Dlaczego fotowoltaika stała się aż tak popularna?
Praktycznie każdy mógł zauważyć dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce. Tysiące dachów zostało pokrytych panelami, a setki gruntów zostało zamienionych w farmy fotowoltaiczne. Jednak jakie tak naprawdę były cechy, które uwarunkowały popularność fotowoltaiki w Polsce? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Panele fotowoltaiczne to bezpieczna i optymalna inwestycja
Niewątpliwie na początku warto zaznaczyć, że założenie własnej mini elektrowni słonecznej jest inwestycją bezpieczną i stosunkowo szybko się zwracającą. Czas zwrotu w ubiegłych latach to zazwyczaj okres od 6 do 9 lat, natomiast większość producentów i profesjonalnych firm zajmujących się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych oferuje gwarancje od 20 do 30 lat. W dodatku takie zapewnienia dotyczą nie tylko funkcjonalność, ale także sprawności i efektywności samych paneli; tj. każdy moduł ma funkcjonować na wydajności np. co najmniej 90% przez 25 lat. Przez co dostajemy inwestycje, która poza ekologicznymi zaletami, posiada również sporo walorów ekonomicznych. Tak naprawdę to po maksymalnie 10 latach nasza instalacja zacznie zarabiać dla nas, a w większości przypadków - znacznie wcześniej. W dodatku przy obecnej koniunkturze i inflacji, to możemy być pewni, że ceny prądu będą szły w górę. Natomiast dostępność promieni słonecznych nie ulegnie zmianie.
Źródło: https://www.jkt-solar.pl/fotowoltaika-dla-domu/
Zmiana nastawienia Polaków do OZE
Kolejną sprawą jest ogólna zmiana trendów w Polsce, oczywiście w stosunku do OZE. Polacy stali się bardziej ekologiczni, zaczęli zauważać więcej plusów w takich rozwiązaniach energetycznych, które nie tylko są kwestią ekonomiczną. Poza tym obecne panele fotowoltaiczne są stosunkowo tańsze niż chociażby 10 lat temu, a sama ich wydajność i moc zdecydowanie przekracza stosunek jakości do ceny niż dekadę temu.
Dofinansowania do zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych
Istotną sprawą są również liczne dotacje do zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. W ubiegłych latach programy takie jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, Energia Plus, Agroenergia czy ulga termomodernizacyjna, zostały wykorzystane przez setki tysięcy Polaków. Dzięki nim możemy skrócić zwrot z inwestycji czasem nawet o kilka lat. W dodatku jeśli nie jesteśmy w stanie wyłożyć odpowiedniego kapitału, to nisko oprocentowane pożyczki i dofinansowania regionalne pozwolą cieszyć się fotowoltaiką nawet osobom mniej zamożnym.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!