Pobierasz świadczenie z ZUS i pracujesz? Zobacz, czy musisz się rozliczyć
Osoby, które są na rencie lub wcześniejszej emeryturze i równocześnie dorabiają, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2021 r. Termin upływa 28 lutego. Osoby, które mają ustaloną emeryturę powszechną mogą dorabiać bez ograniczeń. Limity dotyczą wyłącznie rencistów oraz wcześniejszych emerytów.
Dodatkowe zarobki bowiem w ich przypadku mogą powodować zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia. Gdy przekroczą próg 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to świadczenie zostanie obniżone, natomiast przekroczenie 130 proc. tegoż spowoduje jego zawieszenie.
Reklama | Czytaj dalej »
Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłasza co trzy miesiące Prezes Głównego Urzędu Statystycznego i to na tej podstawie ustala się limity. Renciści oraz wcześniejsi emeryci powinni pamiętać, aby do 28 lutego dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w 2021 r. Dotyczy to zarówno przychodu z umowy opracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, a także z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, czy też służby w tzw. „mundurówce”. Taki dokument powinien wystawić pracodawca. Świadczeniobiorcy, którzy prowadzą własną działalność muszą napisać oświadczenie samodzielnie. W tym przypadku przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Trzeba pamiętać, że zasady te dotyczą również przychodów osiąganych za granicą. Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Świadczenie może zostać rozliczone rocznie lub miesięcznie. To ważne, ponieważ jeśli ZUS nie otrzyma tych informacji może zawiesić wypłatę świadczenia, a także zażądać zwrotu świadczeń nienależnie pobranych.
- Poza emerytami, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni), z ZUS nie muszą rozliczać się renciści pobierający świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do takich rent. Obowiązek ten nie dotyczy też uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat, a są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej (poza uczniami, którzy pobierają renty socjalne) - informuje Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!