Nowości książkowe
John le Carré, autor m.in. zekranizowanych ”Krawiec z Panamy” i ”Wierny ogrodnik”, powraca z nową powieścią szpiegowską. ”Bardzo poszukiwany człowiek” jest literacką odpowiedzią na ”wojnę z terrorem” i świat po 11 września.
John le Carré, a właściwie David John Moore Cornwell, świat wywiadu, tajnych akcji i szpiegów zna z pierwszej ręki. W latach 1959-1964 był pracownikiem brytyjskiej służby zagranicznej, pracował w Bonn i Hamburgu. Był pracownikiem MI6, został zadenuncjowany przez podwójnego agenta, Kima Philby'ego- najgłośniejszego ”kreta” w brytyjskim wywiadzie. Pierwszą powieść napisał w 1961. Jego książki utrzymane są w klimacie szpiegowskim i nie stronią od wątków autobiograficznych.
Reklama | Czytaj dalej »
Hamburg- miasto, które silnie zaznaczyło się podczas pracy le Carré’a w służbach specjalnych, jest miejscem przyciągającym wszelkich ekstremistów. Przez swą otwartość na inność, etniczną różnorodność, stwarza idealną możliwość wtopienia się w tłum, osobą pragnącym ukryć tożsamość. Gdy okazało się, że Hamburg był punktem zbornym dla terrorystów Mohammeda Atty, niemieckie służby specjalne rozpoczęły infiltrację środowiska imigrantów.
Do tego miasta trafia główny bohater książki ”Bardzo poszukiwany człowiek”. Issa przekroczył ”zieloną granicę”, jest nielegalnym imigrantem, który ma za sobą okropności rosyjskich i tureckich więzień. Przybył do Niemiec by rozpocząć nowe życie, studiować medycynę, pomagać ludziom i oddawać cześć Bogu, co w jego mniemaniu gwarantowało tolerancyjne społeczeństwo.
Zagubiony i zaszczuty uchodźca znajduje schronienie u Leili, tureckiej wdowy mieszkającej na stałe w Niemczech, i jej syna, boksera Melika. Jego gospodarze sprowadzają do niego młodą i piękną panią adwokat z dobroczynnej agencji "Azyl Północ", zajmującej się legalnymi i nielegalnymi imigrantami- Annabel Richter. Annabel chce zrobić wszystko by uwolnić Issę od podejrzeń i uchronić go przed deportacją. Staje przed wyborem- własna prawnicza kariera, albo ratowanie człowieka podejrzanego o terroryzm.
John le Carré dokładnie analizuje paranoje, tzw. kultury łacińskiej, po 11 września 2001. Idealnie wczuwa się w tych, którym nie w smak nasza kultura i hegemonia zachodniej mentalności. Jak mało kto rozumie, że ”wojna z terroryzmem” wypełniła pustkę po ”zimnej wojnie” i stała się wentylem bezpieczeństwa dla zgnuśniałej administracji. Dla wszelkiej maści agentów, szpiegów i innych ”psów wojny”, którzy nagle stracili zajęcie. Myślenie stereotypem: muzułmanin– fundamentalista– terrorysta, skazało wielu niewinnych ludzi na prześladowania. Guantanamo, Abu Ghraib czy Bagram, stały się symbolem stosowania "wyższej konieczności”, przedkładanej nad prawa jednostki.
Akcja ”Bardzo poszukiwany człowiek” zbudowana na tajemniczej atmosferze szpiegowskich rozgrywek, obfituje w niuansy, które le Carré przeniósł z własnego doświadczenia. Bez wskazywania palcem i tanich chwytów, opisuje ludzi nakręcających spiralę strachu i ich ofiary złożone na ołtarzu racji stanu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!