Czy koszty rozwodów wzrosną od 2022 r.?
Resort sprawiedliwości szykuje istotne zmiany w kodeksie rodzinnym. Mają one dotyczyć m.in. rewolucji w rozwodach — mają one być droższe i trudniejsze do uzyskania. Rozwód zakończony już na pierwszej rozprawie ma odejść w zapomnienie. Od 2022 roku skłóceni małżonkowie będą zmuszeni sądzić się o wiele dłużej. Jak zmienią się koszty rozwodów w 2022 roku?
Co zmieni się w sprawach rozwodowych w 2022 roku?
W poniedziałek 15 listopada do Rządowego Centrum Legislacji dostarczono przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt dotyczący nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jak i niektórych innych ustaw.
W związku z szykującymi się zmianami wiele małżeństw decydujących się na rozwód szuka pomocy w jak najszybszym uzyskaniem go – a dokładniej przed nadejściem 2022 roku. Wielkość sprawy można zaobserwować, spoglądając na częstotliwość wyszukiwania w ostatnim czasie, takich fraz, jak na przykład „rozwód Kraków 2021” czy „szybki rozwód Poznań”.
Urzędnicy resortu Zbigniewa Ziobry zapewniają, iż nowe przepisy mają na celu usprawnienie postępowania w sprawach o separację lub o rozwód, poprzez wprowadzenie rozwiązania, które ma za zadanie ograniczyć instytucje mające istotny wpływ na czas trwania tych postępowań. Prawda jest jednak zupełnie inna – na rozwód będzie trzeba czekać nawet o kilka miesięcy dłużej niż w latach uprzednich.
Resort sprawiedliwości chce wprowadzić obowiązkowe postępowanie informacyjne w przypadkach, w których o rozwód starają się rodzice posiadający małoletnie dzieci. Czas jego trwania to co najmniej miesiąc. Jest to czas dla rodziców, w którym mają oni wzajemnie wyjaśnić zaistniałe problemy i dojść do porozumienia tak, aby w tak istotnej decyzji, gdy w grę wchodzi dobro ich dzieci, nie podejmować jej pochopnie. Nie wzięcie udziału w postępowaniu informacyjnym sprawi, że wniosek o separację czy rozwód nie będzie wcale przez sąd rozpatrzony.
W sytuacji, w której rodzice będą chcieli, będą mieli możliwość ze skorzystania z mediacji — będzie ona całkowicie bezpłatna i dobrowolna. Resort sprawiedliwości uważa, iż pozwoli to skrócić czas postępowania przed sądem. Jednak prawda jest taka, iż mediacja będzie mogła trwać nawet 90 dni, a gdy termin ten okaże się zbyt krótki, będzie mogła być wydłużona nawet do pół roku.
Jak zmienią się koszty rozwodów w 2022 roku?
Obecnie wniesienie wniosku o rozwód do sądu kosztuje 600 zł. W przypadku dojścia do rozwodu bez orzekania o winie sąd zobowiązany jest zwrócić połowę tej kwoty. Nowelizacja kodeksu zakłada, iż w 2022 roku taka opłata uległaby zwrotowi jedynie w przypadku separacji.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!