Brak prądu i silny wiatr, czyli niespokojny weekend w regionie
Minione dwa dni dały się we znaki zarówno mieszkańcom, jak i służbom na terenie całego kraju. W naszym rejonie, wyniku silnego wiatru, który osiągał prędkość nawet do 130 km/h, awarii uległo główne zasilanie z kierunku Gdańska, co skutkowało blisko 12-godzinną przerwą w dostawie prądu dla prawie 61 tys. odbiorców.
Jak podaje IMGW - Noc z piątku na sobotę oraz sobota przyniosła nam bardzo niespokojną pogodę. Wszystko za sprawą aktywnego niżu Eunice, którego ośrodek znad Morza Północnego, przez Bałtyk, przemieścił się nad zachodnią Rosję. Najwcześniej wichura rozpoczęła się na zachodzie i północnym zachodzie, gdzie już wieczorem zanotowano porywy wiatru sięgające 80 km/h. Wiatr szybko nabierał na sile i obejmował coraz większy obszar kraju. Najsilniej wiało na wybrzeżu, gdzie porywy wiatru sięgały nawet 120-130km/h. Bardzo duża była również średnia prędkość wiatru, która sięgała 60 - 70 km/h.
Reklama | Czytaj dalej »
Strażacy z powiatu chojnickiego interweniowali ponad 50 razy, a interwencje w większości dotyczyły powalonych drzew czy uszkodzonych budynków. Ogromnym problemem okazał się kilkunastogodzinny brak prądu, a w niektórych miejsach brak zasięgu i bieżącej wody. Brak zasilania objął cały powiat chojnicki, w wyniku czego 61 tys. odbiorców pozostawało bez prądu. Sytuacja przeraziła mieszkańców, którzy dzwonili pod 112 dopytując o prąd i blokując w ten spoób linie - w związku z rekordową liczbą zgłoszeń wpływających do operatorów numeru alarmowego 112 występowały problemy z połączeniem się z CPR - podało w rapocie RCB.
Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - 19 lutego w kulminacyjnym momencie (wg stanu na godz. 16.00) bez prądu na terenie kraju pozostawało ogółem 1 229 007 odbiorców (najwięcej w woj.: mazowieckim – 335,5 tys., zachodniopomorskim - 165 tys., warmińsko-mazurskim – 138 tys., podlaskim - 127 tys., kujawsko-pomorskim – 113 tys.). Odnotowano także 1711 opóźnionych pociągów pasażerskich i 138 pociągów towarowych. Całkowicie odwołano natomiast 400 pociągów pasażerskich.
Jednostka OSP Charzykowy już podsumowała swoje działania. Strażacy uczestniczyli w kilkunastu akcjach dot. usunięcia niebezpiecznie pochylonych lub powalonych drzew w miejscowościach Charzykowy, Wolność, Krojanty i Chojniczki. Ponadto jednym z powodów wezwań był uszkodzony przez silny podmuch wiatru dach na budynku w miejscowości Krojanty. Na szczęście w żadnym z tych zdarzeń nikt z nie odniósł obrażeń. Strażacy z tej jednostki zostali zadysponowani także przez KP PSP w Chojnicach do pomocy przy podtrzymaniu energii elektrycznej w budynku chojnickiego szpitala. Strażacy wsparli szpital agregatem prądotwórczym na przyczepie o mocy 50kW, drugi agregat o tej samej mocy został dostarczony z jednostki OSP Swornegacie. Działania te były konieczne z uwagi na duże obciążenie agregatu stanowiącego zasilanie awaryjne budynku oraz brak informacji, kiedy przywrócona będzie energia z sieci.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!