Czy w Polsce produkowane są dzianiny, czy sprowadzamy je z zagranicy?
Dzianiny, obok tkanin to podstawowe materiały, które służą do produkcji ubrań i nie tylko. Wielu projektantów mody, jak i amatorów materiałów, w poszukiwaniu dobrej dzianiny udaje się bezpośrednio do jej producenta. Jednak czy materiały te produkowane są w Polsce? Czy może importowane z zagranicy?
Dzianina – czym jest ten rodzaj materiału?
Dzianina, podobnie jak tkanina, to materiał, który jest płaskim wyrobem włókienniczym. To, co go wyróżnia, to sposób pozyskiwania. Dzianina powstaje na skutek tworzenia kolumienek lub rządków połączonych ze sobą oczek. W jej produkcji wykorzystywana jest przędza, która cechuje się dużym wrobieniem. W konsekwencji tego pozyskana w ten sposób dzianina cechuje się ogromną rozciągliwością w każdym kierunki i elastycznością. W przeciwieństwie do tkaniny dzianina jest materiałem produkowanym jedynie z jednej nitki na szydełkach lub jednej, czy też wielu nitek osnowy na osnowarce. Najmniejszą składową struktury tego materiału jest oczko, a ułożenie ich pionowo tworzy kolumienkę oczek. Dzianiny to niezwykle uniwersalny materiał, ponieważ może być zarówno gładki, ażurowy, wzbogacony we wzory, fakturowany, jak i mający okrywę włókienną.
Jak powstaje dzianina?
Dzianina produkowana jest na skutek tworzenia kolumienek lub rzędów oczek, które przeplatają się wzajemnie między sobą. Do jej produkcji wykorzystywana jest przędza mająca duże wrobienie, przez co materiał ten jest rozciągliwy i elastyczny. Dzianina powstaje z jednej czy też kilku osnów lub z jednej nitki. W trakcie produkcji dzianiny na maszynie dziewiarskiej ustala się głębokość spychania, która odpowiada za długość nitki w oczku. Zmiana tego parametru ma swoje odzwierciedlenie w ścisłości materiału. Typ splotu zależy od rodzaju dzianiny. W związku z powyższym można wyróżnić dzianiny rządkowe, takie jak dżersejowe, ściągaczowe i swetrowe. Co więcej, można również spotkać dzianiny kolumienkowe, w skład których wchodzą tiul i trykot. Dzianina to materiał, który może być z jednej strony drapany oraz ze względu na swoją grubość — może być bardzo ciepły. Natomiast w przypadku dzianiny niedrapanej pętelkowej, można zauważyć, iż jest ona gładka i odporna na gniecenie. Dodatkowo cechuje się innym składem i sposobem produkcji, czego znakomitym przykładem są swetry męskie produkowane z przędzy bawełnianej z dodatkiem syntetycznych i sztucznych włókien.
Czy dzianiny produkowane są w Polsce, czy sprowadzane z zagranicy?
Powyższe pytanie nurtuje wiele osób interesujących się najróżniejszymi materiałami włókienniczymi. Chęć uzyskanie na nie odpowiedzi można zaobserwować, spoglądając na częstotliwość wyszukiwania takich fraz, jak np.: „producent dzianin Łódź” czy „producent tkanin Polska”.
W Polsce obecnie funkcjonuje ponad 60 firm zajmujących się dziewiarstwem. Tak więc można śmiało stwierdzić, iż nasz naród nie bazuje jedynie na dzianinach z importu, ale również sam zajmuje się jego produkcją.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!