Na czym polegają skoki narciarskie
Skoki narciarskie to jeden z najbardziej znanych i kultowych sportów zimowych, w którym zawodnicy próbują zeskoczyć z dużej rampy i wylądować, zdobywając jak najwięcej punktów oraz jak najlepszą odległość. Skoki narciarskie uwzględniono w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku w Chamonix we Francji. W 1964 r. dodano znacznie większa skocznie, dzięki czemu największa zimowa impreza sportowa została podzielona, tworząc turniej skoków na dużej i normalnej skoczni. Od 2014 roku prawo rywalizacji na olimpijskich skoczniach mają również kobiety. Ile trwają skoki narciarskie i kiedy zaczynają się skoki narciarskie w sezonie zimowym? W tym artykule odpowiemy na te pytania i przedstawimy w skrócie specyfikę tej nietypowej zimowej dyscypliny sportu.
Charakterystyka skoków narciarskich?
Zawody w skokach narciarskich odbywają się na starannie przygotowanych i wyrównanych skoczniach, sklasyfikowanych według odległości od miejsca startu. Skocznia zaczyna się od podejścia lub najazdu, który często rozpoczyna się na rusztowaniu lub wieży. Skoczek zjeżdża na nartach w pozycji przykucniętej, nabierając odpowiedniej prędkości (nie rzadko jest to nawet ponad 100 km/h), aż dotrze do progu, z którego wybija się w górę. Ze względu na ryzyko zbyt długich skoków spowodowanych np. dobrymi warunkami do lotów narciarskich, sędziowie mają prawo obniżyć belkę startową w celu zmniejszenia maksymalnej potencjalnej prędkości skoczków. W powietrzu zawodnicy mogą polegać tylko na pozycji swojego ciała, aby wydłużyć skok. Do wczesnych lat 90. preferowaną pozycją większości skoczków narciarskich było pochylenie się daleko do przodu z prostymi kolanami i nartami trzymanymi równoległe oraz lekko pochylonymi do góry.
Ta pozycja minimalizowała opór powietrza i przyczyniała się do aerodynamicznego efektu unoszenia, aby zwiększyć długość skoku. W połowie lat 80. wyjątkiem od reguły stał się szwedzki skoczek Jan Boklöv. Jako pierwszy skoczek w historii tej dyscypliny zademonstrował nową technikę, która zapewniała jeszcze większą siłę nośną. Styl ten przypomina literę „V” i osiąga się go poprzez skierowanie końcówek nart na zewnątrz w przeciwnych kierunkach, aby utworzyć kształt wspomnianej litery alfabetu. Po tym, jak początkowo był wyśmiewany za swój niestandardowy styl, Szwed był później wzorem do naśladowania dla skoczków w Pucharze Świata, po tym, jak zdobył w nim pierwsze miejsce w latach 1988-1989. Testy naukowe udowodniły, że lepsze skoki uzyskuje się nową metodą.
Lądąwanie na skoczni
Końcowy etap skoku to lądowanie na stromym lub średnio nachylonym odcinku skoczni. Skoczek przyjmuje pozycję bardziej wyprostowaną i stara się wylądować telemarkiem. Jest to styl gwarantujący najlepsze noty sędziowskie. Aby go wykonać, skoczek narciarski w momencie kontaktu z podłożem musi mieć jedną nartę wysunięta do przodu. Noga powinna być wysunięta na odległość nieprzekraczającą długości buta. Podudzie powinno być ustawione jak najbardziej prostopadle do ziemi, a zawodnik powinien lekko pochylić się do przodu. Oprócz zdolności sędziów do obniżania punktu startowego podejmuje się inne środki ostrożności, aby zapobiec przeskokom. Jednym z nich jest ograniczenie długości nart i grubości kombinezonu narciarskiego.
Warto zaznaczyć, że grubsze kombinezony pozwalają na zatrzymanie większej ilości powietrza wewnątrz, a tym samym pozwalają na dłuższe skoki. Wraz z rozwijaniem się tej dyscypliny ulepszono również same skocznie. Obecnie są one bardziej wyprofilowane, aby skoczek rzadko znajdował się wyżej niż od 3 do 4.5 metra nad ziemią podczas wykonywania skoku. Każda skocznia ma widoczną linię oznaczającą punkt K, a skoczkowie starają się wylądować za wspomnianą linią. Sędziowie odejmują punkty za każdy metr powyżej punktu K. Są też inne reguły punktowania skoku, które sędziowie muszą przestrzegać. Biorą oni pod uwagę m.in.:
-
Styl,
-
Masę ciała,
-
Warunki pogodowe.
Ile trwają skoki narciarskie?
Zawodnicy przed każdy turniejem w Pucharze Świata podchodzą do części kwalifikacyjnej oraz treningowej. W turnieju głównym uczestniczy 50 zawodników. Pierwsza trzydziestka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ma zapewniony udział w serii inauguracyjnej zawody. Pozostałe 20 skoczków musi się kwalifikować. Ile trwają skoki narciarskie? Główna impreza najczęściej nie trwa dłużej niż dwie godziny. Wszystko oczywiście zależy od warunków pogodowych. Przy silnym wietrze lub intensywnych opadach śniegu organizatorzy i dyrektor Pucharu Świata często wstrzymują zawodników. W rezultacie przerywają całkowicie turniej. Do serii drugiej zawsze wchodzi 30 zawodników, którzy uzyskali najlepsze wyniki (punktacja sędziów + odległość). Podczas obliczania punktacji sędziowie zwracają uwagę na warunki pogodowe. Za lepszy wiatr skoczkom odejmuje się odpowiednią liczbę punktów, natomiast za gorsze warunki sędziowie wynagradzają skoczków. W drugiej rundzie skoków każdy skoczek wykonuje jeszcze jedną próbę, a wyniki wszystkich dwóch skoków są sumowane. Wygrywa ten, kto uzyskał najwięcej punktów.
Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie to znakomita okazja do zabawy w typowanie ulubionych sportowców i skoczków narciarskich. W Polsce szeroką ofertę zapewniają legalni bukmacherzy, których mamy już ponad 15. Wszyscy posiadają licencję Ministerstwa Finansów. Sprawdź, który bukmacher paysafecard oferuje swoim zarejestrowanym graczom i gwarantuje bezpieczne transakcje.
Kiedy zaczynają się skoki narciarskie?
Puchar Świata w skokach narciarskich najczęściej zaczyna się już w listopadzie, a kończy w marcu Mistrzostwami Świata w lotach. W sezonie 2021/2022 inauguracja Pucharu Świata nastąpiła 19 listopada w rosyjskim Niżnym Tagile. Na ten sezon przewidziano 21 turniejów, w tym również Zimowe Igrzyska Olimpijskie od 4 do 20 lutego 2022 roku. Kiedy zaczynają się skoki narciarskie w Polsce? W naszym kraju skoki narciarskie stały się bardzo popularne za sprawą postaci Adama Małysza, Kamila Stocha, czy Dawida Kubackiego. Polacy z roku na rok zasiadają przed telewizorami, aby oglądać dalekie loty naszych wybitnych zawodników, którzy od lat plasują się w ścisłej czołówce w zawodach indywidualnych i drużynowych. W sezonie 2021/2022 pierwszy turniej w Polsce odbył się w dniach 4-5 grudnia. Najważniejsza impreza w Zakopanem będzie miała miejsce w weekend w dniach 15 i 16 stycznia. Po drodze przewidziany jest również Turniej Czterech Skoczni od 29 grudnia do 6 stycznia.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!