Ukazał się 38. numer „Kwartalnika Chojnickiego”
Jest już dostępny 38. numer „Kwartalnika Chojnickiego”. Nie odbędzie się tym razem tradycyjna prezentacja numeru, można go jednak już odbierać w holu MBP na parterze oraz w stałych punktach.
Prezentacja nie odbędzie się z powodu wzrostu zachorowań na koronawirusa. Ponadto w Miejskiej Bibliotece Publicznej prowadzona jest obecnie inwentaryzacja zbiorów i instytucja jest zamknięta dla czytelników. Najnowszy numer „Kwartalnika Chojnickiego” można jednak odebrać w bibliotece – w punkcie ochrony na parterze, od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 15.00. Będzie on także dostępny w kiosku na Starym Rynku oraz w Promocji Regionu Chojnickiego.
Reklama | Czytaj dalej »
Tematem przewodnim 38. numeru są chojnickie sklepy z tradycją. Można przeczytać dwa ciekawe artykuły: Weroniki Sadowskiej o sklepie z galanterią skórzaną przy Bramie Człuchowskiej oraz Marii Czaplewskiej o sklepie zoologicznym przy ul. Dworcowej.
W dziale Kronika chojnicka, dokumentującym wydarzenia w mieście w ostatnim kwartale 2021 roku, znalazł się tekst Marii Eichler o przebiegu listopadowej kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym oraz Anny Zajkowskiej o akcji „Zapal Znicz Pamięci” i o uroczystości umieszczenia na budynku Sądu Rejonowego tablicy upamiętniającej zasłużonego dla miasta Franciszka Pabicha. Weronika Sadowska opisała wydarzenia w ramach Nocy w Bibliotece, tym razem pod hasłem przewodnim ekobiblioteka. Irmina Szyca odnotowała odejście na emeryturę Bernardy Gołuńskiej, która pracowała w Urzędzie Miejskim w Chojnicach ponad 41 lat, a przez długi okres w sekretariacie burmistrza. Jacek Kajna napisał o dwóch nowościach wydawniczych – Anatola Noskowicza „Wypadek kolejowy pod Otłoczynem” i Marii Judejko „Przerwane dzieciństwo”. Zaprezentowanym w tym numerze stowarzyszeniem jest Polski Czerwony Krzyż w Chojnicach, a na Trzy pytania do… odpowiadała konserwator zabytków Marlena Pawlak. Rubrykę zamyka Kronika wydarzeń za okres październik–grudzień 2021.
W 38. numerze znalazł się nowy dział zatytułowany Nasze ulice, który w zamierzeniu kolegium redakcyjnego ma przybliżać patronów ulic w naszym mieście, opisywać historię danej ulicy i pokazywać jej aktualny wygląd. Tekst inaugurujący o ulicy Norwida napisała Alina Jaruszewska, a zdjęcia wykonał redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski.
Obszerny jest dział Z dziejów miasta. Jacek Klajna zaprezentował i opisał pocztówkę z widokiem na XIX-wieczne Chojnice, którą niedawno znalazł na jednej z internetowych aukcji. Damian Otta szczegółowo odnotował historię budowy i rozbudowy chojnickiego węzła kolejowego, a Kazimierz Jaruszewski napisał o edukacji duchownych 200 lat temu w diecezji chełmińskiej na przykładzie ks. Stanisława Dembickiego. Rubryka przypomina także duże wydarzenie sportowe w naszym mieście sprzed 40 lat, którym był mecz Chojniczanki z Widzewem, z udziałem m.in. Zbigniewa Bońka. Przedruk archiwalnej informacji z „Gazety Pomorskiej” wzbogaciły stare zdjęcia udostępnione przez Marka Szanka.
W Chojnice i okolice warto zajrzeć do tekstu Zbigniewa Gierszewskiego, który przybliża turystyczne Kinice nad Niechwaszczą. W Oficynie artystycznej promowana jest licealistka Dominika Laska, która zajmuje się twórczością plastyczną i niedawno zadebiutowała wystawą z portretami ks. Józefa Tischnera. Z artystką rozmawiała Anna Maria Zdrenka.
Zachęcamy do odbierania najnowszego numeru „Kwartalnika Chojnickiego”, wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną i zapoznania się z jego zawartością.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!