33 sceny z życia
Filmie Szumowskiej zrobiło się głośno po ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Widzowie spodziewali się Złotych Lwów, w kategorii najlepszy film, dla tej produkcji, a tym czasem jury wyróżniło ”Małą Moskwę” Waldemara Krzystka.
”33 sceny z życia” docenione zostały przez Polską Akademię Filmową (4 statuetki Orła), a na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w Szwajcarii, zdobyły Nagrodą Specjalną Jury.
Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs! Szczegóły pod artykułem!
Świat Julii obraca się wokół artystycznych dokonań matki, ojca, męża i w końcu jej własnych. Wywodzi się z rodziny należącej do bohemy krakowskiej. Ojciec- reżyser dokumentalista, działacz opozycji, matka- autorka poczytnych kryminałów, mąż- doceniany kompozytor i ona- artysta fotografik, wielokrotnie nagradzana. Świat oświecenia, postępu i racjonalizmu, któremu przyjdzie się zmierzyć z bezradnością wobec nieodwracalnego procesu umierania.
Pierwsze sceny filmu, ukazują ludzi twardo stąpających po ziemi, posiadających wyraźnie wytyczone cele, zdeterminowanych osiągnięciem sukcesu. W ten idylliczny obraz rodem z kolorowych magazynów, wkrada się cień tragedii zmieniającej życie wszystkich członków rodziny.
Reklama | Czytaj dalej »
Śmiertelna choroba matki staje się punktem zwrotnym, początkiem ciągu sytuacji, przewracających do góry nogami, system wartości bohaterów filmu. Wbrew pozorom, nie jest to film o śmierci, a o umiejętności oswajania tego zjawiska. Utrata najbliższej osoby, to sytuacja z którą każdy zmaga się na swój sposób. Rodzina Julii miota się pomiędzy próbą odreagowania rozpaczy, dowcipami poniżej pasa, nerwowym śmiechem z choroby i śmierci.
Artystyczne inklinacje, otwarte umysły, stają na przeszkodzie by sprostać sytuacji. Nie potrafią oswoić śmierci, tak jak przeciętni ludzie- jedni uciekając do Boga, inni szukający ratunku we wspólnym przeżywaniu bólu. Ostatecznie uciekają się do pogardzanych rytuałów, odprawianych przez niedoszłego księdza, ale traktują je jak atrakcje ze skansenu etnograficznego. Każde z nich, żyje dotychczasowym rytmem, śmierć jest wyłącznie procesem nieuchronnie postępującym, odliczanym kolejną wizytą w szpitalu.
Nie jest tajemnicą, że wątek autobiograficzny zawarty w filmie, jest bardzo wyraźny. Szumowska nie ukrywała, że śmierć jej rodziców, była jedną z przyczyn powstania ”33 scen z życia”. Analogii jest więcej: ojciec- Maciej Szumowski, dziennikarz i dokumentalista, szef krakowskiej kampanii wyborczej "Solidarności", matka- Dorota Terakowska, pisarka i dziennikarka, autorka powieści ONO, zekranizowanej przez Szumowską. Oboje zmarli w 2004 roku, w odstępie kilku tygodni. Tak śmiałe cytowanie własnej tragedii, może wywoływać posądzenie o tani ekshibicjonizm, jednak w wypadku Szumowskiej jest gwarancją autentyczności przekazanych emocji. Sprzyja temu, także rezygnacja z większości środków artystycznych, film nabiera niemal dokumentalnego charakteru. Widz dostaje szansę na własna ocenę, nie jest prowadzony za rękę, pozostaje z boku patrząc na wszystko przez niedomknięte drzwi.
”33 sceny z życia” to film, który podzieli widzów. Z jednej strony daleko mu do komercyjnych obrazów, z drugiej walory artystyczne wyróżniają go pośród polskich produkcji. Obsada podnosi film Szumowskiej do rangi kina z górnej półki. Rewelacyjni polscy aktorzy: Hajewska, Hudziak, Kuna, Stuhr i eksportowe gwiazdy: Julia Jentsch i Peter Gantzler, stworzyli pełne charakteru kreacje. Niestety, pełną przyjemność odbiera źle dobrany dubbing (Dominika Ostałowska i Robert Więckiewicz) i bardzo często spóźnione postsynchrony.
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Szumowska
Obsada: Julia Jentsch, Peter Gantzler, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Andrzej Hudziak
Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia SHOCK, mieszcząca się przy ul. Filomatów 1A, otwarta: poniedziałek- sobota 11.00- 20.00, niedziela 12.00- 17.00.
Tel. 396 70 20
UWAGA KONKURS! Mamy dla Was darmowe wypożyczenie filmu z oferty wypożyczalni SHOCK. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Co tydzień, wśród czytelników, którzy nadeślą poprawną odpowiedź, wylosujemy jedną osobę, która otrzyma możliwość darmowego wypożyczenia dowolnego filmu. Maile proszę kierować, do wtorku 7 kwietnia, na adres shock@chojnice24.pl w temacie wpisując tytuł omawianego filmu, a w treści odpowiedź na pytanie oraz swoje dane: adres, telefon, imię i nazwisko (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa).
PYTANIE KONKURSOWE: Julia Jentsch zagrała Lizę w ekranizacji powieści Bohumila Hrabala. Podaj tytuł filmu, którego reżyserem jest Jirí Menzel.
Ogłoszenie wyników w środę wieczorem(8.04).
Rozwiązanie konkursu z ubiegłego tygodnia: Prawidłowa odpowiedź: Frances McDormand jest żoną Joela Coena. Nagrodę wylosował Michał Kosecki.Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!