Spieki kwarcowe – jakie są ich plusy i minusy?
Aktualnie na rynku budowlanym możemy przebierać w naprawdę wielu przeróżnych materiałach do wykończenia naszego domu. Każdy z nich posiada pewne wady i zalety, które musimy dokładnie rozważyć przed podjęciem ostatecznego wyboru. Ostatnimi czasy na niewątpliwej fali wznoszącej znajdują się spieki kwarcowe, które zaskarbiły sobie serce naprawdę wielu osób ceniących sobie stonowane kolory oraz wzory. Jak więc wykonuje się spieki kwarcowe i jakie są ich minusy oraz plusy?
Jak tworzy się spieki kwarcowe?
Spieki kwarcowe nie posiadają skomplikowanego procesu twórczego pod kątem jego trwania, lecz nie można bynajmniej powiedzieć tego samego o samej technice oraz sposobie wykonania. Spieki te, jak sama nazwa wskazuje, wykonywane są w głównej mierze z kwarcu, lecz oczywiście jest to tylko jeden z wielu elementów układanki. Spiek potrzebuje również odpowiedniej dozy iłów łupkowych, domieszki granitu, dodatku ceramiki oraz barwników, które nadadzą płycie odpowiednią kolorystykę.
Wszystkie materiały wpierw muszą zostać sproszkowane. Gdy już się tak stanie, są one prasowane pod ogromnym naciskiem. Tak przygotowany materiał jest następnie przenoszony na wypalanie w piecu, gdzie temperatury są w stanie osiągnąć nawet 1200-1300 stopni Celsjusza. Taka metoda pozwala na uzyskanie cienkiej, lecz bardzo wytrzymałej, elastycznej oraz lekkiej płyty, która może znaleźć mnóstwo różnych zastosowań.
Spieki kwarcowe – zalety i wady
Spieki kwarcowe nie bez powodu są ostatnimi czasy tak często wybierane. Posiadają bowiem wiele wyjątkowych atutów, które wyróżniają je od najbliższej konkurencji. O wytrzymałości już wspominaliśmy, lecz warto ten temat rozwinąć. Spieki są niezwykle odporne na jakiekolwiek przebarwienia, dzięki czemu idealnie nadają się do tworzenia blatów kuchennych czy blatów stołów. Są również bardzo wytrzymałe pod kątem uszkodzeń mechanicznych czy zarysowań, a także wyjątkowo lekkie.
Nie można również zapominać o ciekawej właściwości spieków – zostały one dopuszczone do kontaktu z żywnością, gdyż na ich powierzchni nie rozwijają się grzyby, bakterie i pleśnie. Posiadają one również sporą odporność na wilgoć i wysokie temperatury. To kolejny powód, dla którego warto rozważyć użycie spieków w kuchni.
Zanim jednak ruszycie do sklepu po płyty czy blaty wykonane ze spieku kwarcowego, warto wiedzieć również co nieco o minusach tego właśnie materiału, gdyż nie jest on perfekcyjny. Przede wszystkim jest to tworzywo dość drogie, z cenami na poziomie granitu lub innych płyt kamiennych. Nie jest ono również łatwe w montażu i do tego wymagana jest specjalistyczna wiedza. Bez wątpienia jednak bilans plusów i minusów jest przytłaczający na korzyść tych pierwszych.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!