Jak odpowiednio nakryć do stołu? Zobacz teraz!
Nakrywając stół zarówno na małe przyjęcie, jak i na zwyczajny, niedzielny obiad warto znać kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zrobić to szybko i efektownie.
Nakrywając stół zarówno na małe przyjęcie, jak i na zwyczajny, niedzielny obiad warto znać kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zrobić to szybko i efektownie. Sztuka nakrywania do stołu, a także zachowania przy stole zakłada, że sztućce, szklanki i serwetki mają swoje miejsca na stole, a ich ułożenie nie może być przypadkowe. Sprawdź, jak nakryć stół zgodnie z zasadami, a przy tym stylowo.
Savoir-vivre - jak nakryć do stołu?
Choć savoir-vivre to w tłumaczeniu "znajomość życia", to dziś skupimy się tylko na gałęzi dotyczącej prawidłowego nakrywania stołu. Podstawowym elementem jest talerz oraz sztućce, których ułożenie nie jest przypadkowe. W pierwszej kolejności zazwyczaj podawana jest zupa, dlatego łyżka do zupy powinna leżeć po prawej stronie talerza po zewnętrznej stronie. Między łyżką a talerzem powinien znajdować się widelec do drugiego dania. Po lewej stronie - widelce. Jeden do sałatki, jeden do dania głównego. Nad talerzem zazwyczaj układa się łyżeczkę do herbaty, a w prawym, górnym rogu szkło na napojów. Serwetkę można ułożyć na talerzu.
Jest to oczywiście zasada dotycząca przyjęć nieformalnych, takich jak np. kolacja wigilijna, imieniny. Takie okazje zasługują na odpowiednią oprawę, jednak nie wymagają patosu, dlatego do nakrywania stołu warto podejść z dystansem. Świetnym pomysłem na dopełnienie wystroju stołu i ożywienie go są kolorowe, wzorzyste serwetki papierowe. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale są także przydatne na przykład do wytarcia ust po jedzeniu.
Jak ochronić obrus przed zabrudzeniem?
Odświętny obrus zazwyczaj wyjmujemy zazwyczaj tylko na ważne okazje, takie jak przyjęcie imieninowe, uroczysty obiad w rodzinnym gronie, chrzest, czy święta. Zazwyczaj podczas takich przyjęć przy stole siedzą także dzieci, a w takim przypadku nie jest trudno o plamy na obrusie. Aby uchronić obrus przed zniszczeniem, warto zaopatrzyć się w podkładki na stół i maty stołowe. Poza tym, że zabezpieczają stół przed plamami, to także pełnią funkcję dekoracyjną.
Rodzaje podkładek stołowych
Podkładki stołowe to niezastąpione dodatki, które przydadzą się w każdym domu, zarówno na co dzień, jak i od święta. Możesz bez problemu dopasować je do stylu swoich wnętrz, bo do wyboru jest wersje w różnych kolorach i kształtach, a także wykonanych z różnych materiałów. Poniżej przedstawiamy propozycje.
-
Plecione maty stołowe to świetne rozwiązanie zarówno na co dzień, jak i na eleganckie okazje. Takie maty prezentują się niezwykle stylowo, dlatego są pięknym i praktycznym dodatkiem.
-
Korkowe maty i podkładki na stół świetnie sprawdzą się na co dzień. Występują w wielu kształtach (kwadratowe, owalne, okrągłe) i w różnych rozmiarach np. pod talerz i pod kubek.
-
Podkładki z tworzywa sztucznego w kształcie talerza to świetna alternatywa dla tradycyjnych mat stołowych. Świetnie sprawdzą się podczas uroczystego obiadu jako podkładka pod talerz.
-
Podkładki prostokątne z tworzywa - oferują wiele wzorów do wyboru, są łatwe do czyszczenia, można je myć pod bieżącą wodą.
-
Maty o nieregularnym kształcie - na przykład w kształcie liścia w kolorze złotym lub srebrnym - są bardzo dekoracyjne, dlatego świetnie sprawdzą się na uroczyste okazje.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!