernistycznych aranżacjach, ale także w jadalniach urządzonych w stylu industrialnym lub hi-tech. Rewelacyjnie prezentują się z minimalistycznymi meblami o czystej bryle oraz szklanymi czy chromowanymi detalami. Można przy tym sięgnąć po meble w stonowanych kolorach lub pokusić się o mocniejsze barwy stanowiące wyraźny akcent przestrzeni.
Krzesła to meble, które wraz ze stołem pełnią kluczową rolę w jadalni. Z tego względu warto poświęcić chwilę na to, aby dokładnie im się przyjrzeć i zaprosić do wnętrza rozwiązania, które spełnią oczekiwania domowników. Później pozostanie już tylko cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami i delektować wygodą.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!